Πρόβλημα εγκατάστασης υδραυλικής σόμπας Alpha Term

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55171 από Τασος

aithio έγραψε: Εγω παιδιά ειλικρινά ξεκίνησα να γράφω στον Τασο για να τον βοηθήσω αλλά κάποια στιγμή πράγματι βραχυκύκλωσα....
Απο που να αρχίσω και από που να τελειώσω.
Γράφει και ο Σπύρος ότι έκανε καλή επιλογή με την συγκεκριμένη σόμπα και μου ποστάρει ένα pdf στα Σλαβικά ...εεε... εκεί τελείωσα.


aithio δώσε ρε φίλε και συ καμια συμβουλή και άσε τον Spyrokosmas με τα Σέρβικα, αυτός ξέρει πολλές γλώσσες γιαυτο τον βλέπεις άνετο :P
Εν πάση περιπτώση θα επιδιώξω λίαν συντόμως να παω να αγοράσω τα υλικά και να ξεκινήσω.. Σκοπεύω να βάλω χαλκοσωλήνες -με πείσατε τελικά αφου τους θεωρείται ως την καλύτερη λύση!- εγκαθιστώντας τους σύμφωνα με το σχέδιο! Αφού ελέγξω την σύνδεση και τοποθετήσω και μία θερμική βαλβίδα ασφαλείας, δεν πιστεύω οτι θα χω μετα κάποιο πρόβλημα - κίνδυνο!
Επίσης η συγκεκριμένη σόμπα έχει ένα ξεχωριστό κύκλωμα-εναλλάκτη για ζεστό νερό οπότε σκέφτομαι να καταργήσω το μπόιλερ του καλοριφέρ, παρακάμπτοντας το και αυτο και να δημιουργήσω άλλο ενα κύκλωμα, με τουμποραμα 1/2, οδηγώντας το νερό μεσα απο τον εναλλάκτη της σόμπας για να το ζεστάνω. Βέβαια δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικός θα είναι αυτός ο τρόπος και αν θα έχω τελικά επάρκεια ζεστού νερου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55197 από spyroskosmas

Τασος έγραψε: aithio δώσε ρε φίλε και συ καμια συμβουλή και άσε τον Spyrokosmas με τα Σέρβικα, αυτός ξέρει πολλές γλώσσες γιαυτο τον βλέπεις άνετο :P
Εν πάση περιπτώση θα επιδιώξω λίαν συντόμως να παω να αγοράσω τα υλικά και να ξεκινήσω.. Σκοπεύω να βάλω χαλκοσωλήνες -με πείσατε τελικά αφου τους θεωρείται ως την καλύτερη λύση!- εγκαθιστώντας τους σύμφωνα με το σχέδιο! Αφού ελέγξω την σύνδεση και τοποθετήσω και μία θερμική βαλβίδα ασφαλείας, δεν πιστεύω οτι θα χω μετα κάποιο πρόβλημα - κίνδυνο!
Επίσης η συγκεκριμένη σόμπα έχει ένα ξεχωριστό κύκλωμα-εναλλάκτη για ζεστό νερό οπότε σκέφτομαι να καταργήσω το μπόιλερ του καλοριφέρ, παρακάμπτοντας το και αυτο και να δημιουργήσω άλλο ενα κύκλωμα, με τουμποραμα 1/2, οδηγώντας το νερό μεσα απο τον εναλλάκτη της σόμπας για να το ζεστάνω. Βέβαια δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικός θα είναι αυτός ο τρόπος και αν θα έχω τελικά επάρκεια ζεστού νερου..



Εσύ για πλάκα το λες, τα Σέρβικα τα ξέρω...(η γυναίκα μου έκανε χρόνια στη Σερβία). Ο ξεχωριστός εναλλάκτης που αναφέρεσαι είναι από μαύρη σωλήνα (που μάλλον έτσι θα είναι - τέτοιον έχουν και οι MBS που εμπορεύομαι), τότε είναι για θερμική βαλβίδα ασφαλείας τύπου Watts STS20 ή Danfoss BVTS κλπ. Είναι η βαλβίδα που τοποθετείται και στους εναλλάκτες ψύξης των λεβητών. Μαζί με τη βαλβίδα αυτή, βάλε και μια βαλβίδα ασφαλείας 2,5Bar 1/2'' και είσαι κομπλέ από θέμα ασφάλειας.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55221 από grizos

Τασος έγραψε: Καλησπέρα σας, πριν από 2 μήνες περίπου αγόρασα την Σέρβικη υδραυλική σόμπα Alfa Term 20 για να ζεστάνω το ισόγειο, και 1 όροφο σύνολο 150 m2.

Η σύνδεση..
Θέλοντας να εκμεταλλευτώ την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση του λέβητα πετρελαίου που είχα, έκανα τη σύνδεση της σόμπας πάνω σε ένα σώμα του καλοριφερ. Για να γίνει αυτό μείωσα με συστολές, την είσοδο κ έξοδο του νερού στη σόμπα απο 1 σε 1/2 ιντσα και με τουμπόραμα την κούμπωσα στο σώμα. Της εβαλα επισης ενα θερμοστάτη τον οποίο τον συνέδεσα στον κυκλοφορητή του καλοριφερ καθώς και μία απλή βαλβίδα ασφαλείας 3bar. Τέλος, έκανα μια παράκαμψη(bypass) τον λέβητα πετρελαίου παλι με τουμπόραμα 1/2 ιντσας ετσι ώστε να μην τον ζεσταίνω άδικα.

Το πρόβλημα..
Όταν βάζω πολλά ξύλα και ανοίγω το ταμπερ για να αναψει γρήγορα, ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία, μάλλον ξεκινάει βρασμός και απο τη μεγάλη πίεση του ατμου, σκάει το τουμπόραμα και γεμίζω ατμό και νερά παντού! Μου έχει συμβεί 4-5 φορές μέχρι τώρα αλλα πρέπει να βρω μια λύση δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό. Επίσης ένα άλλο πρόβλημα είναι οτι τον πάνω όροφο δύσκολα τον ζεσταίνει..

Λύση;;;;
Αυτό που σκέφτηκα είναι να καταργήσω την πρόχειρη σύνδεση της σόμπας με το σώμα, να τραβήξω 2 γραμμές με τουμπόραμα 1/2 ιντσας μέχρι μέσα στο λεβητοστάσιο κ να την συνδέσω πάνω στον λεβητα πετρελαίου παρακάμπτοντας τον.

Ποια λύση μου προτείνεται εσείς;;
Ευχαριστώ



Δεν είμαι ειδικός αλλά το να μειώσεις την διατομή από 1" σε 1/2" είναι σαν να καταλήγει η εθνική οδός σε σοκάκι,προφανώς η παροχή του νερού είναι πολύ μικρή για να μεταφέρει την θερμότητα που παράγεται.Ακόμη και αν συνδεθείς στο λεβητοστάσιο η ελάχιστη διατομή θα πρέπει να είναι 1" και αν η απόσταση είναι μεγάλη θα πρέπει να μεγαλώσει και η διατομή.
Σίγουρα υπάρχουν ποιο κατάλληλοι να σου απαντήσουν πιστεύω όμως ότι παίζεις με την φωτιά :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55232 από Τασος

spyroskosmas έγραψε:

Τασος έγραψε: aithio δώσε ρε φίλε και συ καμια συμβουλή και άσε τον Spyrokosmas με τα Σέρβικα, αυτός ξέρει πολλές γλώσσες γιαυτο τον βλέπεις άνετο :P
Εν πάση περιπτώση θα επιδιώξω λίαν συντόμως να παω να αγοράσω τα υλικά και να ξεκινήσω.. Σκοπεύω να βάλω χαλκοσωλήνες -με πείσατε τελικά αφου τους θεωρείται ως την καλύτερη λύση!- εγκαθιστώντας τους σύμφωνα με το σχέδιο! Αφού ελέγξω την σύνδεση και τοποθετήσω και μία θερμική βαλβίδα ασφαλείας, δεν πιστεύω οτι θα χω μετα κάποιο πρόβλημα - κίνδυνο!
Επίσης η συγκεκριμένη σόμπα έχει ένα ξεχωριστό κύκλωμα-εναλλάκτη για ζεστό νερό οπότε σκέφτομαι να καταργήσω το μπόιλερ του καλοριφέρ, παρακάμπτοντας το και αυτο και να δημιουργήσω άλλο ενα κύκλωμα, με τουμποραμα 1/2, οδηγώντας το νερό μεσα απο τον εναλλάκτη της σόμπας για να το ζεστάνω. Βέβαια δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικός θα είναι αυτός ο τρόπος και αν θα έχω τελικά επάρκεια ζεστού νερου..





Εσύ για πλάκα το λες, τα Σέρβικα τα ξέρω...(η γυναίκα μου έκανε χρόνια στη Σερβία). Ο ξεχωριστός εναλλάκτης που αναφέρεσαι είναι από μαύρη σωλήνα (που μάλλον έτσι θα είναι - τέτοιον έχουν και οι MBS που εμπορεύομαι), τότε είναι για θερμική βαλβίδα ασφαλείας τύπου Watts STS20 ή Danfoss BVTS κλπ. Είναι η βαλβίδα που τοποθετείται και στους εναλλάκτες ψύξης των λεβητών. Μαζί με τη βαλβίδα αυτή, βάλε και μια βαλβίδα ασφαλείας 2,5Bar 1/2'' και είσαι κομπλέ από θέμα ασφάλειας.


χαχα σοβαρα μιλάς εγώ για πλάκα το είπα !:P Την βαλβίδα ασφαλείας τύπου Watts STS20 θα την συνδέσω καιθα χρησιμοποιήσω τον εναλάκτη ως σύστημα ψυξης της σόμπας απ ότι κατάλαβα ε;; οπότε δεν μπορω να τοn χρησομοποιήσω για να πάρω ζεστό νερο.. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55268 από aithio
Σπύρο σε πολλά πράγματα που λες συμφωνώ αλλά σε άλλα πρέπει είτε να είσαι σε σύγχυση είτε να έχεις φάει την καραμέλα του εμπόρου πιο πολύ απο του επιστήμονα.
Είπες παραπάνω το παρακάτω που διαβάσαμε με συναδέρφους σου μηχανικούς (όχι εμπόρους) και γελάσαμε...
Σίγουρα δεν μπορεί να μεταφράσει το εγχειρίδιο, οφείλει όμως να κάνει τουλάχιστον αυτό που έκανα εγώ..Κάτι αντίστοιχο βέβαια οφείλει να κάνει και ο εγκαταστάτης.

Στον τεχνικό κόσμο μπορεί κάνεις να τους προσάψει χίλια μύρια κακά αλλά ότι οφείλει να μεταφράσει εστω και περιληπτικά το εγχειρίδιο του προϊόντος που πουλάς εσύ πρέπει να είναι αποκλειστικά δική σου επινόηση...
Μα ο τεχνίτης ένα πράγμα οφείλει.
Να διαβάσει καλά το τεχνικό εγχειρίδιο πριν κάνει την εγκατάσταση και όχι να το μεταφράσει.
Να μην τρελαθούμε τελείως....

Ο νόμος λέει....
Ο καταναλωτής θα πρέπει να γνωρίζει ότι σε κάθε πώληση προϊόντος ο προμηθευτής υποχρεούται να του παρέχει γραπτώς στην ελληνική γλώσσα τις αναγκαίες οδηγίες για την ασφαλή χρήση, διατήρηση και συντήρηση του προϊόντος και ενημέρωση για τους πιθανούς κινδύνους κατά την χρήση του

Τωρα αν οι προμηθευτές δεν τα βρίσκουν με τους προμηθευτές τους σε αυτό το θέμα είναι δικιά σας υπόθεση και είστε όλοι υπόλογοι.
Είδα τα προϊόντα που πουλάς και αν δεν έχεις εγχειρίδιο στα Ελληνικά παρά μόνο αυτές τις οδηγίες που μου έδειξε παραπάνω νομίζοντας ότι κάτι έκανες με πέντε αράδες τι να πω;
Ή μάλλον να πω.
Είτε πίεσε είτε πλήρωσε να σου φτιάξουν Ελληνικό εγχειρίδιο να δίνεις στους πελάτες σου...
Τόσο απλά.
Και μην νομίζεις ότι είναι προσωπικό με σένα....
Προσωπικός μου φίλος έμπορας έφερε μια επώνυμη πελλετοσομπα....
Παίρνω και εγώ το εγχειρίδιο να το διαβάσω και ήταν στα Αγγλικά....
Έγινε της π.....νας...
Μας άκουσε όλη η Αγ Παρασκευή.
Νοοτροπία είναι είναι φίλε μου και ανομία.

Για την ιστορία θα αναφέρω ότι τα τεχνικά εγχειρίδια στα βιοκαυσιμα αναφέρουν πολλές φορές
ΠΡΟΣΟΧΉ ΘΑΝΑΤΟΣ

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55274 από aithio
Τασο αν καταφέρεις και κάνεις ένα σκίτσο πως είναι τα δίκτυα και πως έκανες την σύνδεση και το ποστάρεις μπορεί να μπορέσουμε να πούμε δύο πράγματα....
Αλλιώς δεν θα βγάλουμε άκρη.
Αλλά ρε εσύ Τάσο είπες παραπάνω ότι θα κάνεις εσύ την εγκατασταση (που για να λεμε τα συκα συκα δεν γνωρίζεις απο τέτοια και το έσκασες 4 φορές το δίκτυο) και θα φωνάξεις υδραυλικό να σου πει αν το έκανες σωστά...
Ε δεν είναι και ωραίο αυτό....
Φαντάσου να κάνω και εγώ την δικιά σου δουλειά και να σε φωνάξω στο τέλος να μου πεις άμα την έκανα σωστά...
Θα σ' άρεσε αυτό;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ