Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99550 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Στρατή, να πεις στον φίλο σου να κλείσει το κενό ανάμεσα σε πέτρινη και μεταλλική καμινάδα με κάποιο μονωτικό, γιατί οι απώλειες από εκείνη την τρύπα είναι τεράστιες....


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99551 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Οι παλιές σόμπες (όπως μου φαίνεται αυτή του θεματοθέτη) απέδιδαν πολή από την ενέργειά του καμένου ξύλου δια μέσου της καμινάδας.
Δλδ "έτρεχαν" 3-4 μέτρα καμινάδας οριζόντια μέσα στο σπίτι και μέσω των μεταλικών τους επιφανειών γίνονταν εναλλαγή της θερμότητας στον χώρο.
Αν λοιπόν μειωθεί τόσο πολύ το οριζόντιο μήκος της καμινάδας δεν θα απάγεται αρκετή θερμότητα στον χώρο και θα φεύγει από την καμινάδα στο εξωτερικό περιβάλλον.
Για να διορθωθεί αυτό το θέμα στο οποίο εστιάζω νομίζω πως πολύ καλή δουλειά θα έκανε ένας τρόπος "εξαερισμού" της σόμπας.
Δλδ κάποιο βεντιλατέρ να φυσάει προς τα τοιχώματα της σόμπας. Ετσι θα απάγεται περισσότερη θερμότητα προς τον χώρο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99552 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Εχετε δικιο σε αυτα που λετε αλλα αυτο που εκανε ο φιλος μου και αυτο που σκεφτεται να κανει ο norther ειναι μια λυση χωρις τρυπες και χωρις δευτερη καμιναδα.
Η λυση αυτη δεν ειναι η καλυτερη αλλα ειναι οικονομικη.
Σε πρωτη φαση κανουν μια δοκιμη.
Μολις διαπιστωσουν (ο φιλος μου ηδη το ξερει) οτι κανουν τεράστια οικονομια στα ξυλα,την επομενη σεζον θα καταργησουν τελειως το τζακι και την κοινη χρηση της καμιναδας και θα φτιαξουν μια ποιο σωστη κατασκευη.
Αν τους τα παρουσιασουμε δυσκολα και πολυπλοκα θα αποθαρυνθουν.
Το βασικο ειναι οτι μπορει να χρησιμοποιηθει η καμιναδα του τζακιου για την σομπα.
Σε δευτερη φαση πρεπει να μειωθουν οι απωλειες με τη χρηση ενος μονωτικού που θα φρακαρει αναμεσα στα κενα των δυο καμιναδων και που θα αφαιρείται ευκολα χωρις να καταστρεφεται ωστε να ξαναχρησιμοποιειται μετα το καθαρισμα του μπουριου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99553 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
Το οικονομικό δεν αποκλείει την λίγο πρόσθετη "φασαρία" στο κατασκευαστικό στάδιο.
Το να κλείσει η τρύπα (όπως πρότεινε ο stavrax) είναι απαραίτητο.
Τα ζεστά μπουριά θα κάνουν την καμινάδα να τραβάει ζεστό αέρα μέσα από το σπίτι και να τον πετάνε έξω (με ταυτόχρονη είσοδο κρύου αέρα από έξω προς τα μέσα).
Δλδ η σόμπα θα λειτουργεί ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ένα ανοιχτό τζάκι.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99615 από norther
Απαντήθηκε από norther στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
δυστυχώς αυτ που προτεινεις στρατή δεν μπορει να γινει σε εμας γιατι το τζακι ειναι πιο χαμηλο απο αυτο που εχει ο φιλοσ σου...
και με το που ξεκιναει η σομπα τοσο πολυ οριζοντιο μπουρι δεν το θεωρω και οτι καλυτερο...

εκτος αυτου θελω να μπει καποια σομπα σαν την δικια μου... που ειναι δοκιμασμενη και ειμαι ευχαριστημενος... βαριεμαι να ξαναψαχνω...

prntscr.com/15cet0

ισως και μικροτερη γιατι το σπιτι ειναι μικροτερο και αν παρουν αυτην θα ειναι too much...

εαν κανω την τρυπα οπως εδειξα πιο πανω στην φωτο χωρις να προσθεσω μπουρι στην ηδη υπαρχουσα καμιναδα
και απλα κλεισω με καπιο τροπο (καμια λαμαρινα) το μερος του τζακιου ???

prntscr.com/15cg7f


( το τζακι στην φωτο δεν ειναι δικο μου :P απο το γοογλε απλα για να καταλαβαινομαστε)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104112 από norther
Απαντήθηκε από norther στο θέμα Ξυλόσομπα σε καμινάδα τζακιού
κανενας αλλος που γνωριζει να μας πει γνωμες???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ