Pellet από πυρηνόξυλο: ευκαιρία ή κάτι άλλο;

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105837 από creta pellet

Stavrax έγραψε: Χάρη, θα σου γράψω την άποψη μου για όλα τα τεκταινόμενα των τελευταίων ημερών. Ο Παναγιώτης είναι ένας αξιέπαινος νέος, που έχει άποψη και την υποστηρίζει με σθένος και με τον απαραίτητο εγωισμό της ηλικίας του. Ως μεγαλύτεροι, μπορούμε να αναλογιστούμε το πως φερόμασταν κι εμείς στην ηλικία του. Σου απήφθυνε ορισμένες ερωτήσεις είτε άμεσα, είτε έμμεσα στις οποίες θα μπορούσες πολύ απλά να απαντήσεις, χωρίς αντιπαραθέσεις και προπάντων χωρίς χαρακτηρισμούς. Ίσως να έκανε κάποιο λάθος και να έδειξε εμπάθεια για το πέλλετ από πυρήνα ελιάς, βασιζόμενος σε διάφορα δημοσιεύματα του διαδικτύου. Στο χέρι σας είναι να αποδείξετε ότι αυτή η εμπάθεια για τα προϊόντα που χρησιμοποιούν κατάλοιπα ελιάς είναι άδικη και ότι είναι αξιόλογα και τους αξίζει ένα μερίδιο στην αγορά. Το φόρουμ αυτό εξάλλου, είναι ένα βήμα για να μάθει ο κόσμος για τα προϊόντα σας και την αξία τους. Τα υπόλοιπα, με τους σχολιασμούς, την στείρα αντιπαράθεση και τις απειλές δεν νομίζω ότι σας προσφέρουν καμία υπηρεσία.


Ειναι αμαρτια απ'το θεο σε μια εταιρεια που δουλευουν τοσες οικογενειες ενα πιτσιρικας επειδη ετσι του αρεσει να δυσφημιζει ενα προιον που ουτε το εχει δει ποτε .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105838 από creta pellet

stratis 1 έγραψε:

mastoras έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Μαστορα
Καθαρισε μονο τις κοτρόνες και ριχτο οπως εγω.
Ο σφυρομυλος τις πετρες τις κανει σκονη.
Τα μεταλα μενουν στον πατο του σφυρομυλου γιατι δεν μπορει η αναρρόφηση να τα σηκώσει .


Εχεις δίκιο σε αυτό, πρόσφατα το είδα και στην πράξη. Τζάμπα κόπος μέχρι τώρα, αρχάριος γαρ. :cheer:

Επόμενος στόχος να κάψουμε σε ειδικά τροποποιημένη σόμπα σκέτο το θρύμμα. ;) Αν πετύχει το πείραμα...ΣΩΘΗΚΑ......ακόμα περισσότερο :) Μιλάμε για μηδαμινό κόστος πλέον θέρμανσης.

Μαστορα ολοι οι δρομοι οδηγουν στο θρυμμα! ;)





μπραβο στρατη ωραιο βιντεο

Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by creta pellet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stratis 1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129300 από tasven
Ωραία το πυρηνόξυλο εχει μεγαλύτερη θερμοδοτική ικανότηα συγκριτικά με οποιοδήποτε πέλετ.
Την παράμετρο λόγω της ποσοστού λαδιού που περιέχεται στο πυρηνόξυλο να δημιουργηθεί φίλμ κρεόζωτου στον καυστήρα και κυρίως στους σωλήνες της καμινάδας γιατί δεν την λαμβάνετε όμως υπ όψη;
Και αν γίνει ανάφλεξη θα γίνει στην διαδικασία σβυσήματος οπου το μηχάνημα ρουφάει αέρα με οξυγόνο ασφαλώς για να κρυώσει και να φύγουν τα καυσαέρια.
Εχω δεί με τα μάτια μου σόμπα πέλλετ που έκαψε για δοκιμή μονοκόματα 15 κιλά πυρηνόξυλου να μην συνερχεται με τίποτε οι καμινάδες με κομματια κατάλοιπα που δύσκολα καυαρίζουν και εγινε αναφλεξη 2 φορές. Οι σωλήνες απο ανοξείδοτοι καταμαυροι μεχρι που πεταγόντα ευλεκτα κομματια στην ταράτσα.
Και όλα αυτα οταν η σόμπα εδειχνε εσωτερικη θερμοκρασία 40 βαθμούς.
Αν εχετε αντίρηση οσοι καιτε πυρηνόξυλο για δοκιμαστε να καθαρίσετε το τζαμι της σόμπας και επειτα μου λέτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129307 από Fokion
Εσωτερικη 40 ???????????
πως το καταφερατε αυτο????

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129318 από stratis 1

tasven έγραψε: Ωραία το πυρηνόξυλο εχει μεγαλύτερη θερμοδοτική ικανότηα συγκριτικά με οποιοδήποτε πέλετ.
Την παράμετρο λόγω της ποσοστού λαδιού που περιέχεται στο πυρηνόξυλο να δημιουργηθεί φίλμ κρεόζωτου στον καυστήρα και κυρίως στους σωλήνες της καμινάδας γιατί δεν την λαμβάνετε όμως υπ όψη;
Και αν γίνει ανάφλεξη θα γίνει στην διαδικασία σβυσήματος οπου το μηχάνημα ρουφάει αέρα με οξυγόνο ασφαλώς για να κρυώσει και να φύγουν τα καυσαέρια.
Εχω δεί με τα μάτια μου σόμπα πέλλετ που έκαψε για δοκιμή μονοκόματα 15 κιλά πυρηνόξυλου να μην συνερχεται με τίποτε οι καμινάδες με κομματια κατάλοιπα που δύσκολα καυαρίζουν και εγινε αναφλεξη 2 φορές. Οι σωλήνες απο ανοξείδοτοι καταμαυροι μεχρι που πεταγόντα ευλεκτα κομματια στην ταράτσα.
Και όλα αυτα οταν η σόμπα εδειχνε εσωτερικη θερμοκρασία 40 βαθμούς.
Αν εχετε αντίρηση οσοι καιτε πυρηνόξυλο για δοκιμαστε να καθαρίσετε το τζαμι της σόμπας και επειτα μου λέτε.


Το πελλετ απο πυρηνοξυλο είναι φθηνότερο και συνδυασμένο με ξύλο ισως αποδοτικοτερο.
Θελει περισσότερο καθαρισμα και συντηρηση.
Οταν ομως γλυτωνουμε 70 με 100 ευρω σε καθε τονο στους 10 με 15 τονους μας ερχεται τζάμπα η σόμπα.
Κανουμε αποσβεση γρηγοροτερα,δηλαδη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129360 από tasven

stratis 1 έγραψε:

tasven έγραψε: Ωραία το πυρηνόξυλο εχει μεγαλύτερη θερμοδοτική ικανότηα συγκριτικά με οποιοδήποτε πέλετ.
Την παράμετρο λόγω της ποσοστού λαδιού που περιέχεται στο πυρηνόξυλο να δημιουργηθεί φίλμ κρεόζωτου στον καυστήρα και κυρίως στους σωλήνες της καμινάδας γιατί δεν την λαμβάνετε όμως υπ όψη;
Και αν γίνει ανάφλεξη θα γίνει στην διαδικασία σβυσήματος οπου το μηχάνημα ρουφάει αέρα με οξυγόνο ασφαλώς για να κρυώσει και να φύγουν τα καυσαέρια.
Εχω δεί με τα μάτια μου σόμπα πέλλετ που έκαψε για δοκιμή μονοκόματα 15 κιλά πυρηνόξυλου να μην συνερχεται με τίποτε οι καμινάδες με κομματια κατάλοιπα που δύσκολα καυαρίζουν και εγινε αναφλεξη 2 φορές. Οι σωλήνες απο ανοξείδοτοι καταμαυροι μεχρι που πεταγόντα ευλεκτα κομματια στην ταράτσα.
Και όλα αυτα οταν η σόμπα εδειχνε εσωτερικη θερμοκρασία 40 βαθμούς.
Αν εχετε αντίρηση οσοι καιτε πυρηνόξυλο για δοκιμαστε να καθαρίσετε το τζαμι της σόμπας και επειτα μου λέτε.


Το πελλετ απο πυρηνοξυλο είναι φθηνότερο και συνδυασμένο με ξύλο ισως αποδοτικοτερο.
Θελει περισσότερο καθαρισμα και συντηρηση.
Οταν ομως γλυτωνουμε 70 με 100 ευρω σε καθε τονο στους 10 με 15 τονους μας ερχεται τζάμπα η σόμπα.
Κανουμε αποσβεση γρηγοροτερα,δηλαδη.


Αλλο το πελλετ αλλο το πυρηνοξυλο και άλλο η οικονομία.
Οι σόμπες πέλλετ ξύλου δεν είναι σχεδιασμένες να καίνε λιπαρό πυρηνόξυλο.
Αμ ειναι να κανεις οικονομία και να κινδυνευεις να φουντώσεις αστο.
Πειράμματα με την φωτια δε σηκώνει... προς χαρη της οποιασδήποτε οικονομίας προκειμενου ισως να τα πληρώσεις τετράδιπλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ