Θέλω κόντρα!

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140405 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Πολύ σωστές οι σκέψεις σου Δημήτρη και μπράβο για την πολύ καλή προσέγγιση.
Προσωπικά, όμως, την όλη συζήτηση την θεωρώ ουσιαστικά άσκοπη καθώς παραβλέπει ορισμένες βασικές ιδιότητες της κλειστής εστίας.

Και εξηγώ τι εννοώ.

Πρώτα, πρώτα, οι εστίες αυτές λειτουργούν με τον φυσικό ελκυσμό της καμινάδας και χωρίς να χρησιμοποιείται μοτέρ καυσαερίων. Έτσι ο κατασκευαστής κατά την σχεδίαση οφείλει να υπολογίσει την ενέργεια που απαιτείται για να φεύγουν τα καυσαέρια αποκλειστικά από την καπνοσωλήνα και η εστία να μην καπνίζει εντός του σπιτιού. Η ενέργεια που απαιτείται είναι συγκεκριμένη και αναγκαστικά αφαιρείται από την θερμότητα που μπορούν να δώσουν τα ξύλα ακόμα και όταν σιγοκαίνε. Θεωρώ ότι το παραπάνω είναι το βασικότερο κατά τον σχεδιασμό γιατί είναι θέμα ασφαλείας (δηλητηρίαση από μονοξείδιο).

Από κει και πέρα η ακτινοβολία δεν είναι καθόλου αμελητέα και σε ορισμένες εστίες, όπως οι συσσώρευσης, είναι η βασική πηγή θερμότητας. Μάλιστα η συνολικά αποδιδόμενη ισχύς σε αυτές τις εστίες ξεπερνάει κατά πολύ τις αερόθερμες. Στην Ρωσία ζεστενόντουσαν με τέτοιες για εκατό χρόνια και με μικρή κατανάλωση ξύλου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140408 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Προς χάριν απλοποίησης του πειράματος και επειδή όλοι αυτοί οι παράγοντες αφενός είναι δύσκολο να μετρηθού και αφετέρου μιας κ μιλάμε για μαντεμένιες εστίες με βεβιασμένη αερόθερμη διάταξη, τα ποσά αυτά θα είναι πάνω κάτω τα ίδια για όλους.
Αν κάποιος έχει βερμικουλίτη κι αερόθερμο , ε ας πρόσεχε χαχαχαχα

Οι εργαστηριακές μετρήσεις απουσίαζουν άρα μετρήστε αυτά που μπορείτε (εγώ θα μετρήσω στο τζάκι του κουνιάδου).
Αν του Στέλιου καταφέρει εφάμιλλες τιμές σε όγκο και θερμοκρασία αέρα θα φανεί σίγουρα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140418 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Αυτά είναι τα ωραία! Όρεξη για παιχνίδια και πειράματα να υπάρχει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140447 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Εγω θελω κρυο τζακι, δεν δεχομαι σαν πραγματικα πανω απο 500-600 κυβικα εκτος κ αν ο κατοχος το αποδειξει με σοβαρο ανεμομετρο, Θελω ρολοι να φαινεται μονιμα, θελω βιντεακια 5λεπτα ουτως ωστε να μην μπορει καποιος να σβησει αναμεσα στα κενα των βιντεο το αεροθερμο γιατι στα 2 πρωτα λεπτα του επομενου βιντεο αυτο θα φανει, θελω ιδια θερμοκρασια εκκινησης πχ 70 βαθμους σε συνεχομενα φουλ ισχυ του αεροθερμου (κατι το οποιο σε καθε βιντεο θα φαινεται) απο την αρχη ως το τελος. Μην περιπλεκετε τα πραγματα αδικα, πχ μπροστα σε ολα τα παραπανω ειναι αμελητεα η διαφορα που μπορει να εχουν 2 τζακια απο ακτινοβολια (οσα εχουν μικρο τζακι χαλαλι τους, ας εχουν ενα μπονους αυτοι, εμενα ειναι μεγαλο).
Οσον αφορα τους αγωγους σε απομακρυσμενα σημεια δειξτε διαφορα οκ απο ιατρικους συλογους (ανεκδοτο ε!) κ αφηστε τ ματζιριες.
Οσοι εχουν αεροθερμα ας επιθεωρηγσουν αν μπορουν τ ανεμιστηρα για καθαρισμα (τα κλιματιστικα πως τα επιθεωρουν?) γιατι το δικο μου εβγαλε αρκετα σημερα, αυριο θα δειξω φωτο ξεχασα τ μηχανη στο μαγαζι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140450 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!
Εντάξει Στέλιο, δεν είπαμε κάτι διαφορετικό.

Μόνη μου απορία και ένσταση είναι αν οι 70C είναι λίγοι για έναρξη σε συνδιασμό με full ventilator. Δεν θα προκαλέσει υπερβολική ψύξη της εστίας?
Επίσης καλύτερα να συμφωνήσετε σε μια τιμή όπως είπα, γιατί τα ventilator ποικίλουν από τζάκι σε τζάκι.

Μη ξεχνάς , ίδια κάυσιμη ύλη και ανοιχτά παράθυρα (βάλε μπουφάν, μη κρυώσεις μεγάλος άνθρωπος χαχαχα).

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140480 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Re:Θέλω κόντρα!

Στελιος1 έγραψε: Εγω θελω κρυο τζακι, δεν δεχομαι σαν πραγματικα πανω απο 500-600 κυβικα εκτος κ αν ο κατοχος το αποδειξει με σοβαρο ανεμομετρο, Θελω ρολοι να φαινεται μονιμα, θελω βιντεακια 5λεπτα ουτως ωστε να μην μπορει καποιος να σβησει αναμεσα στα κενα των βιντεο το αεροθερμο γιατι στα 2 πρωτα λεπτα του επομενου βιντεο αυτο θα φανει, θελω ιδια θερμοκρασια εκκινησης πχ 70 βαθμους σε συνεχομενα φουλ ισχυ του αεροθερμου (κατι το οποιο σε καθε βιντεο θα φαινεται) απο την αρχη ως το τελος. Μην περιπλεκετε τα πραγματα αδικα, πχ μπροστα σε ολα τα παραπανω ειναι αμελητεα η διαφορα που μπορει να εχουν 2 τζακια απο ακτινοβολια (οσα εχουν μικρο τζακι χαλαλι τους, ας εχουν ενα μπονους αυτοι, εμενα ειναι μεγαλο).
Οσον αφορα τους αγωγους σε απομακρυσμενα σημεια δειξτε διαφορα οκ απο ιατρικους συλογους (ανεκδοτο ε!) κ αφηστε τ ματζιριες.
Οσοι εχουν αεροθερμα ας επιθεωρηγσουν αν μπορουν τ ανεμιστηρα για καθαρισμα (τα κλιματιστικα πως τα επιθεωρουν?) γιατι το δικο μου εβγαλε αρκετα σημερα, αυριο θα δειξω φωτο ξεχασα τ μηχανη στο μαγαζι.





τέτοια θερμόμετρα και ρολόι θα έχουμε ????
λες και στο 5λεπτο δεν μπορουμε να κάνουμε μαγκιές .... σαν εσενα απ πανω που μετράς θερμοκρασια με θερμομετρο ακιδας και λες οτι ειναι στον αερα και ακουμπαει στο σιδερο !
Και εκει που ελεγα σε πησαμε , απο ανοιχτό τζακα , να γινεις του κλειστού , τωρα μου θες και κοντρα !
Σαν βάλαμε τζαμι , κανουμε και κοντρες ! ( που ειναι αυτος ο Gdevil, να παρει μερος)
Οσο αφορά , τους αεραγωγούς , να έβαζες λείους στα σπιτια που βαζεις τα μοτερ ! ( ρε συ παλια ηθελες να φτιάξεις γεννήτρια ιόντων μεσα στην σωλήνα , την παρατησες την ιδεα ???) Τουλαχιστον να εβαζες κανενα φιλτρο ανθρακα , να μην γεμιζες τα σπιτια σκόνη ! (τουλαχιστον απορροφητήρα κουζινας που ειναι και τσαμπα)
Τελος , εγω εχω μικρα παιδια και οχι θερμομετρο με λειζερ (ολα τα αλλα κλέβουν κύριοι, η΄ σας τα κανω εγω να κλέβουν , όπως το παραπανω !
Επισης τα τζακια μας εχουν μετρηθεί , αι στελιο δειξε μας ενα τζακι τοσα χρονια , βαρεθηκα :p
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ