Έρευνα για μικρή αλλά αποδοτική κασέτα

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108375 από Herodes
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας.
Θα ήθελα όμως να κάνω πιο σαφέστερες τις ερωτήσεις μου.

1ον Πόσα KW χρειάζομαι για να θερμάνω (εύκολο) σπίτι 90+ τετραγωνικών; Οι περισσότεροι που ρώτησα μου είπαν πως θέλω τουλάχιστον 14 (και βάλε). Ισχύει;

2ον Οι Jolly mec ισχυρίζονται πως είναι 18+ KW (πχ το μοντέλο medio B ). Είναι πραγματικά τα KW αυτά; ή διαφημιστικό "κόλπο"; Γιατί για παράδειγμα η αντίστοιχη κασέτα της Nordica, που πρότεινε ο φίλος ragavelas, δίνει στο μοντέλο της 9KW; Πώς γίνεται η Jolly να δίνει 2πλάσια ισχύ (αλλά και τιμές);

3ον Η λογική της κασέτας με φυσική ροή μου αρέσει αλλά 1ον χωράει χωρίς μερεμέτι; 2ον θα θερμάνει όλο το σπίτι; και 3ον πόση διαφορά θα έχει σε θέρμανση (ποσότητα αλλά και απαιτούμενους χρόνους) με την πχ jolly;
Αυτό που θέλω οπωσδήποτε να αποφύγω είναι να δώσω το οποιοδήποτε ποσό και να μην ζεσταθεί το σπίτι.

Ευχαριστώ και πάλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108384 από βασιλιης
Καλησπερα
Φιλε Στελιος 1 και φιλε ragavelas η κασετα μπαινει χωρις εξωτερικο μερεμετι και βαψιμο
και η συνδεση γινεται κανονικα και χωρις κανενα προβλημα.μπαινουν και σωληνες σε ολο το μηκος της καμιναδας.Αυτο ειναι θεμα επιλογης του μαστορα και πελατη

Κυριε Herodes καλο θα ηταν να βαλετε μια φωτο του τζακιου σας.αν θελετε

Ερωτηση προς τον κυριο Herodes και rivol για το jolly
1.Τι θα γινοταν αν εμπαινε με θερμοθαλαμο το τζακι αυτο?
2.Σωληνες βαζουν σε ολο το μηκος?
3.καπελο αλλαζουν?η μονο αν το ζητησετε?
4.Αερα για το μοτερ απο που παιρνουν?μεσα η απο εξω?Αν παιρνουν απο μεσα σιγουρα δεν ακουγεται το μοτερ?
5.Εξωτερικο αερα για την καυση φερνουν καθολου?η οχι?
6.Την κασετα και τους σωληνες γιατι τα τυλιγουν με υαλοβαμβακα και οχι με κεραμοβαμβακα?αφου εχουν διαλεξει αυτο τον τροπο τοποθετησης
7.Μπροστα την κασετα (περιμετρικα)γιατι την κλεινουν τελειως? μηπως για να μην ερθει η μυρωδια του υαλοβαμβακα μες στο σπιτι?λεω μηπως?
Αν γινοντουσαν ολα αυτα για τι κοστος θα μιλαγαμε?

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108408 από rivol
Καταρχήν να απαντήσω για την απόδοση ότι τα 19 Kw είναι η μεγίστη ισχύς, αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι η κανονική ισχύς που για την Medio B είναι 14,72 Kw.

Για την διαφορά απόδοσης σε σχέση με τον ανταγωνισμό θα σας παραπέμψω στο παρακάτω Link

Τώρα για το αν θα απέδιδε περισσότερο αν θα έμπαινε με θερμοθάλαμο πραγματικά δεν ξέρω αλλά σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα λογικά ναι, απλά σε αυτήν την περίπτωση φεύγουμε από την λογική τοποθέτησης κασέτας η οποία προορίζεται για χώρους που δεν θέλουμε να επέμβουμε στην φούσκα.

Σωλήνες και καπέλο αν το ζητήσεις βάζουν σε όλο το μήκος, εγώ για παράδειγμα έβαλα.

Αέρα για το μοτέρ παίρνουν και από μέσα αλλά και από έξω.

Αέρα για την καύση τραβάει μόνο από μέσα αφού ο φρέσκος αέρας που έρχεται από έξω υπερκαλύπτει τις ανάγκες.

Αν δείτε την παρουσίαση που έχω κάνει εδω Θα σας λυθούν οι περισσότερες απορίες.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108496 από dmtr
Μια άλλη λύση με σχετικό μερεμέτι είναι και η παρακάτω.
Μπορείς να φέρεις μόνος σου από Πολωνία την Nordpeis Ni-25 panorama, με 1550€ μαζί με τα μεταφορικά.
Nordpeis Ni-25
Αν μάλιστα πάρεις την ίδια χωρίς μονοκόματο τζάμι, αλλά με σπαστό, σου έρχεται γύρω στα 1300€.
Όσοι έχουν αυτή την εστία είναι καταευχαριστημένοι.
Nordpeis Ni-25 λειτουργία

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dmtr.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakpanoss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112563 από Geo97
Καλησπέρα,μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποια διεύθυνση για na το παραγγείλω,καθώς έχω μάθει πως είναι πολύ καλό τζάκι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112878 από georgiou.cr

dmtr έγραψε: Μια άλλη λύση με σχετικό μερεμέτι είναι και η παρακάτω.
Μπορείς να φέρεις μόνος σου από Πολωνία την Nordpeis Ni-25 panorama, με 1550€ μαζί με τα μεταφορικά.
Nordpeis Ni-25
Αν μάλιστα πάρεις την ίδια χωρίς μονοκόματο τζάμι, αλλά με σπαστό, σου έρχεται γύρω στα 1300€.
Όσοι έχουν αυτή την εστία είναι καταευχαριστημένοι.
Nordpeis Ni-25 λειτουργία


Θα ήθελα να σε ρωτήσω Δημήτρη πόσο εύκολο είναι να αγοράσεις και να σου μεταφέρουν ενα τζάκι απο το εξωτερικό (απο ιταλια, Γαλλία, Πολωνία κλπ) απο τη στιγμή που το βάρος του θα είναι κοντά στα 150kgs. Η διαφορά στην τιμή σε κάποιες εστίες έχω εντοπίσει να είναι κοντά στο 50% απλά δεν ξέρω ποιος θα αναλάβει τέτοια αποστολή. Επίσης η εγγύηση του τζακιού θα αναγνωριστεί απο τον αντιπρόσωπο εδώ αν χτυπηθεί κατα την μεταφορά ή εμφανίσει κάποιο ελάττωμα ? Αν εχεις πραγματοποιήσει τέτοιο εγχείρημα ας μου δώσεις πληροφορίες μιας και το ψάχνω ζεστά αυτό τον καιρό να αγοράσω μια εστια.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by georgiou.cr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ