3 Διαφορετικές Γνώμες-Επιλογές

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169419 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα 3 Διαφορετικές Γνώμες-Επιλογές
Το θέμα είναι ότι το τζάκι βγάζει αρκετά κυβικά αέρα έξω και αν ζεις σε κρύο μέρος αυτά μετράνε.
Από τη στιγμή που είναι μέσα στο σπίτι θα καίει και εσωτερικό αέρα αποκλείεται να είναι αεροστεγές όποτε έναν αερισμό του σπιτιού θα τον κάνει.
Το να βάζεις 100 κυβικά ανά ώρα με μηδέν βαθμούς στο σπίτι σου δεν είναι και ότι καλύτερο. Τυχαία τα νούμερα.
Στο σπίτι μου το αερίζω συνέχεια 24 ώρες μηχανικά με μοτερ και φίλτρο ενεργού άνθρακα για τις μυρωδιές (καπνίλα), άλλα η σόμπα παίρνει αέρα από έξω γιατί όταν την έβαλα να παίρνει αέρα από μέσα ένα κρύο το αισθάνθηκα στα ποδιά μου οπότε δεν το σκέφτηκα πολύ.
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169421 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα 3 Διαφορετικές Γνώμες-Επιλογές
ενεργειακα δεν ειναι τοσο απλο γιατι το τζακι ειτε θα παρει 100 μ3 απ εξβ σε 0 βαθμους να τα ζεστανει στους 200 ειτε θα παρει τα 100 στους 20 απο μεσα να τα παει στους 200 και στο σπιτι θα μπουν 100 που πρεπει να πανε απο 0 σε 20 ετσι απλοικα αυτο ειναι μια εξισωση με μηδενικο αποτελεσμα δηλ την ιδια ενεργεια καταναλωνουμε
το προβλημα ειναι στα ρευματα αερα που δημιουργουνται στον χωρο γι αυτο ειπα αν το κανει αυτο η ευθεια αυτη να μην ειναι περασμα η καθιστικο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169437 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα 3 Διαφορετικές Γνώμες-Επιλογές

agge έγραψε: Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτει.

Αυτή την στιγμή υπάρχει ένα χτιστό τζάκι και ενδιαφέρομαι να το αναβαθμίσω σε ενεργειακό.
Ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι ενιαίος στα 90 τμ περίπου και ότι πάει στα δωμάτια μιας
και η διαρρύθμιση του σπιτιόυ δεν βοηθάει,αρκετό το κόστος για να μπουν αεραγωγοί και γενικά πολύ μπλέξιμο.

Εχουν επισκευθεί το χώρο 3 εταιρίες για την δουλεία και οι προτάσεις είναι οι εξής:

1.Invicta selenic 700 gv 14kw σπασιμο φουσκας,δημιουργία θερμοθαλάμου με πετροβάμβακα και μόνωση γύρω από την εστία,περσίδες επάνω

2.Kratki wiktor 14w σπάσιμο φούσκας ,καθαρισμός και πέρασμα με ειδίκο υλικό (δεν ξέρω) ,χωρίςκάποια μόνωση (πετροβάμβακα κλπ),παταράκι απο πυράντοχη γυψοσανίδα.περσίδες επάνω

3.Kfd eco max 14kw σπάσιμο φούσκας,δημιουργία θερμοθαλάμου με πυριτικό ασβέστιο,περσίδες επάνω

4.Το ίδιο με το 3. αλλά με Hizte cubo 800 11kw

Οπως βλέπεται 3 διαφορετικές προσεγγίσεις αναφορικά με τα υλικά εγκατάστασης.

Διαστάσεις τζακίου μήκος 90εκ μπροστά 70εκ στην πλάτη,65 ύψος ,56 βάθος(Ντυμένο πυρότουβλο)
Μήκος καμινάδας 4,5 μ περίπου εξωτερική από ελενίτ 90μοίρες.
Επίσης η παροχή εξωτερικόυ αέρα στο θάλαμο καύσης είναι κάπως δύσκολη.

Ποιά από όλες θεωρείτε την καλύτερη προσέγγιση;

Ευχαριστώ


χρονια πολλα σε όλους

φιλε μου μετα απο 7 χρονια με τζάκι Invicta θα έλεγα πως είναι αποδοτικό αλλα αν μπορεις να βάλεις pellet κανε την κίνηση και δεν θα το μετανιώσεις.
ομοιογένεια στην θερμοκρασία σε όλο το στπιτι, ζεστό νερό χρήσης, αναμα όλο το 24ωρο χωρις να γεμίζεις καθε τόσο...και άλλα, πολλα άλλα

εγω ψάχνομαι να βάλω pellet.

αν παρόλα αυτα επιμένεις για τζάκι, invicta με κλειστα τα ματια και εγκατάσταση με τις οδηγίες του manual κατηγορηματικά χωρις καμια παρέμβαση- ταρζανια του εγκαταστατη...

δες εδω το θκομ
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&id=41835&Itemid=384

χρόνια πολλα με υγεια και δυναμη σε όλους

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169683 από agge
Απαντήθηκε από agge στο θέμα 3 Διαφορετικές Γνώμες-Επιλογές
Χρόνια πολλά με υγεία !Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .Η απόφαση πάρθηκε πάμε για ενεργειακό από την αρχή.

Αναφορικά με το πέλλετ δεν το έχω ψάξει και γενικά είναι λίγο ιδιαίτερη η περίπτωση μου για να το προχωρήσω.

Επίσης επειδή ανάβω τζάκι συνεχώς και έχει κάποια τεχνικά θέματα που χρειάζονταν επέμβαση για να δουλέψει σωστά
είπα να το γκρεμίσω μια και καλή!


Ερώτηση:Αν απομονώσω πχ τα 5 από τα 10 σώματα καλοριφερ θα έχω εξοικονόμηση 50% στο πετρέλαιο ας πούμε;
Επίσης μου πρότεινε κάποιος να βάλω λέβητα συμπύκνωσης για οικονομία στο πετρέλαιο τι λέτε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169687 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα 3 Διαφορετικές Γνώμες-Επιλογές
πρωτα αποφασισε πως θα χρησιμοιπεις τς διαθεσιμες πηγες θερμοτητας ...καποια οικονομια θα εχεις αλλα το ποσο εξαρταται απο αρκετους παραγοντες ...σιγουρα οικονομια θα εχεις γυρω στο 20% με αντισταθμιση και κατι παραπανω με τον λεβητα συμπυκνγσης ...αν καις αρκετο πετρελαιο θα κανεις αποσβεση απο τις αλλαγες αν καις κανα τονο δεν βλεπω λογο για συμπυκνωσης εκτος κι αν εχεις κανα αρχαιο λεβητα η πολυ μεγαλο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169688 από agge
Απαντήθηκε από agge στο θέμα 3 Διαφορετικές Γνώμες-Επιλογές
θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία.Χοντρικά έχω υπολογίσει ότι θα χρειαστώ 2500λτ μέσα δεκέμβρη - μέσα Απρίλη.

Για Θερμοκρασία 17 β εσωτερικά.καλό ε;

Είναι η πρώτη σεζόν που μένω και κοιτάω για λύσεις.Επίσης θα αλλάξω λάστιχα στα αλουμίνια γιατί έχω πολλές απώλειες και θα γίνει ρεγουλάρισμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ