Μισαηλιδης, Θερμοζελ ή regal

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172117 από selemeles
Καλησπερα,
Μετα απο 10 χρονια πήρα απόφαση να κάνω την αναβάθμιση.
Ενιαίος χώρος λοιπόν 50τμ σάλο κουζίνα. Τα δωμάτια πάνω, αλλά δε θέλω να μπλέξω με πολλά μερεμέτια, όποτε θέλω να ζεστάνω μόνο αυτό. Θα καίει απόγευμα και βράδυ, και αν χρειάζεται συμπληρωματικά το ac κυρίως το πρωί.. Έτοιμο τζάκι του κατασκευαστή πυρότουβλων.
Είχα σκεφτεί λοιπόν τα δυο παρακάτω
1. ΘερμοΖελ clear 80
2. Μισαηλιδης τ80 crystal

Ένας τζακας μου πρότεινε κ ένα regal 80, αλλά δεν ήξερε ακριβώς ποιο μοντέλο, προφανώς του είχε μείνει...
Εκείνο που μου είπε ότι το μοτέρ μπαίνει κατω απο την εστία και ειναι 500αρι, αρα πιο μεγάλο απο τα αλλά δυο. Και επίσης έχει ηλεκτρονικό πίνακα με 10 σκάλες και θερμοκρασία θαλάμου, κάτι το οποίο μου αρέσει! Ενώ της θρμοζελ έχει δυο σκάλες. Του Μισαηλίδη γνωρίζει κάποιος;

Τι προτείνετε γενικά;
Ποιο ειναι πιο αθόρυβο; Ποιο δοκιμασμένο;
Το υπάρχων τζάκι καπνίζει γενικά, με ενεργειακό λύνεται το πρόβλημα ή όταν θα ανοίγω την πόρτα θα μου έρχεται ντουμάνι...
Επίσης είπαμε να δημιουργήσει κ αεροθάλαμο απο πάνω με 2 περσίδες.

Κοστος 1400 σύνολο, νομίζω ειναι καλα, τι λέτε;

Έπιπλα κουζίνας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172121 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μισαηλιδης, Θερμοζελ ή regal
καλως ηρθες ...πρωτα ψαχνεις κανα τζακα της προκοπης τα πιο πολλα προβληματα ξεκινανε απο κει...αν σε παιρνει θα προτεινα να ξηλωσεις το παλιο ...και να βαλεις τζακι ελευθερας ροης χωρις μοτερ .... αν επιμενεις σε ενθετο ...μεσα στο παλιο τζακι δηλ...παλι καλο θα ηταν αντι για 2 περσιδες που θα συνδεονται με το μοτερ να κανεις κι ενα μινι θερμοθαλαμο με 2 περσιδες πανω κατω για ελευθερη ροη και καλυτερη εκμεταλευση του τζακιου σου ... και λιγο διαβασμα εδω και θα καταλαβεις πολλα...σε καθε περιπτωση ομως διαβασε το μανιουαλ του τζακιου και απαιτησε να εφαρμοστει επακριβως


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172126 από selemeles
Απαντήθηκε από selemeles στο θέμα Μισαηλιδης, Θερμοζελ ή regal
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ψυχολογικά θεωρώ πως με το βεντιλατερ θα ζεσταίνομαι καλυτερα! Θερμοθαλάμο πάντως θα φτιάξει.
Όσον αφορά τον τζακα δεν γνωρίζω κάποιον, όποτε ίσως απο ένα μαγαζί θα ήταν μια πιο ασφαλής επιλογή.

Έπιπλα κουζίνας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172127 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μισαηλιδης, Θερμοζελ ή regal

selemeles έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ψυχολογικά θεωρώ πως με το βεντιλατερ θα ζεσταίνομαι καλυτερα! Θερμοθαλάμο πάντως θα φτιάξει.
Όσον αφορά τον τζακα δεν γνωρίζω κάποιον, όποτε ίσως απο ένα μαγαζί θα ήταν μια πιο ασφαλής επιλογή.


μονο ψυχολογικα αλλα ο θορυβος επηρεαζει την ψυχολογια ... και κατα κανονα τα ενθετα ειναι περιορισμενων δυνατοτητων ...
δεν φανταζομαι να σε πειραζε να πηγαινε και λιγη ζεστη στον πανω οροφο... αυτο ειναι δικο σου θεμα ομως; .... να προσεξεις την κατασκευη και ριξε μια ματια σε ιδοκατασκευες συνφοφουρμιτων να εχεις μια καλη ιδεα πως φτιαχνετε ενα σωστο τζακι ....και φυσικα οτι λεει το μανιουαλ που αν μπορεις βρες το στο ιντερνετ απο πριν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172137 από selemeles
Απαντήθηκε από selemeles στο θέμα Μισαηλιδης, Θερμοζελ ή regal
Κάποιες απόψεις που δεν έχω ακόμη αποφασίσει πια υπερτερεί... που συμφωνείτε και που διαφωνείτε;
Αν έχει κάποιος δει η χρησιμοποιήσει κάποια αυτες τις κασέτες μπορεί να μου δώσει τα φωτα του, διότι τώρα ειναι ολα Τα μαγαζιά κλειστά όποτε ούτε σβηστές δε μπορώ να τις δω;

Αεροθαλαμος:
1. Καλύτερη απόδοση τζακιού
ή
2. Επειδή έχει δουλέψει το τζάκι, δημιουργώντας τον αεροθάλαμο, μπορεί να μυρίζει. Ο χώρος που θέλω να ζεστάνω ειναι μικρός 45τμ, όποτε μόνο απο τις περσίδες θα γίνει φούρνος.

Καμινάδα:
1. Απλή ένωση του τζακιού με την υπάρχων καμινάδα.
ή
2. Βάζει inox καμινάδα μεσα απο την υπάρχουσα.

Regal : να την απορρίψω διότι επειδή το μοτέρ ειναι κατω απο την εστία δε θα ειναι προσβάσιμο σε περίπτωση βλάβης.

Κάποιες ακόμη απορίες:
Η τηλεόραση ειναι σχετικά κοντά απέναντι απο την εστία. Υπάρχει πρόβλημα; Ειναι περίπου 1 μέτρο.

Έπιπλα κουζίνας
Συνημμένα:
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by selemeles.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172144 από selemeles
Απαντήθηκε από selemeles στο θέμα Μισαηλιδης, Θερμοζελ ή regal
Βάζω στο παιχνίδι και το volcano 8055 γωνιακό.
Ξέρει κανείς αν έχει αέροκουρτίνα;

Ψηφιακό θερμοστάτη έχει κάποια απο αυτά με ένδειξη θερμοκρασίας;

Έπιπλα κουζίνας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ