Πελλετ: πως λειτουργει και αν αξιζει

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167459 από PAPADAKIS
Καλημέρα στην παρέα.

Φίλος που έπαιρνε 10 παλέτες ετησίως (και έγραφε εντός του φόρουμ),κάτοικος υπόλοιπο Αττικής,έβαλε εφέτος μπουκάλα 500 λίτρα υγραέριο και πούλησε τον λέβητα βιομάζας.

Περιμένουμε τέλος σεζόν εντυπώσεις και καταναλώσεις.

Προσωπικά αν και μένω σε κεντρικότατο δρόμο δεν υπάρχει πρόβλεψη να περάσει φυσικό αέριο σε 10 χρόνια από τώρα.

Η ερώτηση μου είναι ,εγώ που έκαιγα 3.000 λίτρα πετρέλαιο και τώρα καίω 6 1/2 παλέτες πέλετ ,πόσο θέλω σε ποσότητα αν έβαζα αέριο ???

(((Άρχισα να γράφω με κενά στις προτάσεις μου όπως και ο John88s))) :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167460 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Μιχάλη συγγενής μου σε πρώτο όροφο πυλωτη ανοιχτή από κάτω το σπίτι 140 την ταράτσα αμωνοτη σπίτι 1985 με διπλά τζάμια καινούργια και έβαλε και τέντες χτυπάει αέρας ξηλωσε το ξυλολεβητα και έβαλε λέβητα αερίου για αρχή με φιάλες μέχρι να βάλει δεξαμενή στο κήπο χωνεμενη.σιχαθηκε 7 χρόνια την ταλαιπωρία τη μαυρίλα και το κουβαλημα θερμαστής.πριν έκαιγε πετρέλαιο είχε ξεπλυθεί!!!!ΑΠΟ αρχές Οκτωμβρη έως πριν 1 μήνα που μιλούσαμε ήθελε 4-5 φιάλες 30αρες η κάθε μια το μήνα.η φιάλη έχει 30 ευρώ!!!ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΟ ΝΕΡΟ ΧΡΗΣΗΣ ΗΘΕΛΕ 20 ΤΟΝΟΥΣ ΞΥΛΑ!!!!!!ΥΠΙΛΟΓΙΣΕ μέσο όρο 4-5 φιάλες Χ 30ΕΥΡΩ=120-150ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ Χ 6 μήνες ==720-900 ευρώ ΜΑΞ.ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΉΣΕΙ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167462 από harisf

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Μιχάλη συγγενής μου σε πρώτο όροφο πυλωτη ανοιχτή από κάτω το σπίτι 140 την ταράτσα αμωνοτη σπίτι 1985 με διπλά τζάμια καινούργια και έβαλε και τέντες χτυπάει αέρας ξηλωσε το ξυλολεβητα και έβαλε λέβητα αερίου για αρχή με φιάλες μέχρι να βάλει δεξαμενή στο κήπο χωνεμενη.σιχαθηκε 7 χρόνια την ταλαιπωρία τη μαυρίλα και το κουβαλημα θερμαστής.πριν έκαιγε πετρέλαιο είχε ξεπλυθεί!!!!ΑΠΟ αρχές Οκτωμβρη έως πριν 1 μήνα που μιλούσαμε ήθελε 4-5 φιάλες 30αρες η κάθε μια το μήνα.η φιάλη έχει 30 ευρώ!!!ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΟ ΝΕΡΟ ΧΡΗΣΗΣ ΗΘΕΛΕ 20 ΤΟΝΟΥΣ ΞΥΛΑ!!!!!!ΥΠΙΛΟΓΙΣΕ μέσο όρο 4-5 φιάλες Χ 30ΕΥΡΩ=120-150ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ Χ 6 μήνες ==720-900 ευρώ ΜΑΞ.ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΉΣΕΙ.

Το κομμάτι το ποσό επικίνδυνο είναι να βάλεις φιάλες οξυγόνου πόσο είναι?

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167464 από thomas

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Μιχάλη συγγενής μου σε πρώτο όροφο πυλωτη ανοιχτή από κάτω το σπίτι 140 την ταράτσα αμωνοτη σπίτι 1985 με διπλά τζάμια καινούργια και έβαλε και τέντες χτυπάει αέρας ξηλωσε το ξυλολεβητα και έβαλε λέβητα αερίου για αρχή με φιάλες μέχρι να βάλει δεξαμενή στο κήπο χωνεμενη.σιχαθηκε 7 χρόνια την ταλαιπωρία τη μαυρίλα και το κουβαλημα θερμαστής.πριν έκαιγε πετρέλαιο είχε ξεπλυθεί!!!!ΑΠΟ αρχές Οκτωμβρη έως πριν 1 μήνα που μιλούσαμε ήθελε 4-5 φιάλες 30αρες η κάθε μια το μήνα.η φιάλη έχει 30 ευρώ!!!ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΟ ΝΕΡΟ ΧΡΗΣΗΣ ΗΘΕΛΕ 20 ΤΟΝΟΥΣ ΞΥΛΑ!!!!!!ΥΠΙΛΟΓΙΣΕ μέσο όρο 4-5 φιάλες Χ 30ΕΥΡΩ=120-150ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ Χ 6 μήνες ==720-900 ευρώ ΜΑΞ.ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΉΣΕΙ.

αυτος εκαιγε τα εντερά του....αν εκαιγε σε 140τμ σπιτι 20 τονους ξυλα δηλ 2500 ευρω περίπου τι να πουμε αλλου ειναι το πρόβλημα του .Καλά εκανε και αλλαξε καυσιμο.Ενα σπιτι παντως αντιστοιχο με σκεπη και με μόνωση, σε πέλλετ αν θελει αντε να θελει 4-5 τονους βαρια πιστευω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167465 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας όπως σε όλες τις συσκευές καθώς και αν δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο σου φιάλη έρχεται άνθρωπος που κάνει αυτή τη δουλειά!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167466 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Άρα πάλι οικονομικότερος είναι από το πέλλετ.διοτι αν πάρει καλό πέλλετ με τιμή έως 280-300 ευρώ το τόνο και θέλει 5 τόνους ===1500ευρω αποθήκη καθάρισμα ΚΟΥΒΑΛΗΜΑ ΜΑΥΡΙΛΑ!!!!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΒΗΤΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2000-2500 ΕΥΡΩ ενώ Αερίου το κόστος είναι ΑΡΚΕΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!ΘΕΛΟΥΝ ΖΥΓΙΣΜΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ