Λέβητας πύρινο ξύλο

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179082 από Vagoskriti
Απαντήθηκε από Vagoskriti στο θέμα Λέβητας πύρινο ξύλο
Το πυρινοξυλο είναι καλό..7% υγρασία λέει .. και αυτό εδώ είναι εδώ από τα τοπ.. η καπνά και το γκλιγκερ δηλαδή δεν αφήνει να ανεβεί γρήγορα η θερμοκρασία.πριν από αρκετές μερεσ Και δοκιμές θυμάμαι ότι ανέβαζε πολύ γρήγορα..αλλά αν έχω και πολύ αέρα γυρνάει καπνό στο σιλό 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179083 από Vagoskriti
Απαντήθηκε από Vagoskriti στο θέμα Λέβητας πύρινο ξύλο
Πρέπει να φαίνονται πάντα οι τρύπες; Στην εστία;αριστερά ανάβει πιο καλά από δεξιά.. τώρα έχω βάλει 6’’ να δίνει και 36 αναμονή.. θα ξανά τσεκάρω να δω για καπνά και γκλιγκερ .. ευχαριστω πολύ φιλε μου για τη βοήθεια .. προχτές κόντεψα να κλαιω από τα νεύρα μου ..μπουκέτα έπαιζα 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179084 από Tzim3d
Απαντήθηκε από Tzim3d στο θέμα Λέβητας πύρινο ξύλο
Φιλε το πυρηνοξυλο ειναι δυσκολο και ακανονιστο υλικο.Παρτιδα με παρτιδα μπορεις να εχει χαοτικές διαφορες.Το 5"με 5" Που σου ειπε εχει τη φιλοσοφία οσο πιο γρηγορα πιασει ο λεβητας θερμοκρασια τοσο πιο γρηγορα θα πεσει σε αναμονη ο λεβητας για οικονομία.Κανενας δεν ξερει το βημα του κοχλια σου για να μπορεσει να σε βοηθησει με τις ρυθμισεις μονο καποιος που εχει λεβητα το ιδιου κατασκευαστη.Θελει λιγο χρονο να μαθεις πρεπει να κατσεις να βλεπεις την φλογα και πως ανεβαζει ο λεβητας θερμοκρασια π.χ για να καταλαβεις με το πυρηνοξυλο με εντονα μεγαλη φλογα και δεν θα ανεβασει στο χρονο που θελω με αλλο υλικο π.χ αμυγδαλο τσοφλι με τη μιση σε μεγεθος φλογα και με το μισο αερα  ο λεβητας παει τρενο για πλακα.Δεν υπαρχει πυρηνοξυλο που να μην κανει γκλικερ και πετρωματα ακομα και το κορυφαιο του ειδους θα κανει ενα πολυ ελαχιστο.Διαβασα για την ποσοτητα που θες αν π.χ τον δουλεψεις με καποιους χρονους και θελω να σου πω ξεκαθαρα οτι αν θες να ζεσταθεις θα καψεις νομος.-Μην ακους καποιους που λενε με 3 τονους μερα νυχτα εβγαλα τη χρονια και εχουν και 200 τετραγωνικα σπιτι αυτο για να συμβει πρεπει να εχουν σπιτι Α+++.Οποτε να εισαι ετοιμος.Φιλος με σπιτι 200 τετραγωνικα σε κλίμα κοντα στο δικο σας παραλια με λιγο κρυο αλλα υγρασια πηρε λεβητα με την προϋπόθεση να καψει 5 τονους και στο τελος εκαψε 15.  
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": papg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179085 από Tzim3d
Απαντήθηκε από Tzim3d στο θέμα Λέβητας πύρινο ξύλο
Και ξεχασα να γραψω αν σου γυρναει καπνα στο σιλο ο λεβητας θελει καθαρισμα τα το καθαριζω 2 φορες το χρονο ειδικα με πυρηνοξυλο ουτε στα πιο τρελα σου ονειρα αν εχει δουλεψει 15 μερες με βρωμικο πυρηνοξυλο παρε βουρτσα μασκα και δωσε πονο ο λεβητας μπουκωσε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179103 από kostas kap
Απαντήθηκε από kostas kap στο θέμα Λέβητας πύρινο ξύλο
καλημερα,ειμαι και εγω απο κρητη
εχω και εγω ταλεποριθη πολυ με 
τον λεβητα.
δωσε ενα τηλεφονο να εποικινονισο 
μαζι σου.
καλημερα
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179122 από Vagoskriti
Απαντήθηκε από Vagoskriti στο θέμα Λέβητας πύρινο ξύλο
Άργησα να στείλω,λόγο δουλειάς.Λοιπόν καθάρισα το λέβητα γιατι όντως μπούκωσε με τόσες ρυθμίσεις και βλακιες..Έκανε πολύ λίγο γκλιγκερ.. Έχω βάλει 7’ να δίνει και 42’ αναμονή.αέρα πολύ λίγο και τα νερά στο λέβητα τα δυο σπίτια αναμμένα σε 30 λεπτά σταθερά 60. Για τη πυρήνα σίγουρα θέλω πολύ.το ξέρω,αλλά αλλοως είναι κάθε μέρα 2-3 τσουβάλια ,και αλλοως 3 τσουβάλια την ώρα.. ευχαριστω 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ