Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42853 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
Τέλια ;)

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42882 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
barbanikos θέλω να ρωτήσω / επισημάνω κάποια πράγματα:

1) Το σενάριο μιας εισαγωγής αέρα για καύση και θέρμανση δε θα παίξει. Ο αέρας καύσης θέλεις να έρθει από την εστία προς το δωμάτιο, ενώ ο θέρμανσης από το δωμάτιο προς την εστία. Έχουν αντίθετες ροές. Άρα θα γίνει μόνο το 1 απ' τα 2 λογικά, ανάλογα προς τα ποια μεριά έχεις τη μεγαλύτερη υποπίεση που θα ρουφήξει και τον αέρα. Οπότε χάνεις τη 1 απ' τις 2 χρήσεις, με τις ανάλογες συνέπειες δυσλειτουργίας.

2) Η υπερθέρμανση της γυψοσανίδας που διαπίστωσες ίσως και να οφείλεται στην έλλειψη κάτω περσίδας αέρα θέρμανσης. Η εστία σου δεν αερίζεται επαρκώς μάλλον. Οπότε αφενός μειώνεις τη διάρκεια ζωής της μιας και δεν αερίζεται - ανακουφίζεται από ικανή ποσότητα εισρεόμενου αέρα, αφετέρου χάνεις και θέρμανση φυσικής ροής, αφού ο ζεστός αέρας που θα έπρεπε να απάγεται από την εστία δροσίζοντάς τη, στη συνέχεια θα έβγαινε από τη μεγάλη περσίδα πάνω, αποδίδοντας θέρμανση στο χώρο σου.

Τώρα για διαρροή δεν ξέρω, "στεγανοποίησες" όλες τις ενώσεις μεταξύ των πλακών πετροβάμβακα με αλουμινοταινία? ΑΝ και αμφιβάλλω για διαρροή θερμότητας, πιο πολύ γίνεται για να απομονωθεί η "μαλλιαρή" πλευρά του πετροβάμβακα από τον αέρα που βγαίνει στο δωμάτιο, για λόγους υγείας.

3) Η πλαϊνή περσίδα, είναι η εισαγωγή αέρα στο πατάρι για εκτονωθεί στη συνέχεια στην τέρμα πάνω περσίδα, σωστά?

ΕDIT:Asteris , αν διαπιστώσεις να λέω π@π@ριές παρεμβαίνεις εννοείται, αν και ξέρω πως θα το κάνεις αν το κρίνεις σκόπιμο. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42954 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
Babraniko ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις
πες μου και μερικά ακόμα σε παρακαλώ,
1. όταν την έβγαλες από το κουτί είδες να έχει δυνατότητα αλλαγής ανεμιστηριών?
2. μήπως είδες τι τύπου ανεμιστήρια είναι αυτά που φοράει, ή μήμπως γράφει στη συσκευασία? γιατί στο pdf δεν βλέπω κάτι
και σχετικά με τη λειτουργία τους
3. ο διακόπτης έχει επιλογή |, || και OFF ή auto? Τελικά είναι δυνατόν να επέμβεις ή από τη στιγμή που χτυπάς υψηλές θερμοκρασίες αυτό πρέπει(και πάει αυτόματα) στη δεύτερη σκάλα?
Γενικά δεν έχω καταλάβει απόλυτα την χρήση των ανεμιστηριών... είναι εκεί για να βελτιώσουν την εξωτερική θερμοκρασία με καλύτερη ροή ή είναι απαραίτητα για να μην... σκάσει η κασέτα? :S

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42965 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
Η κασέτα, είναι ο συμβιβασμός που γίνεται σε μιά εστία, ώστε να γίνει τετράγωνη και να χωρέσει χωρίς μερεμέτια σε υπάρχων πυροτούβλινο τζάκι. Έχουν πολύ μικρές διατομές εισόδου-εξόδου, πράγμα που σημαίνει ότι αν τις βάλουμε να δουλέψουν με φυσική ροή, θα βγάλουν εξαιρετικά μεγάλες θερμοκρασίες, αλλά πολύ μικρή ροή. Για αυτό τον λόγο προτείνεται στην φυσική ροή να συνδεθούν οι πάνω έξοδοι της κασέτας, με αεραγωγό σε περσίδες ψηλά στην φούσκα, αυξάνει τον χώρο εκτόνωσης και μεγαλώνει την ροή. Εναλλακτικά στην φυσική ροή, μπαίνουν ανεμιστηράκια που δίνουν βεβιασμένη ροή αέρα, μεγαλύτερο όγκο και πιό φυσιολογικές θερμοκρασίες. Επίσης παρατείνουν και την διάρκεια ζωής της κασέτας, που με φυσική ροή ταλαιπωριέται αρκετά...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #43410 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos

Asteris έγραψε: Για αυτό τον λόγο προτείνεται στην φυσική ροή να συνδεθούν οι πάνω έξοδοι της κασέτας, με αεραγωγό σε περσίδες ψηλά στην φούσκα, αυξάνει τον χώρο εκτόνωσης και μεγαλώνει την ροή.

όλα κατανοητά εκτός του παραπάνω
μιλάς για τοποθέτηση όπως παρακάτω? δεν μπορώ να καταλάβω σε τι βοηθάει την φυσική ροή αν εννοείς αυτό. οι 2 αυτές έξοδοι από τα ανεμιστηράκια δεν ξεκινάν καταλήγοντας στις περσίδες επάνω?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #43415 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
Μιλάω για κασέτα χωρίς ανεμιστηράκια, με φυσική ροή. Εκεί οι αεραγωγοί που σηκώνονται πιό ψηλά από την ενσωματωμένη περσίδα, διευκολύνει την ροή, οπότε αυξάνεται η παροχή. Δουλεύουν όπως οι καμινάδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ