Κασέτα Hitze Albero Cubo 11 kw

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160554 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Κασέτα Hitze Albero Cubo 11 kw
Αν και σε εμένα δεν ήταν έτσι το κλαπέτο, για το ίδιο σημείο μιλάμε.
Όπως εξήγησα προηγουμένως ο φόβος ήταν για την περίπτωση που έβαζα foyer, ο θερμοθάλαμος καθώς θα ήταν πολύ μικρός και πολύ κοντά στην εστία θα δεχόταν πολύ μεγάλη καταπόνηση.
Σε κλειστή εστία το ένα κιλό ξύλου θέλει περίπου 10 κυβικά αέρα για να καεί. Σε ανοιχτή εστία θέλει 50. Αυτή η περίσσεια του αέρα ψύχει τον θόλο που κατασκευάστηκε για να αντέχει στις συγκεκριμένες θερμοκρασίες.
Τις αντοχές του σε πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες (περίπτωση foyer) δεν μπορώ να τις γνωρίζω, οπότε αναγκαστικά και για μείωση της θερμοκρασίας προτιμήθηκε η λύση της κασέτας και μάλιστα με κεραμικά.
Κανονικά στις εγκαταστάσεις πρέπει να τηρούνται οι απαιτήσεις του κατασκευαστή. Στην περίπτωσή μου όμως αυτό δεν ήταν εφικτό και έτσι συμβιβάστηκα με κάτι διαφορετικό.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160710 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Κασέτα Hitze Albero Cubo 11 kw
Καλησπέρα, με πυράντοζο κονίαμα στοκαρίστηκε ολόκληρη η φούσκα; Υπάρχει κίνδυνος μετά από καιρό και με υψηλές θερμοκρασίες να πέσει;

Θέλω να κάνω το ίδιο και εγώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160777 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Κασέτα Hitze Albero Cubo 11 kw
Ναι, περάστηκε το κονίαμα με σπάτουλα. Η επιφάνεια ήταν αρκετά πορώδης και η πρόσφυση του κονιάματος ήταν πολύ καλή. Στα πρώτα ανάμματα δεν παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα. Το αν αντέξει στον χρόνο θα φανεί...
Η θυρίδα πρόσβασης για τέτοιες εγκαταστάσεις (εκτός οδηγιών του κατασκευαστή) νομίζω ότι είναι μονόδρομος. Πρέπει να υπάρχει και plan B. Πχ αν σπάσει το επίχρισμα να μπορεί να μπεί ένα φύλλο αλουμινίου ή ανοξείδωτου χωρίς πολύ κόπο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160989 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Κασέτα Hitze Albero Cubo 11 kw
Καλησπέρα,

το Σ/Κ θα ξεκινήσω και εγώ τις εργασίες και ήθελα να σε ρωτήσω που στήριξες την ινοξ καμινάδα; Πάνω στην κασέτα η έβαλες και στηρίγματα στα πλαϊνά της παλιάς; Εμένα θα είναι 6 μέτρα και σκέφτομαι μήπως το βάρος είναι πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ