Συγκρίσεις κόστους kWh

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60296 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
Κοίταξε ο βαθμός απόδοσης όντως εξαρτάται από πολλές παραμέτρους, αλλά προς το παρόν θα πρέπει να θεωρήσουμε ως δεδομένο αυτό που δίνουν οι κατασκευαστές μιας και δεν υπάρχει προτέρα εμπειρία..

Γι' αυτό έγραψα σε προηγούμενο post ότι του χρόνου τέτοιο καιρό θα ξέρουμε ακριβώς που κάθεται η μπίλια..

Πάντως, με την μέχρι τώρα λειτουργία του λέβητα βιομάζας σπίτι μου καίμε κατα μέσο όρο 47 κιλά πυρηνόξυλο την ημέρα με θερμοκρασία θερμοστάτη συνεχώς στους 22,5 βαθμούς. Δεν κλείνει ο θερμοστάτης καθόλου και δύσκολα βλέπω να ξεπερνάω σε κατανάλωση τα 6000 kg πυρηνόξηλο ήτοι περίπου €1000.

Με πέλλετ και κατανάλωση 5000 kg X 0,32 θα έβγαινε περίπου 1600€...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60298 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
χοντρικες μεσες προσεγγισεις
η αντλια εχει ενα μεγιστο στο 5 και το σπλιτακι στο 3,5
υπολογιζοντας μια μειωση της αποδοσης στο κρυο και στην αποψυξη και καποιες απωλειες σωληνωσεων για την αντλια νομιζω ειναι μια καλη μεση προσεγγιση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60302 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh

Grecu_ έγραψε: Γιατι ομως η αντλια θερμοτητας εχει 3,5 cop και το σπλιτακι 2,2?


Συνήθως οι περισσότερες κατοικίες έχουν σπλιτάκια 3-4-5 χρόνων και πάνω τα οποία δεν ξεπερνούν τομ βαθμό απόδοσης του 2,3 COP..

Κοιτάξτε, παιζει μεγάλο ρόλο και πόσες ώρες ζητάς θέρμανση την ημέρα σπίτι σου άλλο να ζητάς όλο το 24ώρο και άλλο να ζητάς 4 ώρες την ημέρα. Αν είσαι στην δεύτερη περίπτωση τότε ναι βάζεις 2 κλιματιστικά και τελείωνει η ιστορία.

Επίσης πολλές εταιρείες δίνουν για σπλιτάκι inverter cop 4 για θέρμανση. Αλλά δεν σου λένε με τι εξωτερικές θερμοκρασίες, γιατί αν έχεις 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία το cop μπορεί να πέφτει και στο μισό. Εκεί υπερτερεί η αντλία θερμότητας..

Προσωπικά πάντως με την θερμανση του κλιματιστικού αρρωσταίνω και υπάρχουν σημεία στο σπίτι που παραμένουν κρύα διότι π.χ δεν μπορείς να βάλεις σπλιτάκι μέσα στο μπάνιο..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60305 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh

vag1234 έγραψε: Κοίταξε ο βαθμός απόδοσης όντως εξαρτάται από πολλές παραμέτρους, αλλά προς το παρόν θα πρέπει να θεωρήσουμε ως δεδομένο αυτό που δίνουν οι κατασκευαστές μιας και δεν υπάρχει προτέρα εμπειρία..

Γι' αυτό έγραψα σε προηγούμενο post ότι του χρόνου τέτοιο καιρό θα ξέρουμε ακριβώς που κάθεται η μπίλια..

Πάντως, με την μέχρι τώρα λειτουργία του λέβητα βιομάζας σπίτι μου καίμε κατα μέσο όρο 47 κιλά πυρηνόξυλο την ημέρα με θερμοκρασία θερμοστάτη συνεχώς στους 22,5 βαθμούς. Δεν κλείνει ο θερμοστάτης καθόλου και δύσκολα βλέπω να ξεπερνάω σε κατανάλωση τα 6000 kg πυρηνόξηλο ήτοι περίπου €1000.

Με πέλλετ και κατανάλωση 5000 kg X 0,32 θα έβγαινε περίπου 1600€...


φιλε μου η εμπειρια υπαρχει ...οχι στον καθενα μας προσωπικα ενδεχομενως αλλα οι λεβητες βιομαζας μονο καινουριοι δεν ειναι

η αναφορα που κανεις εδω δεν εχει καμμια σχεση με το κοστος της κιλοβατωρας για καθε καυσιμο που υπολογιζω ....γιατι ναι μεν εχεις ενα λεβητα πχ 40000 θερμιδων αλλα δνε ξερεις ποσες απ αυτες παραγει ο λεβητας σου (οσες ζηταει το σπιτι σου στην ουσια)
στην τελικη φυσικα αυτο ειναι που μετραει για σενα, μονο που μπορεις να το χρησιμοποιησεις μονο για σενα ...το δικο μου σπιτι θα εχει τελειως διαφορετικη καταναλωση με τον ιδιο λεβητα.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60309 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh
Αυτό εξυπακούεται διότι εγώ έχω απώλειες π.χ 30000 kcal στους 0 βαθμούς εξ. θερμ.
και εσύ π.χ. 25500 kcal αλλά χρησιμοποιούμε τον ίδιο λέβητα των 40000 kcal.

Οπότε εσύ θα έχεις μικρότερη κατανάλωση ανά είδος καυσίμου.

Εγώ θα κάιω 47 κιλά πυρηνόξυλο και εσύ π.χ. 36 κιλα την ημέρα...

Εγώ βρίσκομαι στα ιωάννινα και εσύ στην πάτρα.

Εγώ έχω μποίλερ 200 λτ και εσύ 120 λτ.

Εγώ ζητάω θέρμανση 24 ωρές εσύ 12 ώρες..

Μπορώ να απαριθμίσω άλλους 30 παράγοντες..

Πάντως ένα πράγμα ξέρω σίγουρα. Τα ηλεκτρικά σώματα, οι ηλεκτρικοί λέβητες και σε κάποιες περιπτώσεις τα κλιματιστικά θα κάψουν γούνες φέτος...

Εγώ τουλάχιστον δεν θα κρυώνω, με χαμηλό κόστος γιατί:

- Το σπίτι είναι κατασκευής του 82 χωρίς ιδιαίτερες μονώσεις και μου έβγαινε πολύ ακριβή η μόνωση.
- Θέλω θέρμανση 24 ώρες και ζνχ διότι το πιτσιρίκι είναι 3 μηνών.
- Διότι δεν γουστάρω να γυρίζω σπίτι μετά από 12 ώρες δουλεία και να σκέφτομαι αν θα άναψω την θέρμανση για 2 ώρες διότι κοστίζει.
- Αρρωσταίνω με την θέρμανση του κλιματιστικού.
- Στις διακοπές ρεύματος (οι οποίες είναι πολύ συχνές όταν υπάρχει κακοκαιρία στην περιοχή μου) μπορώ να συνεχίσω να έχω θέρμανση με μια γεννητριούλα 1,5 kw..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60338 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Συγκρίσεις κόστους kWh

vag1234 έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Γιατι ομως η αντλια θερμοτητας εχει 3,5 cop και το σπλιτακι 2,2?


Συνήθως οι περισσότερες κατοικίες έχουν σπλιτάκια 3-4-5 χρόνων και πάνω τα οποία δεν ξεπερνούν τομ βαθμό απόδοσης του 2,3 COP..

Κοιτάξτε, παιζει μεγάλο ρόλο και πόσες ώρες ζητάς θέρμανση την ημέρα σπίτι σου άλλο να ζητάς όλο το 24ώρο και άλλο να ζητάς 4 ώρες την ημέρα. Αν είσαι στην δεύτερη περίπτωση τότε ναι βάζεις 2 κλιματιστικά και τελείωνει η ιστορία.

Επίσης πολλές εταιρείες δίνουν για σπλιτάκι inverter cop 4 για θέρμανση. Αλλά δεν σου λένε με τι εξωτερικές θερμοκρασίες, γιατί αν έχεις 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία το cop μπορεί να πέφτει και στο μισό. Εκεί υπερτερεί η αντλία θερμότητας..

Προσωπικά πάντως με την θερμανση του κλιματιστικού αρρωσταίνω και υπάρχουν σημεία στο σπίτι που παραμένουν κρύα διότι π.χ δεν μπορείς να βάλεις σπλιτάκι μέσα στο μπάνιο..


Βασικα το 2,3 που λες αντιστοιχει σε ενεργειακη κλαση κατω απο G(!). Ενα κινεζικο σπλιτακι σταθερης ταχυτητας με R22 (για να φανταστεις απο ποτε ειναι) που εχω υπ´οψην ειναι κλασης D, οποτε δεν συμφωνω με τα κλιματιστικα 3-4-5 χρονων χειροτερης αποδοσης.
Ολα τα σπλιτακια δινουν το βαθμο αποδοσης στους 7 βαθμους εξωτερικης και 20 εσωτερικης. Απο εκει και κατω επικρατει το χαος, αναλογα με το μηχανημα. Οι αντλιες θερμοτητας δεν ξερω σε τι συνθηκες δινουν την ονομαστικη τους αποδοση, αλλα δεν πιστευω να ειναι και πολυ διαφορετικα τα πραγματα, θα το κοιταξω.
Οσον αφορα τα υπολοιπα που λες, σε γενικες γραμμες συμφωνω, αλλα οπως συμφωνησατε ηδη, οι παραμετροι ειναι υπερβολικα πολλες τοσο στα σπιτια οσο και στους ανθρωπους που τα χρησιμοποιουν.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ