Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174794 από Z3us1984
Απαντήθηκε από Z3us1984 στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εδώ κάνουμε συζήτηση δεν είπα κάτι προς θεού έτυχε και εγώ να διαβάσω την έρευνα απλά μου φάνηκε λίγο κατευθυνομενη προς τις αντλίες θερμότητες μιας και έχουν βαλθεί να τις διαφήμιζουν.... Αλλα δεν λένε τι συμβαίνει όταν πιάνει παγωνια και κάτω του 0.. Δε λέω ότι το pellet δεν είναι συμφέρον σαν λύση αλλα όχι στις τιμές που είναι τώρα..μην ξεχνάμε το κουβάλημα το καθάρισμα και την αποθήκευση όπως και το γεγονός ότι 1 τόνος καθαρής ξυλείας οξείας κοστίζει τώρα 150 ευρώ... Και 1 τόνος πέλλετ 400.. Πόσο κόστος λοιπόν έχει σε αυτόν που το παράγει 1 τόνος πέλλετ ώστε να φτάσει στο κατάστημα 400 ευρώ μην τρελαθούμε κιόλας που φυσικά δεν βάζουν 100% καθαρή ξυλεία...αλλα συσσωματα ξύλου που ο τόνος κοστίζει ούτε 70 ευρώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174795 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Όπως το είπες: συζήτηση κάνουμε.

Δεν έχω τα δεδομένα της έρευνας. Το ΕΜΠ είναι ένας γνωστό πανεπιστήμιο που θεωρώ ότι δύσκολα θα "πουλούσε" την αξιοπιστία του για να προμοτάρει κάποια τεχνολογία. Αλλά πλέον όλα μπορεί να είναι πιθανά. Απο κει και πέρα, δεν βλέπω πως κάποια άλλη τεχνολογία είναι συμφερότερη αυτή τη στιγμή. Μπορεί να κάνω και λάθος. Στην τελική στο τέλος κάνουμε ταμείο.

Τις τιμές του πελλετ δεν τις φτιάχνω εγώ, ούτε μπορώ να τις επιρρεάσω κάπως. Αυτό που μπορώ να κάνω, το κάνω. Και ποιο είναι αυτό; Ψωνίζω πάντα καλοκαίρι, όλη την ποσότητα, με μετρητά κι αν μπορώ να βρω και 2-3 ακόμα ψωνίζουμε μαζί. Αυτό μπορώ να το κάνω και το κάνω. Τώρα αν ανέβει σε εξωφρενικές τιμές το πελλετ και ΔΕΝ ΑΝΕΒΟΥΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και τα υπόλοιπα (πράγμα από δύσκολο εως αδύνατο), τότε ναι θα το σκεφτώ κι εγώ σοβαρά.

Υ.Γ.
Αδυναμία σοβαρή της έρευνας είναι ότι δεν υπολογίζει τη βιομάζα και μάλιστα τον πυρήνα που στη νότια Ελλάδα και την Κρήτη είναι και πολύ διαδεδομένος και πολύ φτηνός. Εκεί τους βρίσκω φάουλ.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174796 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
καλα θα ηταν τις μελετες αυτες να τις εχετε σαν μπουσουλα αλλα επισης να γνωριζετε και τις συνθηκες που παιρνουν υποψη ... 
παντα οι συνθηκες στις μελετες τους ειναι σχεδον ιδανικες και γενικα εχουν ελαχιστη σχεση με την πραγματικοτητα ...
ναι η αντλια εξακολουθει να ειναι μια συμφερουσα επιλογη αλλα με σωστη μελετη κι οχι αοριστα ... επειδη τοση προτεινε το μαγαζι...
το ιδιο ισχυει με μικρες παρεκλισεις και για τα υπολοιπα ειδη θερμνασης ... σαφως δεν μπορει μια τετοια μελετη-αναφορα να συμπεριλαβει τα παντα ...πχ η σομπα ειναι μεσα στο σπιτι ενω ο λεβητας εκτος κλπ.... 
οσο για τις τιμες του πελλετ ...φετος ειναι καθαρη κερδοσκοπια απο τα μεγαλα εργοστασια .... μια και γι αυτα δεν ανεβηκε ουτε το κοστος καυσιμου (αυτοπαραγωγη) ουτε οι πρωτες υλες παρα μονο τα μεταφορικα 
για το καλοκαιρι που λετε συνεχεια ...αν και θαπρεπε να ισχυει ...και παλι οι διαφορα τιμης με του μεχρι τωρα χειμωνες ηταν αδικαιολογητα μικρη ....και αρκετοι εχουν αγορασει ακριβοτερα το καλοκαιρι ...σε σχεση με οταν και οπου υπηρχαν προσφορες ....

πρι ...η βιομαζα δεν επιτρεπετε παντου ...χρησιμοποιειται κυριως σε θερμοκηπια ...κι ακομα οπου χρησιμοποιειτε ποσοστιαια ειναι πολμυ μικρο ποσοστο χωρια που δεν εχουν ολα τα ειδη τις ιδιες αποδοσεις .... πχ οπου βρισκουν κουκουτσια ροδακινου μπορει να ειναι ευτυχεις ...
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174819 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Στα χωριά της επαρχίας μια χαρά χρησιμοποιείται και επιτρέπεται η χρήση βιομάζας. Δεν ζούνε όλοι σε πόλεις.

Υ.Γ.
Βρήκα την ίδια τη μελέτη αλλά δεν πρόλαβα ακόμα να την διαβάσω, είναι και 20 σελίδες. Μπορείτε να την βρείτε εδώ: www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/thermal_cost_i...ge_content_entity=el.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174822 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
ζει το 90% κυριως ομως η βιομαζα δεν ειναι ενα καυσιμο αλλα μπολικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174827 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Jnet είμαι από Πελοπόννησο. 

Η έρευνα έδειξε αυτό που λέω τόσα χρόνια ότι το πέλλετ είναι το φτηνότερο. 

Ένα λάθος της έρευνας είναι ότι υπολογίζει με πολύ μικρές καταναλώσεις.
Πχ αν κατάλαβα καλά γιατί δεν την διάβασα προσεκτικά στην ουσία για 1 τόνος πέλλετ κατανάλωση τον χρόνο.

Επίσης σωστά όπως λέτε δεν υπολογίζει την αντίσταση στις αντλίες θερμότητας.

Νομίζω ο ένας πίνακας την υπολογίζει για πολύ λίγο και εκεί βγαίνει το πέλλετ φτηνότερο!!!

Επίσης υπολογίζουν με την φτηνότερη χρέωση kwh δλδ της ΔΕΗ αυτό το 6μηνο και δεν ξέρω αν έχουν μέσα στην τιμη της ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Γιατί βγάζουν 0,18 -0,27 αλλά νομίζω με 0,18 το υπολογίζουν . 0,27 είναι οι εκκαθαρίσεις Δεκεμβρίου. 

Τέλος ναι τις προωθούν τις αντλίες θερμότητας είναι από Γερμανία κατεύθυνση . Πράσινη ανάπτυξη , ηλεκτρικά αυτοκίνητα θέρμανση τα πάντα. 

Η άποψη μου είναι ότι κάνουν μόνο για Αθήνα. 

Όποιος καίει πέλλετ με τα πάνω και τα κάτω ζεστάθηκε με οικονομία σε σχέση με άλλους χρήστες άλλων τεχνολογιών. 

Αυτοί που την πατησάν ήταν αυτοί με τα πετρέλαια τα φυσικά αέρια και τα γκάζια που μια χρονιά είναι στο ναδίρ και την επόμενη 2 έως 3 φορές πάνω. 
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.506 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ