Αποδόσεις, πιστοποιήσεις και πράσσειν άλογα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30714 από egglezos
που είναι η Κωπαίδα είπαμε..?? :whistle: :whistle:

ευχαριστώ για την φωτογραφία ...αλλά μου φαίνεται ότι δεν τραβάει η καμινάδα του...άμα πάς ξανά, πές του να δεί πίσω γιατί κάτι συμβαίνει...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30718 από Τάκης

egglezos έγραψε: ...

ευχαριστώ για την φωτογραφία ...αλλά μου φαίνεται ότι δεν τραβάει η καμινάδα του...άμα πάς ξανά, πές του να δεί πίσω γιατί κάτι συμβαίνει...


Αν τον καλούσε στο τηλ ο προμηθευτής για να του κάνει την παρατήρηση τουλάχιστον θα τον "σκλάβωνε".

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30725 από egglezos

Τάκης έγραψε:

egglezos έγραψε: ...

ευχαριστώ για την φωτογραφία ...αλλά μου φαίνεται ότι δεν τραβάει η καμινάδα του...άμα πάς ξανά, πές του να δεί πίσω γιατί κάτι συμβαίνει...


Αν τον καλούσε στο τηλ ο προμηθευτής για να του κάνει την παρατήρηση τουλάχιστον θα τον "σκλάβωνε".


έλα όμως που δεν ξέρω ποιός πελάτης είναι γιατί το έχει πουλήσει συνεργάτης μου...θα πάρω να μάθω όμως...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30749 από valsam
Πηγα τελικα στην Θερμοσταλ σημερα το πρωι με τον φιλο ηλεκτρολογο!
Οι μου εντυπωσεις μου αναμεικτες,και θα σας πω το γιατι, θα σας πω και τις θετικες και τις αρνητικες.
Το αφεντικο ο Διονησης εξυπηρετησε τον φιλο που εχει ορισμενα προβληματα με τον λεβητα που αγορασε οπως οτι χαλασαν τα κλειστρα για τις πορτες και οτι δεν εχει καλο ελκισμο ο λεβητας,παρολου το φορτο εργασιας ο Διονησης μας εβαλε στο γραφειο και συζητησαμε(ισος αυτο οφειλετε και στο οτι παρουσιαστηκα και'γω ως ενδιαφερομενως αγοραστης 2 λεβητων,για τον εναν οντος υπαρχει ενδιαφερον)προτεινε να γινουν ορισμενες πατεντες ωστε να μπορεσουν να μπουν τα καινουργιου τυπου κλειστρα οπως επισης να βγαλει το πισω καπακι του λεβητα (ειναι με βιδες)οπου ειναι και η εξοδος της καμιναδας ο φιλος και να την παει ξανα στο εργοστασιο για να του την κλεισουν και να του ανοιξουν καινουργια πιο ψυλα μιας και οπως παραδεχθηκε ο Διονησης η τοποθετηση της εξοδο υχαμηλα ηταν αστοχια και δεν δουλευε καλα ο λεβητας,η εργασια που θα γινει στις
πορτες και στο καπακι θα τις κανουν στο εργοστασιο αλλα η εργασια στον λεβητα(να κοληθουν οι υποδοχες των κλειστρων)θα πρεπει να βρει μαστορα ο φιλος ηλεκτρολογος να του τις κανει,ρωτησε ο φιλος ηλεκτρολογος το αφεντικο εαν υπαρχει περιπτωση να στειλει καποιον η θερμοσταλ για να κανει και τις εργασιες που χρειαζονται επανω στον λεβητα και γυρισε γελωντας το αφεντικο και του ειπε αμα πληρωσεις 1000 ευρω σου στελνω ανθρωπο(μαλλον το ειπε λογο φορτου εργασιας),με λιγα λογια μου αρεσε η υποστηριξη (υποστηριξη που δεν εχω εγω π.χ που αγορασα λεβητα απ'εξω)!
Τωρα τα αρνητικα,ο φιλος αγορασε τον λεβητα πριν 5 χρονια απο μια εταιρια που ειναι 10δες χρονια στον χωρο και αναρωτιεμε εγω ο ασχετος πως ειναι δυνατον απο μια τετοια εταιρια να γινονται λαθος μελετες εξοδου καυσαεριων και να χρησιμοποιουνται λαθος υλικα(χερουλια-κλειστρα),με λιγα λογια δεν εφτιαξαν και καναν πυραυλο της NASA οι ξυλολεβητες υπαρχουν εκατονταδες χρονια ,ποιος και πως το σκεφτηκε και ειπε α" εδω μου φαινετε καλα να βαλουμε την εξοδο του μπουριου",αντε να το'κανε ο κυρ'Μητσος που εφτιαξε εναν λεβητα στο υπογειο εργαστηριο του παει στον διαολο αλλα απο μια εταιρια που η δουλεια της ειναι αυτη ειναι απαραδεκτο,μελετες δεν κανουν?
Μου αρεσε και δεν μου αρεσε η ειλικρινια του αφεντικου οταν του ζητησα την θερμοκρασια των καυσαεριων μου ειπε 160-170 βαθμους και την αποδοση μου ειπε 75% στο ξυλο και 80% στο πελλετ νουμερα που μου φανηκαν λογικα και δεν την εψαξα παραπανω γιατι αν μου ελεγε 85% στον ξυλο και 93%στο πελλετ τοτε αλλαζε το παραμυθη , οταν του ζητησα να μου πει ποσα kw μηχανημα να βαλω στο σπιτι μου αφου του ειπα τα τ.μ και τις προηγουμενες καταναλωσεις σε πετρελαιο και τις θερμιδες των σωματων και απωλειον μου προτεινει τον HL-60 που ειναι 69κw και 60.000 θερμιδες εμεινα εκπληκτος και του ειπα μα η θερμιδες που χρειαζομαι μαζι με τις απωλειες ειναι 25-26.000 μαξιμουμ γιατι μου δινεις 60.000,η απαντηση του ηταν ειλικρινης αλλα και ο ορισμος της Ελληναραδικης σκεψης,γιατι φιλε μου λεει τα 60 που λεει ειναι λιγοτερα οπως και τα 40,τα 70 ,τα 100 φιλε ολοι ετσι κανουν τους βαφτιζουν παραπανω "κοντεψα να κλεισω λεει γιατι ερχοταν πελατες και οταν τους ελεγα τιμη για εναν 40ρη π.χ μου ελεγαν μα ο ταδε που ειναι 60 και μας τον δινουν πιο φθηνα,ετσι λοιπον εσεις ετσι και'γω λεει!
Γενικα η κατασκευη των μηχανηματων της Θερμοσταλ μου φανηκε καλη,αλλα στην τελικη τι ξερω'γω ασχετος ειμαι!


(Μονο μην το διαβασει αυτο ο Διονησης και φαει στραβωμα και δεν κανει τις επισκευες που χρειαετε ο φιλος,εκει σας θελω μαγκες για υποστηριξη!)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30755 από kostas.b

Μου αρεσε και δεν μου αρεσε η ειλικρινια του αφεντικου οταν του ζητησα την θερμοκρασια των καυσαεριων μου ειπε 160-170 βαθμους


360 βαθμοι μπορει.170 με τιποτα.Σε λεβητα φιλου μου οταν πλησιαζες το χερι σου στην καμιναδα εξοδου των καυσαεριων σε αποσταση 10εκ μπορουσες να το κρατησεις εκει για μολις 10 δευτερολεπτα.Μετα καιγοσουν.
Το ποιο ζεστο δωματιο του σπιτιου ηταν το λεβητοστασιο.Θηριο λεβητας 80 χιλ θερμιδων και αγκομαχουσε να ζεστανει 60 τετραγωνικα μαγαζι και 120 σπιτι.
Η καταναλωση εφτανε τα 200 κιλα πυρηνοξυλου την ημερα και οταν αποφασισε να καψει πελλετ επιανε τα 120 κιλα.Για την σταχτη ειχε ο ανθρωπος παρει κατι βαρελια που βαζουν μεσα γρασσο ή λαδι ειχε κι ενα φυαρι και καθε μερα εβγαζε απο μεσα την μανα του και τον πατερα του.
Στο τελος του επεσαν τα πακια κοινως τον επιασε η μεση κι εμεινε κι ενα μηνα στο κραβατι.Ευτυχως δεν ειχε ξεσυνδεσει τον λεβητα πετρελαιου.
Ο λεβητας ξηλωθηκε κι επιστραφηκε πισω ενω ακομα ενας που ειχε τοποθετηθει στην περιοχη μου ιδιος οπως τον προηγουμενο ειχε κι αυτος την ιδια τυχη.
Τελος καλο ολα καλα.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30763 από valsam
kostas.b σε λεβητα της Θερμοσταλ αναφερεσε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ