Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104304 από Διονύσιος
Το elenaki έχει δίκιο για το off topic. Γιατί δεν ανοίγετε ένα θέμα για τους λέβητες συμπύκνωσης Φ.Α.? Το έχω ξαναπροτήνει. Έχουμε και εμείς κάτι να αποκομήσουμε αλλά να είμαστε εκεί που πρέπει...
Ο Doomnx το ξέρει το θέμα ας το αρχίσει εκείνος.
Οι Vailant φτιάχνοντε στην Τουρκία? Άστο τότε και πάρε κα΄τι άλλο.
Τώρα πάλι στο θέμα μας για την Α/Θ είναι μηχάνημα ονομαστικής ισχύος 11kW τα οποία αποδήδει στην πρώτη περίπτωση του πίνακα +7/+35C Αυτά που γράφει τα ενοεί για τους -12C όπου αυτή αποδίδει 8942kWth ενώ καταναλώνει 7238kWel. Εκεί λοιπόν έχει COP 1.2!
Όσο αφορά το Anual costs είναι μόνο για θέρμανση αυτά που γράφει και επαναλαμβάνω με 0.08Ευρώ/kWh.
Τελικά μήπως σαν τιμή είναι φτηνή αυτή? εσείς τι λέτε που ξέρετε την αγορά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106573 από tsiorak

Γεια σας ,

Θα ηθλε να μοιραστω την εμπειρια μου απο αντλιες θερμοτητας. Στο πατρικο μου στη Βεροια με σωματα και λεβητα 50000 kcal τοποθετησα αντλια χωρις inverter μιας και με ηταν εντελος αχρηστο, επισης εβαλα δοχειο αδρανειας 600 λιτρα, δοχειο ΖΝΧ 300 λιτρα, η αντλια εινα κινεζικη 80 βαθμων.


Σας επισυναπτω το σχεδιο της συνδεσμολογιας, φαινονται και τα ηλιακα κενου αλλα δεν τα ειχα βαλει περισυ.

Απο οτι μπορειτε να δειτε εχω μια αντλια συνδεμενη με το δοχειο αδρανειας των 600 λιτρων, το οποιο εινια συνεμενο ε το μποιλερ των 300 λιτρων, επισης τα ηλιακα ειναι συνδεμενα και με τα δυο δοχεια για να διαθετουν και στα δυο ζεστα φορτια απο τον ηλιο.

υπαρχουν δυο σερπαντινες στο μποιλερ , μια για τα ηλιακα και μια για τη θερμανση οταν δεν εχω ηλιο και καιω ρευμα η το λεβητα.

Στη διαταξη εχω εναν λεβητα πετρελαιου , τον παλιο μου με 50 000 καλορι.

Το σπιτι εχει νυχτερινο, ετσι η αντλια παιρνει εμπρος ΜΟΝΟ οταν το νυχτερινο κουμπωσει και το δοχειο αδρανειας ειναι κατο των 58 βαθμων.

Επισης υπαρχει αυτοματισμος οπου αν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι κατω των -2 να μην δουλευει η αντλια . Ετι η επιστροφη απο τα καλολιφερ αν ειναι σε θερμοκρασια κοντα στη θερμοκρασια του δοχειου αδρανειας τοτε αλλαζει τριοδη και δουλευει ο λεβητας πετρελαιου.

Συμπερασμα, περισυ το χειμωνα, συνολικα ( και υπαρχει καταγραφικο που τα καταγραφει ολα) δουλεψαν η

αντλια κατα 85%
λεβητας πετρελαιου 15%

κοστος ρευματος απο Σεπ - Μαρτιο 1100 ευρα
πετρελαιο 100 ευρα

το σπιτι εινια 180 τετραγωνικα με παλια κουφωματα και γενικα κακη μονωση. τωρα εβαλα τα ηλιακα και μονωση αλλαζω αι κουφωματα, θελω να πεσω στα 800 ευρα συνολο το χρονο.

κοστος ολης της εγκαταστασης 5 000 ευρα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106599 από dimlyk
Η αντλία τι ισχύ έχει ;
Όταν λες 5000 όλα ...ποια είναι τσ όλα; αντλία ... Δοχεία..ηλιακά ...;

στάλθηκε απο το πατατακ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106603 από tsiorak
Συγνωμη αλλα ξεχασα να τονισω οτι η αντλια ειναι 20 KW θερμικο φορτιο.
50 000 εινια μονο ο λεβητας πετρελαιου, τα ηλιακα που μολις εβαλα ειναι 90 σωληνες των 78 χιλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106605 από vag1234
Συνεχίζεις όμως να μην μας λες τι συμπεριλαμβάνει το κόστος των 5000€..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106606 από DOOM_NX

Διονύσιος έγραψε: Το elenaki έχει δίκιο για το off topic. Γιατί δεν ανοίγετε ένα θέμα για τους λέβητες συμπύκνωσης Φ.Α.? Το έχω ξαναπροτήνει. Έχουμε και εμείς κάτι να αποκομήσουμε αλλά να είμαστε εκεί που πρέπει...
Ο Doomnx το ξέρει το θέμα ας το αρχίσει εκείνος.
Οι Vailant φτιάχνοντε στην Τουρκία? Άστο τότε και πάρε κα΄τι άλλο.
Τώρα πάλι στο θέμα μας για την Α/Θ είναι μηχάνημα ονομαστικής ισχύος 11kW τα οποία αποδήδει στην πρώτη περίπτωση του πίνακα +7/+35C Αυτά που γράφει τα ενοεί για τους -12C όπου αυτή αποδίδει 8942kWth ενώ καταναλώνει 7238kWel. Εκεί λοιπόν έχει COP 1.2!
Όσο αφορά το Anual costs είναι μόνο για θέρμανση αυτά που γράφει και επαναλαμβάνω με 0.08Ευρώ/kWh.
Τελικά μήπως σαν τιμή είναι φτηνή αυτή? εσείς τι λέτε που ξέρετε την αγορά?

Τώρα το είδα αυτό. Δεν έχω εμπειρία στους λέβητες αερίου. Μόνο το θεωρητικό κομμάτι ξέρω.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.140 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ