Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106616 από erimitis
αδερφε αν θες στειλε ενα μαιλ ολα αυτα αλλα βασικα ενδιαφερομαι για αντλια θερμοτητας στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106619 από dimlyk
Αν θες στείλε στοιχεια με Μάιλ.
Ο λογος που ζητάω δημοσια είναι για να επωφεληθούν περισσοτεροι αν αυτό είναι εφικτό φυσικά.
Αν μιλάς όμως για εισαγωγή τοτε οποίος άλλος ενδιαφέρεται μπορεί να ρωτήσει.

στάλθηκε απο το πατατακ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106623 από vag1234
Πόσο θα κοστολογουσε κάποιος την αντίστοιχη εργασία ;; Σε ποια περιοχή είναι η κατοικία φιλε ;; Τι COP έχει η αντλία που εγκατεστησες ;;

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106657 από avato-pantou
Αν και ηταν σχετικα καλος ο χειμωνας πωε γινετε να κρατας θερμοκρασια σε ολα τα νερα στους 58C οταν δεν δουλευει η αντλια μονο με 100Ε πετρελεο?Το σχεδιο ειναι ιδανικο πιστευω αλλα μου φαινεται λιγο το πετρελεο χωρις ηλιακο.Μπραβο παντως για την προσπαθεια.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106669 από tsiorak
Φιλος απλα εκανα μια παραμετρο στο controller πχ

Αν το COP ειναι χαμηλο, τοτε το οργανο μετρησης της παροχης ρευματος δίνει φορτιο πχ 5 kw, ετσι ο υπολογιστης ξερει το κοστος ρευματος, μετραει και την παροχη και θερμοκρασια του νερου εξαγωγης απο την αντλια. ετσι γνωριζει το κοστος ανα λιτρο νερου για να το αυξυση ενα βαθμο πχ

απο τη στιγμη που το κοστος φτανει το κοστος του λεβητα, αυτοματα σταματα η αντλια και ξεκιναει ο λεβητας.

ετσι η αντλια ξεκιναει μονο οταν

1) εχει νερο το δοχειο κατω απο τους 58 βαθμων ( αυτο θα το κατεβασω στα 52 φετος )
2) εχει νυχτερινο ρευμα
3) το cop και η καταναλωση ειναι χαμηλοτερη του πετρελαίου
4) η εξωτερικη θερμοκρασια δεν ειναι κατω απο -2 ( για λογους ψυχολογικους)

περισυ εκανε κατω απο -2 μονο για μια με δυο εβδομαδες, την ημερα ομως η αντλια θερμεναι το δοχειο σε 3 ωρες με το νυχτερινο ημερας, αυτο μας πηγαινε μεχρι τις 10 με 11 το βραδυ, εκει επερνε εμπρος ο λεβητας για κανα 1 ωρα συνολο

αυτο που παρατηρησα και θελω να το δω φετος ειναι το εξης, ολα τα μεγαλα κρυα ειναι οταν δεν εχει συνεφα, ετσι θελω να δω το τη θα με δωσουν τα ηλιακα μεσα στον ιανουαριο που την ημερα εχει αυτο τον ηλιο αλλα παγετο.

επισης, λαθος μου μεγαλο ο λεβητας πετρελαιου, με πελλετ θα ημουν πολυ καλυτερα αλλα φυσικα τον πετρελαιου τον ειχα....

λαθος 3 ηεθελε μεγαλυτερο δοχειο αδρανειας, τουλαχιστων 800 λιτρα, το 600 με το ζεστενει η αντλια σε 60 λεπτα... ετσι δεν μπορω να αποθυκευσω το 2 ωρο του μεσιμεριατικου νυχτερινου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106674 από vag1234
Πόσο θα κοστολογουσε κάποιος την αντίστοιχη εργασία ;; Σε ποια περιοχή είναι η κατοικία φιλε ;; Τι COP έχει η αντλία που εγκατεστησες ;;

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ