Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109430 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

pster έγραψε: Καλησπέρα κι από μένα,
Εγώ επειδή φτιάχνω τώρα το σπίτι μου και δεν εχω βάλει ακόμα σύστημα θερμανσης θα ήθελα τη γνώμη σας για τις αντλίες θερμότητας.
Είναι 150μ2 (οροφοδιαμέρισμα) στα βόρεια προάστεια αθήνα και έχει αρκετό κρύο το χειμώνα. Δεν προβλέπεται ενδοδαπέδια, οπότε μιλάμε για fan coils.
Πιστεύεται ότι θα έχει αρκετή οικονομία? Ποια αντλία προτείνεται και πόσο περίπου θα στοιχίσει?
Έχω ακούσει ότι με την αντλία η ατμόσφαιρα ξεραίνεται και είναι ενοχλητικό, μπορεί να απαντήσει σε αυτό κάποιος που την έχει χρησιμοποιήσει?
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια εκ των προτέρων


Καλημέρα. Μα είναι δυνατόν σε καινούριο σπίτι, και να συζητάμε αν θα βάλεις ενδοδαπέδια, ή μόνο FC? Υπάρχουν παιδιά στην οικογένεια?

Μην το σκέφτεστε ρε παιδιά, βάλτε πιο φτηνές ντουλάπες, πιο φτηνά πόμολα, πιο φτηνά πλακάκια, πιο φτηνούς πριζοδιακόπτες. Αυτά αλλάζουν εύκολα όποια στιγμή τοι θελήσετε. Μην κάνετε οικονομία σε πράγματα που δεν μπορείτε να τα αλλάξετε ποτέ. Άσε που είμαι σίγουρος, ότι αν βάλεις ΜΟΝΟ FC για τη θέρμανση, και μετά πας σε ένα σπίτι με ενδοδαπέδια, θα ψάχνεις για μυτερή γωνία να βαρέσεις το κεφάλι σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109434 από helldelk
Πριν συνεχίστε με διαφημιστικές δημοσιεύσεις, καλό θα ήταν να διαβάστε τους όρους χρήσης και κανόνες που διέπουν τον φιλόξενο χώρο του energ.gr
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109441 από jnet

helldelk έγραψε: Πριν συνεχίστε με διαφημιστικές δημοσιεύσεις, καλό θα ήταν να διαβάστε τους όρους χρήσης και κανόνες που διέπουν τον φιλόξενο χώρο του energ.gr


Την εταιρεία που βάλατε μπορείτε να την καταχωρησετε στον επιχειρηματικό οδηγό

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109516 από vladimirus
dimlyk και avato-pantou ευχαριστώ για την απάντηση σας !
Χθες ήρθε τεχνικός να εξετάσει το σπίτι για να κάνει πρόταση.
Αφού εξέτασε όλο το σπίτι και μέτρησε διαστάσεις από σώματα και χώρους και αφού μου εξήγησε διάφορα, έδωσε σήμερα την πρόταση του με μία φθηνότερη εναλλακτική.
1η επιλογή είναι : HITACHI YUTAKI M INVERTER rhue4.0vhm-hm 11 kw, grudfos κυκλοφορητή, ψηφιακός μετρητής kwh ράγας , θερμοστάστης χώρου ηλεκτρονικός siemens και εργασία εγκατάστασης και κοστίζει 4.100 ευρώ με φπα.
2η επιλογή είναι ένα προΙόν με την δική τους φίρμα (δεν ξέρω αν επιτρέπεται) που έχει panasonic compressor και κοστίζει συνολικά 3.600 με φπα.

Η γνώμη σας ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109519 από Fokion
Για τοσο μικρή ( ναι οκ... ) διαφορά μαλλον θα πηγαινα στο φουλ επωνυμο....
Δε τα κρινω σα προιοντα -δεν εχω τις γνωσεις
Απλά να ηταν -1000 το no name θα το συζηταγα.. αλλα για ενα 500αρικο...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109521 από vladimirus
ναι ... γενικά λέω ... η τιμή για το συγκεκριμένο μηχάνημα (hitachi) μαζί με περαστικά μου ακούγεται καλή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ