Ενδοδαπέδια (;) με ηλεκτρική αντλία θερμότητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36057 από Grecu_
Για ποιοτητα θερμανσης, ενδοδαπεδια χωρις αλλα πολλα.
Ποιοτητα ψυξης... Ειτε με καναλατη μοναδα με στομια, ειτε με fancoils οποιουδηποτε τυπου, ειτε με κλιματιστικα μικρα δεν θα εχει μεγαλη διαφορα εφοσον δεν κανεις πιο περιπλοκη επεξεργασια του αερα (που δεν εχεις λογο να κανεις), οποτε θα προτεινα τα κλιματιστικα για αυτονομια και καλυτερο ελεγχο σε σχετικα προσιτη τιμη.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47922 από glf
παρόλο που μπήκα στο forum για να κοιτάξω κάτι θεματάκια με το τζάκι μου, να πω ότι έχω δύο μήνες που μπήκα στο νέο σπίτι και έχω ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας αέρος νερού.
μέχρι και σήμερα που δεν έχουν πιάσει σοβαρά κρύα στην Κοζάνη, το έχω προγραμματίσει να δίνει θέρμανση μόνο στις ώρες του μειωμένου τιμολογίου της ΔΕΗ και μάλιστα στους 50 βαθμούς, για να προλαβαίνει να ζεσταίνει το πάτωμα στις... 8 ώρες του τιμολογίου.
τώρα μάλιστα που έχει και το δίωρο 3-5 το μεσημέρι, είναι ακόμα καλύτερα γιατί παίρνει και δίνει τμηματικά μέσα στην ημέρα.
μιλάμε για τρελή οικονομία λοιπόν.
το θέμα είναι να δούμε τι θα γίνει όταν πιάσουν τα χοντρά κρύα που θα πέσει και η απόδοση και θα καίει και αρκετό ρεύμα.
εκεί λέω να το ρυθμίσω στους 40-42 βαθμούς προσαγωγή τη μέρα και 35 το βράδυ για να έχουμε καλό COP (έχω και τα διαγράμματα απόδοσης) και ας καίει και όλη μέρα, τι να γίνει.

συμπληρωματικά θα καίω και το τζάκι από το μεσημέρι και μετά μέχρι το βράδυ στα χοντρά κρύα, που πιάνει το σαλόνι και ελαφρώς την κουζίνα, που αυτά τα δύο είναι το μισό σπίτι.

165 τμ είναι το σπίτι, μια πλάκα και καινούργιο, καλή μόνωση (όχι κέλυφος, η... κλασική) και κουφώματα.

επίσης κοιτάω και τις καταναλώσεις της ΔΕΗ σε... excel για να βλέπουμε και που πάμε :)

προφανώς οι θερμοκρασίες της Κοζάνης δεν είναι για την πλάκα, αλλά το σύστημα το είχα ανοίξει τον Ιανουάριο όταν πιάσαμε και -15 για να δω αν θα παίξει.
οκ, σε εκείνες τις θερμοκρασίες κάνει defrost κάθε μια ώρα αλλά πραγματικά είχα έρθει αργά βράδυ, εξωτερική θερμοκρασία -12 και το μηχάνημα έδινε...

είναι το Clivet Gaia
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47940 από dmtr
Και γω έχω ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας Hittachi 15kw. και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Προς το παρόν με καλύπτει το τζάκι kαι δεν την έχω ανάψει. Την αφήνω για όταν σφίξουν τα κρύα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47958 από jnet

glf έγραψε: παρόλο που μπήκα στο forum για να κοιτάξω κάτι θεματάκια με το τζάκι μου, να πω ότι έχω δύο μήνες που μπήκα στο νέο σπίτι και έχω ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας αέρος νερού.
μέχρι και σήμερα που δεν έχουν πιάσει σοβαρά κρύα στην Κοζάνη, το έχω προγραμματίσει να δίνει θέρμανση μόνο στις ώρες του μειωμένου τιμολογίου της ΔΕΗ και μάλιστα στους 50 βαθμούς, για να προλαβαίνει να ζεσταίνει το πάτωμα στις... 8 ώρες του τιμολογίου.
τώρα μάλιστα που έχει και το δίωρο 3-5 το μεσημέρι, είναι ακόμα καλύτερα γιατί παίρνει και δίνει τμηματικά μέσα στην ημέρα.
μιλάμε για τρελή οικονομία λοιπόν.
το θέμα είναι να δούμε τι θα γίνει όταν πιάσουν τα χοντρά κρύα που θα πέσει και η απόδοση και θα καίει και αρκετό ρεύμα.
εκεί λέω να το ρυθμίσω στους 40-42 βαθμούς προσαγωγή τη μέρα και 35 το βράδυ για να έχουμε καλό COP (έχω και τα διαγράμματα απόδοσης) και ας καίει και όλη μέρα, τι να γίνει.

συμπληρωματικά θα καίω και το τζάκι από το μεσημέρι και μετά μέχρι το βράδυ στα χοντρά κρύα, που πιάνει το σαλόνι και ελαφρώς την κουζίνα, που αυτά τα δύο είναι το μισό σπίτι.

165 τμ είναι το σπίτι, μια πλάκα και καινούργιο, καλή μόνωση (όχι κέλυφος, η... κλασική) και κουφώματα.

επίσης κοιτάω και τις καταναλώσεις της ΔΕΗ σε... excel για να βλέπουμε και που πάμε :)

προφανώς οι θερμοκρασίες της Κοζάνης δεν είναι για την πλάκα, αλλά το σύστημα το είχα ανοίξει τον Ιανουάριο όταν πιάσαμε και -15 για να δω αν θα παίξει.
οκ, σε εκείνες τις θερμοκρασίες κάνει defrost κάθε μια ώρα αλλά πραγματικά είχα έρθει αργά βράδυ, εξωτερική θερμοκρασία -12 και το μηχάνημα έδινε...

είναι το Clivet Gaia


Οποτε εχεις τα στοιχεία με το excel τα βαζεις μέσα στο forum. Εαν θέλεις ανοιξε ενα ξεχωριστό θέμα για να την παρουσιάσεις και να μας πείς πως ακριβώς την δουλευεις κλπ.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48076 από γιαννης
για χαρα ποσα kw ειναι η αντλια σου για τα 160 τμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48098 από ACIDBLACK
excel και καταναλωσεις ρευματος ....ευγε

κανε μας μια παρουσιαση αν δεν βαριεσια

ευχαριστω

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ