Ιδιοκατασκευη αντλιας θερμοτητας αερος-νερου

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116797 από hunters1977
 
Οι βαλβίδες σταθερής πίεσης συμπιεστού εφαρμόζονται στη γραμμή αναρροφήσεως μετά τον εξατμιστή. Χρησιμοποιούνται για να διατηρούν σταθερή πίεση εξάτμισης άρα σταθερή θερμοκρασία επιφάνειας στον εξατμιστή. Η ρύθμιση είναι κατά το δοκούν. Ρυθμίζοντας στη γραμμή αναρρόφησης η ποσότητα του ψυκτικού υγρού συμβαδίζει με το φορτίο του εξατμιστή ενώ ταυτόχρονα τον προστατεύει από πολύ χαμηλές πιέσεις (π.χ. σαν προστασία από πάγο σε εξατμιστές νερού - water chillers). Ο ρυθμιστής κλείνει όταν η πίεση στον εξατμιστή πέσει κάτω από την τιμή ρύθμισης (set point).

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116874 από hunters1977

theoilia έγραψε: Πάντως το κάνεις να φαίνεται πολύ απλό...Μπράβο σου

Ε να δεν ειναι τιποτα. Συνδεεις τα ψιψιψινια με τα κοκοψοψαρα. :p:lol:

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117136 από kostasd
Πως πάει η κατασκευή?

2 επισημάνσεις αν και φαντάζομαι τις έχεις λάβει ήδη υπόψη:
1. Να βάλεις προστασία short cycling στο συμπιεστή, μην ανάβει ξανά σε λιγότερο από κάποια λεπτά αφού έσβησε
2. Θα χρειαστείς ένα δοχείο αδράνειας, για να μπορέσεις να αποφύγεις το short cycling όταν δουλεύεις με μετριες κι όχι κρύες εξωτερικες συνθήκες.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kostasd.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": hunters1977

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117139 από hunters1977
Ευχαριστω πολυ κωστα. Το πρωτο σκελος ηδη το εχω κανει. Ωσο αφορα το δευτερο επειδη δεν εχω δοχειο αδρανειας για να κανω την δοκιμη θα αυξησω το διαφορικο στον κοντρολερ και θα του δωσω και 3 λεπτα καθυστερηση απο την εντολη και 5 απο διακοπη ρευματος:)

Ο ελεγκτης εχει 8 σελιδες παραμετρους για τον τεχνικο και μια για τον χρηστη. Του τεχνικου κλειδωνει. Ακομη πηρα ενα κλειδακι ttl usb και κανω κοπια ολο τον ελεγκτη στο κλειδι και τα βλεπω απο τον υπολογιστη σε προγραμμα. Καλη φαση για να προγραμματιζω και τα επομενα σε 2 δευτερολεπτα

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by hunters1977.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45, kostasd

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117163 από kostasd
Ωραίος..
Το δοχείο αδράνειας, όταν με το καλό το βάλεις, καλύτερα στην επιστροφή.

Δώσε αν μπορείς πληροφορίες για τον ελεγκτή.. Τι κάνει, πόσο κλπ..

Θερμοκρασίες σε ποια σημεία διαβάζεις?

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kostasd.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": hunters1977

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117175 από hunters1977
Διαβαζω θερμοκρασια επιστροφης νερου στον εναλλακτη και θερμοκρασια εξατμιστη στο κεντρο για ενεργοποιηση αποψυξης καθως και ληξη αυτης βαση χρονου η και θερμοκρασιας.

Ακομη διαβαζω πιεσεις αναροφησης και καταθλιψης και ελεγχο για διακοπη λειτουργιας απο υψηλες η πολυ χαμηλες πιεσεις

Εχει λειτουργια ψυξη θερμανση. Ο κυκλοφορητης θα ελεγχεται απο δικο του θερμοστατη.

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ