Ιδιοκατασκευη αντλιας θερμοτητας αερος-νερου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118495 από kostasd
Γιώργο,
καταρχάς συγχαρητήρια! Πολύ χαίρομαι που έχεις τόσο καλές επιδόσεις από την αντλία σου.
Αν θέλεις, γράψε σε παρακαλώ πόσες θερμίδες είναι σύνολο τα σώματα που έχεις εγκατεστημένα. Με αυτό μπορούμε να δούμε πόσους βαθμούς χρειάζεται να είναι το νερό σου, ώστε να κάνεις μέγιστη οικονομία.

Πάντως και το σπίτι σου είναι δυνατό από μονώσεις! Οπότε θα βγάλεις το χειμώνα πολύ οικονομικά.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": hunters1977

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118521 από hunters1977
Κωστα ολα τα σωματα ειναι 16000 kcal.
Ειναι τα βελγικα της radson

Χιλια ευχαριστω για τη βοηθεια

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by hunters1977.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118524 από hunters1977
Ακομη θα ηθελα τη γνωμη σας για κατι τετοιο να εβαζα στον συμπιεστη για ξεκινημα σταματημα που τραβαει τα πολλα αμπερ

www.energy-in-motion.com/powerboss.html

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118537 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Καταρχήν ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για το εγχείρημα-επιτυχία.

Σχετικά με τα σώματά σου: Τα 16000 Kcal, που λογικά είναι 16000 Kcal/h, είναι 18.6 kW. Αν υποθέσουμε ότι ο μελετητής ήταν και λίγο "χουβαρντάς" (με τη δική σου τσέπη) ;) για να ζεσταίνεσαι γρήγορα, τότε μιλάμε για απώλειες 14.90 kW. Κατά τη γνώμη μου, είναι ελαφρώς τσιμπημένο νούμερο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": hunters1977

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118538 από hunters1977
Σωστος. Ολοι μας το ιδιο προβλημα εχουμε με τους παλιους χουβαρνταδες. Ισως το καλο σε ολο αυτο ειναι λογο του μεγεθους των σωματων τωρα με την αντλια να χρειαζομαι χαμηλοτερες θερμοκρασιες νερων οπως ειπε κι ο κωστας:)

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118541 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Είναι προφανές. Παλιά σου λέγανε, έλα μωρέ, βάλε του λίγο παραπάνω να ζεσταίνεται γρηγορα να μη γκρινιάζει....

Τώρα όμως, εσένα σε βολεύει μια χαρά. Γιατί δουλεέυεις σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, οπότε εκμεταλεύεσαι τη μέχρι σήμερα τζάμπα υπερδιαστασιολόγηση. Αρκεί βέβαια, να δουλεύει ΔΙΑΡΚΩΣ η θέρμανση, ώστε απλά να συμπληρώνεις τις απώλειές σου.

Προσωπικά, πιστεύω ότι το 22.5 είναι πολύ ψηλά. Εγώ το έχω στο 21, και πάλι με "βρίζουνε". Νομίζω ότι το 20 είναι ότι πρέπει. Ξέρω ότι στα υπνοδωμάτια, πρέπει να είναι το πολύ 19, αλλά πιος ακούει τη γυναίκα. "Άσε το στους 21 να ζεσταθεί το κοκαλάκι του παιδιού...., πως θα κοιμηθεί, θα κρυώσει".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ