Ιδιοκατασκευη αντλιας θερμοτητας αερος-νερου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118583 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Όχι @liakjim.

Σημαίνει ότι ενώ καταναλώνει 1000 W/h, με ένα COP 3, σημαέινει ότι το χρειάζεται 3000 W/h.

Αν λοιπόν χρειάζεται 12 kWh θερμικής ενέργειας, με COP 3, θα καναταλώσει 12/COP, 4 kWh ηλεκτρικής ενέργειας.
Κατανοητό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118585 από liakjim
Ναι αλλά από την στιγμή ποθ μνημονεύω πιο πάνω το "αντλια" , γνωρίζω για το cop.

Αυτό που έχει σημασία όμως δεν έιναι τι θα δείξει το ρολόι της ΔΕΗ?
Δεν θα δείξει λοιπόν 1000W την ώρα κατά μέσο όρο?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118587 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ναι, είναι προφανές. Ο φίλος μας ο hunters θα πληρώσει ότι "κάψει το μηχάνημά του", άρα ότι θα γράψει το ρολόι της ΔΕΗ. Για να μιλάει για κατανάλωση 24 kWh σε μια μέρα, φαντάζομαι ότι έχει χωριστό μετρητή στην παροχή της Α/Θ. Όπως και στο δικό μου σπίτι, που έχω χωριστό μετρητή ενέργειας (κλασσικό μαύρο τριφασικό μετρητή) πριν την παροχή προς τις Α/Θ. Και μετράω σε καθημερινή βάση το σύνολο, το σπίτι, και τις Α/Θ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118598 από hunters1977

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ναι, είναι προφανές. Ο φίλος μας ο hunters θα πληρώσει ότι "κάψει το μηχάνημά του", άρα ότι θα γράψει το ρολόι της ΔΕΗ. Για να μιλάει για κατανάλωση 24 kWh σε μια μέρα, φαντάζομαι ότι έχει χωριστό μετρητή στην παροχή της Α/Θ. Όπως και στο δικό μου σπίτι, που έχω χωριστό μετρητή ενέργειας (κλασσικό μαύρο τριφασικό μετρητή) πριν την παροχή προς τις Α/Θ. Και μετράω σε καθημερινή βάση το σύνολο, το σπίτι, και τις Α/Θ.

Ακριβως. Μετα υπολογισε τις 24 κιλοβατοτες με την τιμη που εχει η κιλοβατορα. Δεν εχω και νυχτερινο αλλα τωρα θα βαλω. Αν σε 120 μερες καψω 350 ευρω ρευμα θα ειμαι τρισευτιχισμενος:)

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118599 από hunters1977
Ασε που αλλαζοντας τα σωματα σε fan coil εχω αμεσως και ψυξη για το καλοκαιρι με μια μοναδα;)

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118601 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
24 kWh / ημέρα x 120 ημέρες = 2880 kWh * 0.2 ευρώ/kWh = 576 ευρώ.

Για τα FC , σκέψου το. Θες και το χειμώνα κάτι νε σε φυσάει, και να έχεις ρεύματα αέρα στο σπίτι?

Για την ψύξη, αν μπορείς βάλες 2/3 FC κάπως "κεντρικά", να "βλέπουν" όλο το σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ