Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013: Συζήτηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ώρες πριν #98595 από giogud

petrosp13 έγραψε: Σημερινά δημοσιεύματα μιλάνε πάλι για μείωση του ΕΦΚ στο πετρέλαιο
Οπότε, το καλοκαίρι αναμένεται μακρύ και ο ανταγωνισμός μεγάλος για τους εμπόρους ξύλου και πέλλετ και θα φανεί τι περιθώριο κέρδους έχει ο καθένας, όταν θα αναγκαστεί να ρίξει την τιμή για να πουλήσει


Σύμφωνα με αυτά που λέει ο Σταϊκούρας προβλέπω μικρή αύξηση στο επίδομα θέρμανσης. Κάνα 100άρικο.

*Να ελαφρυνθούν τα χαμηλότερα εισοδηματικά κριτήρια

*Να αυξηθεί η κατανάλωση πετρελαίου θέρμανσης, που θα οδηγήσει σε αύξηση εισπράξεων από ΦΠΑ

*Να μη δημιουργηθεί εκ νέου κίνητρο για νόθευση του πετρελαίου θέρμανσης με το πετρέλαιο κίνησης

*Να μη δημιουργηθεί δημοσιονομικό κενό, για την κάλυψη του οποίου ενδέχεται να απαιτηθεί η λήψη ισοδύναμων μέτρων

*Να αξιολογηθεί το μέτρο της χορήγησης του επιδόματος θέρμανσης


Το πετρέλαιο χωρίς κανέναν φόρο ειδικής κατανάλωσης έχει τελική τιμή στα 0,90€. Ακόμα και κατά 65%
μείωση να γίνει, η τιμή του θα κυμαίνεται μεταξύ 1,05 έως 1,10.
Μη περιμένετε θαύματα. Το πέλλετ θα συνεχίσει να είναι η καλύτερη λύση.
Σε καταναλώσεις 3 τόνων πετρελαίου η απόσβεση γίνεται σε μόλις 2 χρόνια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98604 από azio1967
Άποψή μου είναι κανείς ειδικά φέτος δεν πρέπει να βιαστεί στην καλοκαιρινή του αγορά πέλλετ αλλά και ξύλου,μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο με το πετρέλαιο, αν και παρατηρώ ότι πολλοί συμφορουμίτες το'χουν πάρει χαμπάρι (προς τούτο και οι μειωμένες παραγγελίες στο group buy).Οι επιπτώσεις μιας μείωσης στον ειδικό φόρο θα επιδράσουν άμεσα και στην αγορά βιομάζας.Και επειδή διαβάζω κάποιες ανακρίβειες επανειλλημένως,η τιμή διυλιστηρίου για το θέρμανσης, σήμερα με το πετρέλαιο στα εκατό δολ.περίπου,είναι 40-42 λεπτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98607 από giogud

azio1967 έγραψε: Άποψή μου είναι κανείς ειδικά φέτος δεν πρέπει να βιαστεί στην καλοκαιρινή του αγορά πέλλετ αλλά και ξύλου,μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο με το πετρέλαιο, αν και παρατηρώ ότι πολλοί συμφορουμίτες το'χουν πάρει χαμπάρι (προς τούτο και οι μειωμένες παραγγελίες στο group buy).Οι επιπτώσεις μιας μείωσης στον ειδικό φόρο θα επιδράσουν άμεσα και στην αγορά βιομάζας.Και επειδή διαβάζω κάποιες ανακρίβειες επανειλλημένως,η τιμή διυλιστηρίου για το θέρμανσης, σήμερα με το πετρέλαιο στα εκατό δολ.περίπου,είναι 40-42 λεπτά.


Επειδή τα περί ανακρίβειας μάλλον σε μένα απευθύνονταν, παρακάτω οι τιμές καυσίμων πανευρωπαϊκά.



Οι τιμές που αναγράφω είναι ακριβής.

Αν ονειρεύεστε η Ελλάδα του εμπορικού ελλείμματος να πάρει δανεικά λεφτά ώστε να μεγαλώσει το εμπορικό της έλλειμμα, θα τολμήσω να πω ότι είστε εκτός πραγματικότητας.
Έτσι όπως το πάτε, θα δημιουργήσετε ξαφνική μεγάλη ζήτηση κάποια στιγμή τον Σεπτέμβρη που η Ελλάδα δεν εξάγει τίποτα εκείνη την περίοδο και τα μεταφορικά είναι 300€ ακριβότερα και η έλλειψη θα εκτινάξει τις τιμές και φτού από την αρχή. Θα λέτε πάλι γιατί ακρίβαινε το πέλλετ. Καλά ηρέμησε η αγορά, κόπηκε ο τσαμπουκάς ορισμένων εργοστασίων και κάποια πέλλετ φθηνήναν και λίγο.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98614 από azio1967
Ως άνθρωπος υποτίθεται της αγοράς θα'πρεπε να γνωρίζεις φίλε μου ότι στην τιμή διυλιστηρίου 0,92 ευρώ,εμπεριέχεται ο ειδικός φόρος κατανάλωσης.Αλίμονο αν το υπουργείο περίμενε να επιβάλλει τον ειδικό φόρο επί των πωλήσεων των πρατηριούχων...ξέρεις τι θα'παιρνε....ο νοών νοείτω.Εξάλλου και αριθμητικά να το δεις δε βγαίνει αλλιώς.Στο 0,92 ευρώ το μόνο που προστίθεται είναι το φπα 23%,τα μεταφορικά και το κέρδος του πρατηριούχου.Όταν μιλάμε για μειώσεις στον ειδικό φόρο που αναφερόμαστε?Στον φπα?Στα μεταφορικά?Ή στο κέρδος του πρατηρίου?Μιλάμε πολύ απλά για το 50ρικο από το 0,42 έως το 0,92.

Τώρα όσον αφορά για το τι πετυχαίνουμε εμείς ως καταναλωτές είναι εκ φύσεως αντίθετο μ'αυτό που θέλετε να πετύχετε εσείς ως οιεμπορικοί παράγοντες της βιομάζας.Αφήστε επιτέλους και τον Έλληνα να γίνει σωστός καταναλωτής,γιατί ως τώρα άγονταν και φέρονταν στον υπερκαταναλωτισμό και τη σπατάλη που του επέτρεπε η ψευδευδαιμονία των δανεικών.

Η αγορά φίλε μου δεν ηρέμησε ως εκ θαύματος,ούτε την έπιασαν οι ευαισθησίες της.Την ηρέμησε η μειωμένη ζήτηση,ο ήπιος χειμώνας και ο ψευτοενεργοποιημένος ανταγωνισμός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98615 από giogud

azio1967 έγραψε: Ως άνθρωπος υποτίθεται της αγοράς θα'πρεπε να γνωρίζεις φίλε μου ότι στην τιμή διυλιστηρίου 0,92 ευρώ,εμπεριέχεται ο ειδικός φόρος κατανάλωσης.Αλίμονο αν το υπουργείο περίμενε να επιβάλλει τον ειδικό φόρο επί των πωλήσεων των πρατηριούχων...ξέρεις τι θα'παιρνε....ο νοών νοείτω.Εξάλλου και αριθμητικά να το δεις δε βγαίνει αλλιώς.Στο 0,92 ευρώ το μόνο που προστίθεται είναι το φπα 23%,τα μεταφορικά και το κέρδος του πρατηριούχου.Όταν μιλάμε για μειώσεις στον ειδικό φόρο που αναφερόμαστε?Στον φπα?Στα μεταφορικά?Ή στο κέρδος του πρατηρίου?Μιλάμε πολύ απλά για το 50ρικο από το 0,42 έως το 0,92.

Τώρα όσον αφορά για το τι πετυχαίνουμε εμείς ως καταναλωτές είναι εκ φύσεως αντίθετο μ'αυτό που θέλετε να πετύχετε εσείς ως οιεμπορικοί παράγοντες της βιομάζας.Αφήστε επιτέλους και τον Έλληνα να γίνει σωστός καταναλωτής,γιατί ως τώρα άγονταν και φέρονταν στον υπερκαταναλωτισμό και τη σπατάλη που του επέτρεπε η ψευδευδαιμονία των δανεικών.

Η αγορά φίλε μου δεν ηρέμησε ως εκ θαύματος,ούτε την έπιασαν οι ευαισθησίες της.Την ηρέμησε η μειωμένη ζήτηση,ο ήπιος χειμώνας και ο ψευτοενεργοποιημένος ανταγωνισμός.

Μαζί ξυπνήσαμε μου φαίνεται σήμερα.
Δεν ξέρεις να διαβάζεις; Δεν δίνεις σημασία; Δεν σε νοιάζουν τα στοιχεία;
Ο πίνακας γράφει τιμή διυλιστηρίου 0,477, περιθώριο αγοράς 0,237, φόροι κατανάλωσης και ΦΠΑ. Αν αφαιρέσεις όλο τον φόρο κατανάλωσης, ΟΛΟ, το πετρέλαιο κάνει (0,477+0,2377)*1,23=0,88€.
Και γω λέω ότι η τιμή θα είναι κοντά στα 1,10 στην καλύτερη.
Άποψη μου είναι ότι ίσως δοθεί επίδομα για περισσότερα λίτρα και διευρυνθούν λίγο τα οικονομικά κριτήρια. Το πετρέλαιο θα συνεχίσει να είναι ακριβό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98621 από χρηστος8
Οι 6 τονοι που εκαψα το χειμωνα προς 237 ο τονος ειναι 1422 ευρω...με την αναλογια του πετρελαιου - πελλετ στο 1 προς 2,2 το αντιστοιχο πετρελαιο θα ηταν 2727 λιτρα.
Για να καψω πετρελαιο 2727 λιτρα και να πληρωσω 1422 ευρω (οσα και για πελλετ), αυτο πρεπει να εχει 0,52 λεπτα το λιτρο.
Ονειρο απατηλο τα 0,52 λεπτα, δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο.
Οποτε το οτι θα καψω πελλετ του χρονου, ειναι δεδομενο για μενα οπως και να χει.
Με την τιμη του πελλετ που εγω αγοραζω, και ακουγεται στα 220 ευρω ηδη (και την εχω βρει και αλλου σε σχεση με περυσι που ειχε 237)...η αντιστοιχη του πετρελαιου για να ερθουν στα ισα τα δυο καυσιμα πρεπει να παει 0,485 λεπτα το λιτρο.
Ο μονος λογος που ειπα οτι θα περιμενω πριν αγορασω, ειναι μηπως βρω φτηνοτερα και μονο.
Οπως και να χει μεχρι τελος Ιουνιου - Ιουλιου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να εχω αγορασει.
Συμφωνω με τον giogud για την μειωση στο πετρελαιο...αν οχι 1,10 αντε να κατεβει στο 1 ευρω το λιτρο.
Μακαρι να παει και χαμηλοτερα βεβαια...θα ειναι καλο για ολους μας.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.151 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ