Group Buy pellet 2012

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16734 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Απ: Group Buy pellet
@Βιομαζιστης

Ιδιώτης είναι ο jps και μην αμφιβάλλεις. Απλά είναι ¨ψαγμένος¨ και υποψιασμένος. ;)

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jps
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16738 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Απ: Group Buy pellet

sugarboy έγραψε:
Ιδιώτης είναι ο jps και μην αμφιβάλλεις. Απλά είναι ¨ψαγμένος¨ και υποψιασμένος. ;)



Και εγώ υποψιασμένος είμαι.
Παρ' όλα αυτά θα μου άρεσε να γνωρίζω τι πιστοποιήσεις επιλέγει για τις τροφές που καταναλώνει. Δεν θα πρέπει κατά το minimum να επιλέγει τις κορυφαίες και άνω; ;)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16772 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Απ: Group Buy pellet
Καλησπέρα φίλε βιομαζιστή...Κατά τη γνώμη μου,ο λόγος ύπαρξης των forum είναι η αλληλοβοήθεια των μελών...Όλοι έχουμε να μάθουμε κάτι από τους άλλους,αφού κανένας άνθρωπος δεν είναι παντογνώστης...
Όσον αφορά την επαγγελματική μου ιδιότητα,είμαι δημόσιος υπάλληλος...Καμμία σχέση με το εμπόριο πέλλετ και αυτό αποδεικνύεται εύκολα σε κάθε ενδιαφερόμενο...
Στο θέμα πέλλετ με ενδιαφέρει κυρίως η σχέση ποιότητας/τιμής...Σε άλλη τιμή πρέπει να πουλιέται ενα πραγματικά πιστοποιημένο πέλλετ,όπως τα: ameco,rz-pellets και holzindustrie schweighofer και σε άλλη κάποιο μη πιστοποιημένο και ο λόγος είναι απλός...Αν εγώ αγοράσω κάποιες χ παλλέτες πέλλετ τώρα,για να τις κάψω το χειμώνα και αυτές δεν καίγονται σωστά ή δημιουργούν πολύ κλίνκερ,Θα βλαστημάω την ώρα που έκανα τη συγκεκριμένη επιλογή και η μόνη απάντηση που θα λάβω από τον έμπορο που μου πούλησε τις παλλέτες θα είναι ότι αυτός δε φταίει,γιατί δεν είναι παραγωγός,αλλά έμπορος που πουλάει ένα τυποποιημένο προιόν...
Αυτό πρακτικά για μένα,σημαίνει πως αν βρω πέλλετ με κάτω από 260 ευρώ τον τόνο με πραγματική πιστοποίηση DINplus,ENplus και όχι ένα χαρτί που να γράφει ότι η τάδε εταιρία πέλλετ έδωσε ένα σακί πέλλετ δικό της ή όχι,σε ένα εργαστήριο και σύμφωνα με το αποτέλεσμα των μετρήσεων το πέλλετ αυτού του σακιού είναι μέσα στα όρια των απαιτήσεων του ENplus και του DINplus,γιατί αυτό δεν είναι πιστοποίηση,αλλά εξαπάτηση του καταναλωτή,θα αγοράσω το πραγματικά πιστοποιημένο πέλλετ και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο,ότι ο λέβητας ή η σόμπα μου θα δουλεύει απροβλημάτιστα...Αν πάλι βρω ένα πέλλετ μη πιστοποιημένο,με κάτω από 220 ευρώ τον τόνο,το οποίο κάηκε από πολλούς απροβλημάτιστα τους προηγούμενους χειμώνες,πάλι θα το αγοράσω,αλλά αυτή τη φορά θα πάρω και το ρίσκο να μου βγει καλή η παρτίδα ή και πολύ κακή,αλλά και πάλι θα με συμφέρει λόγω τιμής...Αυτό λέγεται σχέση ποιότητας/τιμής...
Τώρα όσον αφορά τις διατροφικές μου συνήθειες,καταπίνω τα πάντα,αλλά πληρώνω τη σαρδέλα για σαρδέλα και τη συναγρίδα για συναγρίδα και όχι το αντίθετο...
Φιλικά...
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16774 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Group Buy pellet
@jps

Mια ερωτηση:θεωρεις το καλο και πιστοποιημενο πελλετ πανακεια που λυνει ολα τα προβληματα καυσης;;;
Επειδη αυτη την εντυπωση μου εδωσαν τα λεγομενα σου εγω θα γινω ο κακος...οχι δεν ειναι πανακεια το πιστοποιημενο πελλετ και δεν λυνει κανενα προβλημα κακης καυσης αν Ο ΛΕΒΗΤΑΣ Η Η ΣΟΜΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΗ...εδω ερχεται να βοηθησει η υποστηριξη που θα σου παρεχει (η οχι) ο προμηθευτης-εμπορος της συσκευης και οχι το πελλετ.
Φιλικα :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by χρηστος8.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16776 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Απ: Group Buy pellet
@XRHSTOS8


Ξέχασες να συμπληρώσεις οτι εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι σε DIN+/A1, και πρώτη καύσιμη ύλη που συνοδεύει ο κατασκευαστής (όταν είναι σωστός) είναι Din+/a1.

Έχω δεί μηχάνημα να συνοδεύεται απο Πολωνικό, Αυστριακό π.χ. sweinghofer ή Ameco, αλλά δεν είδα ΠΟΤΕ μηχάνημα να συνοδεύεται απο Techowood, Bioenergy ή Ahira.... γιατί άραγε? Σαν τεχνικός που είσαι και πιο ειδικός απο μένα, μήπως μπορείς να μου απαντήσεις?


Ευχαριστώ.


Υ.Γ. Και οι μάρκες παραπάνω.... τυχαίες.... για να μην παρεξηγηθούμε!!!

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16781 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Group Buy pellet

sugarboy έγραψε: @XRHSTOS8


Ξέχασες να συμπληρώσεις οτι εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι σε DIN+/A1, και πρώτη καύσιμη ύλη που συνοδεύει ο κατασκευαστής (όταν είναι σωστός) είναι Din+/a1.

Έχω δεί μηχάνημα να συνοδεύεται απο Πολωνικό, Αυστριακό π.χ. sweinghofer ή Ameco, αλλά δεν είδα ΠΟΤΕ μηχάνημα να συνοδεύεται απο Techowood, Bioenergy ή Ahira.... γιατί άραγε? Σαν τεχνικός που είσαι και πιο ειδικός απο μένα, μήπως μπορείς να μου απαντήσεις?


Ευχαριστώ.


Υ.Γ. Και οι μάρκες παραπάνω.... τυχαίες.... για να μην παρεξηγηθούμε!!!




Φυσικα και ειναι ετσι...υπηρχε περιπτωση να εχει ρυθμισεις μια συσκευη βαση μη πιστοποιημενου πελλετ;;

Αυτο που εθιξα εγω αναφεροταν σε κατι αυτονοητο, που πολλοι μελλοντικοι χρηστες ισως δεν γνωριζουν...
δηλαδη μια κακη καυση με πελλετ οτι να ναι δεν γινεται αυτοματως σουπερ λογω πιστοποιημενου πελλετ, χρειαζεται και η καταλληλη προσαρμογη-ρυθμιση του λεβητα η σομπας.
Μπορει να συμβει και το αντιθετο οπως ξερεις...κακη καυση με καλο πελλετ (λογω κακης ρυθμισης συσκευης)...και καλη καυση με υποδεεστερο πελλετ (λογω καλης ρυθμισης συσκευης).



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sugarboy
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ