Φωτιά σε καμινάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61377 από mourgos
Απαντήθηκε από mourgos στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Πέρσι έζησα και εγω αυτήν την δυσάρεστη εμπειρία με φωτιά στην καμιναδα. Ένα πουλί έκανε φωλιά μεσα στην καμιναδα και οταν άναψα φωτιά πήρε μέχρι επάνω. Την καθάρισα φυσικα με βουρτσα , φώναξα συνεργείο, και απο τότε κάθε δυο χρόνια οπωσδήποτε καθάρισμα. Ο πυροσβέστης οταν ήρθε μου είπε οτι καλο ειναι να έχεις ένα πλαστικό μπουκάλι με λίγο νερό και αρκετό υγρό πιάτων δίπλα στο τζάκι. Ετσι οταν σε περίπτωση πάρει η καμιναδα το κουνας, κάνει αφρό πατάς το μπουκάλι και παει μεσα στην καμιναδα ο αφρος . Κλεινεις και το κλαπερ και τελείωσε εκεί.
Το πουλάκι τσιου λοιπόν.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mourgos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61378 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Δεν ξέρω. Ίσως αυτά που σου είπα, για τα οποία δεν έχω ακούσει ποτέ την "επίσημη" ονομασία. :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61422 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
μεσα σε ολα αυτα που συζητατε για τις φωτιες σε καμιναδα, υπαρχει περιπτωση απο το καπελο να ξερνάει φλογες και καρβουνα? Διοτι το κινδυνο της αναφλεξης της στεγης τον εχουμε περιορισει, αλλα αν ισχυουν αυτα... Διπλα υπάρχουν φωτοβολταικα πανελ όπου δεν θα ηθελε καποιος να καουν απο καμιναδα :whistle:

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61425 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
καμμια σπιθα μπορει ...αλλα οχι και καρβουνα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61477 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα


φωτιά στη καμινάδα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61659 από aiglh
Απαντήθηκε από aiglh στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
καηκε η καμιναδα μου σημερα. πριν δυο μηνες την βαλαμε, σαν δινω φοτο μια με την διατομη και η αλλη ολοκληρη. αν καταλαβα καλα απο αυτα που γραφετε εδω ειναι χωρισ μονωση, σε ισογειο διαμερισμα και συνεχιζεται ατον οροφο. εχει βαση φτιαγμενη απο ιτον, 80 εκατοστων και το υπολοιπο ειναι εκτεθειμενο χωρις μονωση εξωτερικα. τον τελειταιο μηνα το καιγαμε συνεχεια. σημερα το πρωι το αναψαμε, το βραδυ ειχε σβησει, και ακουστηκε ενασ κροτος η καμιναδα αρπαξε ολη εβγαλε απομειναρια και το σπιτι ολο βρωμαγε καμμενο πλαστικο. επειδη δεν θελω να την ξαναπατησω μπορει καποιοσ να μου πει τι πρεπει να κανω? επρεπε να εχει μπει διπλη με μονωση μεσα για να μην υγροποιουνται? η πρεπει να χτιστει μεχρι απανω? αφου ο μαστορας δεν χερει τι του γινεται θα παρω την κατασταση στα χερια μου... ευχαριστω !
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ