Φωτιά σε καμινάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62046 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ ΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΣΕ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ
θα μπορούσες να είχες σκοτωθεί ...
Επειγόντως επιτόπιος έλεγχος από κάποιον ειδικό , ότι και να προσπαθείς να περιγράψεις , ακόμα και φωτογραφίες να βγάλεις , δεν θα μπορέσουμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by N1k0s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62057 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Συμφωνώ με το Νίκο.

Οπωσδήποτε έλεγχος πριν τη χρήση. ΚΙΝΔΥΝΟΣ.

Ή έκανε ότι να 'ναι σύνδεση, ή έβαλε κόκκινη σιλικόνη (μεγάλο πασπαρτού για τα μαστόρια παντός είδους :S ) η οποία έλιωσε, μιας και αντέχει μέχρι 300o C.

Και ΠΟΤΕ νερό. Πυροσβεστήρα (ξηράς κόνεως νομίζω, όχι αφρού) και ένα τενεκέ με άμμο για τα ξύλα.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62061 από dimis 414
Απαντήθηκε από dimis 414 στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
++++1

Δυστυχώς δεν υπήρχε άλλη δυνατότητα να σβήσει η φωτιά, πέρα από πυροσβεστήρα, που λανθασμένα δεν είχα διαθέσιμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62071 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Κουβέρτα , μαξιλάρια , οτιδήποτε για να χάσει το Ο2 η φωτιά και θα σβήσει ...
Ανατρίχιασα μιλάμε ... Και εγώ συνεχίζω να κάνω το μοιραίο λάθος να μην έχω ένα πυροσβεστήρα , απλά ο κίνδυνος σε μένα είναι περιορισμένος αφού έχω μελετήσει αρκετά τις λεπτομέρειες, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ είναι λάθος να μην υπάρχει πυροσβεστήρας. πυροσβεστήρας CO2 απαραιτήτως

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62079 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Πυροσβεστήρας άκρως ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΟΣ. Εγώ αν δεν είχα, η φωτιά δεν θα έσβηνε παρά μόνο αν φώναζα πυροσβεστική. Όσο γρήγορα και να ερχονταν η ζημία θα είχε γίνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62155 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
@dimis 414
Εγώ πάντως από την περιγραφή αυτό που καταλαβαίνω είναι να έχουν περάσει την μεταλλική καμινάδα μέσα από την υπάρχουσα χωρίς σφράγισμα,να έχει πέσει κρεόζωτο είτε από χημικό είτε από μηχανικό καθαρισμό και μετά από δυνατό κάψιμο να έχει αρπάξει . Αν βάλεις δυνατό φακό να φέγγει από κάτω και δεις μέσα από το καπέλο το σούρουπο θα καταλάβεις μια χαρά τι έχει συμβεί. Το τζάκι βέβαια μην βιαστείς να το ανάψεις αν δεν ξεκαθαρίσει το τι έχει συμβεί. Το νερό που έχεις ρίξει όμως, μεγάλο λάθος :huh:. κανονικά πρέπει να βγει και η εστία για να δεις για σκισίματα ή παραμόρφωση στα σημεία που έπεσε το νερό. Αν χωράει το χέρι προσπάθησε με καθρέφτη, μπας και δεις τίποτα.


Το τραγικό είναι ότι τα "μαστόρια" τις περισσότερες φορές τις κασέτες τις εγκαθιστούν με αυτόν τον τρόπο και παρόμοια περιγραφή θα ξανακούσουμε πολλές φορές φέτος :S
Ελπίζω χωρίς θύματα και μόνο με μικρές υλικές ζημιές.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ