Προσοχή! Εναλλάκτης θερμότητας

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109972 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Προσοχή! Εναλλάκτης θερμότητας

liakjim έγραψε: @stavρax μια κ εχεις απο ότι θυμαμαι εναλλακτη , μπορείς να κάνεις το ακόλουθο πείραμα?
να κάψεις συγκεκριμένη ποσότητα καύσιμης ύλης πχ μπρικέτες κ να μετρήσεις την θερμοκρασία καυσαερίων στην έξοδο , με κ χωρίς τον εναλλάκτη σε λειτουργία?

Μόλις κρυώσει λίγο ο καιρός θα το δοκιμάσω.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110009 από Στελιος1

liakjim έγραψε: @stavρax μια κ εχεις απο ότι θυμαμαι εναλλακτη , μπορείς να κάνεις το ακόλουθο πείραμα?
να κάψεις συγκεκριμένη ποσότητα καύσιμης ύλης πχ μπρικέτες κ να μετρήσεις την θερμοκρασία καυσαερίων στην έξοδο , με κ χωρίς τον εναλλάκτη σε λειτουργία?




Ασχετως με την ποσοτητα η η ποιοτητα του καυσιμου (δεν εχει σοβαρη σημασια αυτο, συγκριση με ισους ορους εχει σημασια να κανουμε, αν ειναι υγρα ουτε το τζακι θα πυρωσει ουτε η καπνοδοχος), κανω προβλεψη οτι η θερμοκρασια του εναλλακτη του Σταυραξ θα ειναι στο ενα τριτο απο αυτην των καπναεριων. Διοτι η διαδρομη του ειναι ιση με το μηκος του, αυτος που λεω εγω εχει πενταπλασια διαδρομη και αρα πενταπλασια χρονικη παραμονη του αερα μεσα στο θερμο σαντουιτς. Περιστροφικος ειναι, εχει κοχλια αναμεσα στα 2 μπουρια με βημα 16 εκατοστα, σε καθε στροφη η διαδρομη που διανυει ο αερας ειναι η διαμετρος επι 3,14 (σε 25αρι μπουρι ειναι 76 εκ ανα 16 ποντους υψος) ανα 16 εκατοστα.
Αυτο ειναι ολο, γιατι η διαφορα θερμοκρασιας σε ενα σοβαρο παραδειγμα ειναι η ιδια (αναλογα με τα ξυλα την ενταση τ φωτιας κτλ), η ταχυτητα-ογκος αερα ειναι η ιδια, αρα τι μπορει να κανει την διαφορα? Η χρονικη παραμονη του αερα αναμεσα τους και αυτη ειναι η σχεδον πενταπλασια.
Λογω της ομαλης διαδρομης δεν υπαρχουν στροβιλισμοι, περιεργα βουιτα, σοβαρες αντιστασεις στον αερα κτλ.
Ξερω.. θα αρχισουν πολλοι τις πατεντες (μπορειτε να το θυμαστε αυτο που λεω?), αλλα ο εναλλακτης αυτος δεν ειναι αυλοι ωστε να τους φτιαχνει ο καθενας (βαζω στοιχημα οτι θα ακουσουμε συντομα για τ ποσο κακο κανουν οι αυλοι..) οπως νομιζει και να με διορθωνει κ απο πανω μαλιστα! Αυτος ο εναλλακτης θελει στοιχειωδεις γνωσεις γεωμετριας (γεωμετριας γυμνασιου) και αυτες στον πολυ κοσμο δεν υπαρχουν, οπως δεν υπαρχουν και στοιχειωδεις γνωσεις φυσικης γυμνασιου. Για καθε επιδοξο πατεντιαρη παντως εγω ειπα 2-3 πραγματα, αντε να δουμε στο μελλον ποιος θα ναι ο εξυπνος που θα μου κανει για αλλη μια φορα συστασεις..
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Στελιος1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110010 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Προσοχή! Εναλλάκτης θερμότητας
1.Στέλιο τί εννοείς το 1/3? Η θερμοκρασία εξόδου μέσα στο σπίτι? Δλδ αν τα καυσαέρια έχουν πχ 210C , τότε ο εναλλάκτης θα δίνει μεσα στο σπίτι 70C?
Εγώ ζήτησα να δούμε πόση θερμοκασία , "απάγει" από τα καυσαέρια ο εναλλάκτης , με το να δούμε την μειώση των καυσαερίων ψηλα στο καπέλο. Έχει νοήμα αυτή η μέτρηση πιστεύεις?
2. Πολύ θα ήθελα να τον έβλεπα τον εναλλάκτη σου από κοντά. Μακάρι να ήμουν βόρεια. Ευχαρίστως θα έθετα το τζάκι μου ως demo για το forum. (αν σε βγάλει ο δρόμος σου από Ωρωπό (λίγο μετά την Χαλκίδα) πες...

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110021 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Προσοχή! Εναλλάκτης θερμότητας

Στελιος1 έγραψε: Ξερω.. θα αρχισουν πολλοι τις πατεντες

Από το στόμα μου το πήρες... Πιστεύω ότι μόλις μπρίζωσες πολλούς πατεντιάριδες! Συγχαρητήρια πρώτα για την σκέψη και μετά για την κατασκευή! Είμαι πλέον πεπεισμένος πως ο εναλλάκτης σου είναι σαφώς ανώτερος των κλασικών. Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις γνώσεις σου μαζί μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110038 από Στελιος1
Τον εβαλα περσι στο τζακι μου και ολο τον χειμωνα μετρουσα οτι συνδιασμο σκεφτομουν, δυστηχως ασφαλη συμπερασμα δεν μπορει να βγαλει κανεις γενικα σε μετρησεις στα τζακια. Προσπαθωντας να μετρησω κυβικα αερα (στην καπνοδοχο θελει ειδικο οργανο και μαλιστα να ειναι και πυραντοχο μονιμα εκει σε ολη την διαρκεια της καυσης) σε σχεση με θερμοκρασια, αλλη μετρηση για το τζακι, αλλη για τον εναλλακτη και αλλη για τ καπνοδοχο, αλλα ταυτοχρονα και σε διαφορετικες εντασεις φωτιας.. Το μονο σαφες που ειδα τελικα ηταν οτι ο εναλλακτης ειχε γενικα παντα την μιση θερμοκρασια της καπνοδοχου. Αυτο το καταλαβα τυχαια (εγω αλλα εψαχνα) και ηταν ηταν το μονο σταθερο. Θα εχει περιπτωσεις που ο απλος θα βγαλει την ιδια ζεστη, αλλα και περιπτωσεις που δεν θα βγαλει ουτε την μιση. Γενικα ειναι καλος για μεγαλο σπιτι οπου το τζακι για να το ζεστανει χρειαζεται να καιει καπως εντονα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130291 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Προσοχή! Εναλλάκτης θερμότητας
σκέφτομαι του χρόνου να βάλω εναλλακτη και έχω μερικές απορίες

1.εαν περάσω τα σπιράλ μέσα από τον θάλαμο εκτόνωσης και τον μονώσω καλά θα ζεσταίνεται πολύ η όχι ο θάλαμος ,αν τον βγάλω κάτω δίπλα από την περσίδα μπροστά η στο πλάι πως θα το κλείσω με γυψοσανίδα και πως θα φαίνεται.

Αν ήθελα να πάω προς τα πίσω τα σπιράλ δεν θα είχα πρόβλημα τώρα θέλω να τα φέρω όπως βλέπουμε το τζάκι από μπροστά ευθεία στα 6 μέτρα και τρύπα να βγει πάνω να πάει στον όροφο.
2.νομιζεται θα κάνει δουλεία θα ανέβει 4-5 βαθμούς η όχι ο πάνω όροφος είναι 80 τμ μεζονέτα ,τώρα φτάνει μέχρι 13-14 βαθμούς όταν έχει πολύ κρύο .
πέρυσι πριν κλείσω την σκάλα με φυσούνες πόρτες και γυψοσανίδα είχα καλύτερη ζέστη πάνω αλλά χειρότερη κατω,τωρα έχω πολύ κάτω φτάνει για πλάκα 27 βαθμούς κοντά στα 4 μέτρα και 21-22 στο τελευταίο δωμάτιο .
3.το βαρελάκι μοτέρ μπορώ να το βάλω έξω από το σπίτι για να μην ακούγεται αλλά να τραβάει αέρα από μέσα η μισό μισό με έξω .

ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ