Πρόβλημα με αεροθερμο τζακι Edilkamin tekno3

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156930 από deleon
Καλήμερα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω τον ανέστης98 ποια διάμετρος έχει στους αεραγωγους που πάνε στα δωμάτια. Σε μένα έρχεται ο 15cm αεραγωγος από το τζάκι και ενώνεται στα 6 μέτρα με το βοηθητικό βεντιλατερ (400m3/ώρα). Από εκεί υπάρχει ένα κουτί από λαμαρίνα το οποίο ενώνεται με το βεντιλατερ και έχει 4 εξόδους με διάμετρο 10cm ένα για κάθε δωμάτιο. Τα δύο δωμάτια είναι γύρω στα 12 τετραγωνικά και τα άλλα δύο γύρω στα 6μισή τετραγωνικά. Πως το βλέπεις; Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156932 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
καλημέρα
Εμένα η τοποθέτηση είναι με 5 ξεχωριστούς αγωγούς φ120 ένα για κάθε δωμάτιο με ένα μοτέρ 1000 κυβ . Η δική σου τοποθέτηση έχει και ενδιάμεσο μοτέρ προφανώς όπως ανάλυσες γιατί είναι πολλά τα μέτρα. Δεν είναι λάθος. Το θέμα είναι το πως έχει συνδεθεί η φ150 και ο τρόπος που το δουλεύεις. Το τζάκι βγάζει η 2 εξόδους ή 4. Εμένα βγάζει 2 που έχουν σπάσει με διακλαδωτήρες στα 4. Για τα δωμάτια σου ο φ150 πρέπει να παίρνει τις 3 διαδρομές αφού κατέχει τη μερίδα του λέοντος, και μία όπως φαίνεται, στο σαλόνι. Αυτή του σαλονιού θα έχει μεγάλη παροχή όταν δουλεύεις το βασικό μοτέρ γιατί είναι η κοντινότερη διαδρομή και ξεσπάει περισσότερη πίεση εκεί. Με βάση αυτήν την τοποθέτηση του φ150 εσύ πρέπει να προσέξεις τις ταχύτητες που δουλεύεις τα μοτέρ. Πχ το βασικό στο τέρμα και το ενδιάμεσο στη μέση. Δεν νομίζω ότι πρέπει να δουλεύει τέρμα γιατί μπορεί να τραβάει παραπάνω και να σου κάνει ας πούμε επιστροφή από την εξαγωγή του σαλονιού(να τραβάει από εκεί αέρα). Υποθετικά αν δίνεις 800 κυβ με το κύριο μοτέρ τα 500 θα βγούνε απο του σαλονιού και τα υπόλοιπα θα πάνε στον φ150 για επαναπροώθηση. Άρα δεν μπορείς να δουλεύεις το ενδιάμεσο μοτέρ στην ονομαστική του ταχύτητα. Δες τι κυβικά δίνει το βασικό μοτέρ και δοκίμασε. Πάντα οι πόρτες ανοιχτές για να βγαίνει ο κρύος αέρας, να επιστρέφει στο σαλόνι, να συνεχίζεται το κύκλωμα. Αν το σαλονιού η έξοδος είναι πάνω από φ120 δοκίμασε να την μειώσεις για να πάει περισσότερος αέρας στην φ150

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156933 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Πέρα από αυτά είχες κανένα θετικό αποτέλεσμα με τις μέχρι τώρα αλλαγές; :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156935 από deleon
Φίλε ανέστης98 με το που άνοιξα την τρύπα της εισαγωγής αέρα από τον εσωτερικό χώρο αμέσως δούλεψε η περσιδα πάνω από το τζάκι ζεσταίνεται ο ενιαίος χώρος σαλόνι κουζίνα χθες βράδυ στους 21 βαθμούς. Τα δωμάτια 18 βαθμούς. Τον εξωτερικό αεραγωγο τον έχω ταπωσει πρόχειρα ως ότου γίνω καλά από μια ιοση που με ταλαιπωρεί δύο μέρες τώρα. Αλήθεια γιατί ο μάστορας δεν ήξερε να το φτιάξει? Τόσο απλό είναι. Και το δικό μου τζάκι 2 εξαγωγές ζεστού αέρα έχει η μία πάνω από το τζάκι και η άλλη πάει στα δωμάτια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156941 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Τέλεια :woohoo: Άνοιξε και τον εξωτερικό μέχρι να τον φέρεις μέσα για να μην ζορίζεται το μοτέρ στο ρούφηγμα. δεν θα αλλάξει το μέχρι ώρας αποτέλεσμα προς το χειρότερο. Όταν φτάσεις σε θερμοκρασία που σε βολεύει στο σαλόνι κλείνεις περσίδες και στέλνεις με το βοηθητικό μοτέρ στο τέρμα όλο τον αέρα στα δωμάτια καθώς το σαλόνι θα συντηρείται και με την αντανάκλαση. Τα δωμάτια θα αργούν λίγο παραπάνω να ζεσταθούν καθώς είναι πιο μακριά και θέλει περισσότερο χρόνο να εναλλαχτεί ο αέρας τούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156942 από ΑΝΕΣΤΗΣ98

deleon έγραψε: Αλήθεια γιατί ο μάστορας δεν ήξερε να το φτιάξει? Τόσο απλό είναι. Και το δικό μου

Τι να σου πω και εγώ; Ένας φτωχός Λογιστής είμαι! :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ