Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17762 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε:

Castell έγραψε:
Castell η τιμή που αναφέρεις είναι το κόστος των υλικών. ;)


Κι εμένα τα 15€ το τ.μ κομπλέ, μου φαίνεται εξαιρετικά χαμηλή.
Πριν από 1 - 1,5 χρόνο είχα ακούσει για 30€ + ΦΠΑ.
Σήμερα βέβαια και εν μέσω κρίσης δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει.


Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17766 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!
Βιομαζιστής, απλά συγχαρητήρια!

Επαγγελματική δουλειά, εκπληκτική παρουσίαση!

Πέρα από το μεράκι του μαστορέματος που τροφοδοτείς, πρέπει να έχεις γλιτώσει απίστευτο χρήμα από εργασία (και καπέλο στα υλικά, αφού τα αγοράζεις μόνος σου)!

Μπράβο σου!


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βιομαζιστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17770 από Βιομαζιστής

GT έγραψε: Βιομαζιστής, απλά συγχαρητήρια!

Επαγγελματική δουλειά, εκπληκτική παρουσίαση!

Πέρα από το μεράκι του μαστορέματος που τροφοδοτείς, πρέπει να έχεις γλιτώσει απίστευτο χρήμα από εργασία (και καπέλο στα υλικά, αφού τα αγοράζεις μόνος σου)!

Μπράβο σου!



Φίλε GT, γεννήθηκα σε προάστιο των Αθηνών από πατέρα τεχνίτη. (κατά μια έννοια μηχανουργό αν και όχι με την σημασία που του αποδίδεται συνήθως και γνωρίζουμε όλοι)
Κατοικούσαμε στην πατρική μονοκατοικία με αυλή και ένα αρκετά μεγάλο υπόγειο χώρο όπου είχε ο πατέρας μου ένα εργαστήριο για προσωπική του χρήση με ένα σωρό μηχανήματα και εργαλεία. Από μικρό παιδί θυμάμαι τον εαυτό μου να κατασκευάζει και να δημιουργεί μέσα σε αυτό το εργαστήριο.
Όταν παντρεύτηκα και μετακόμισα σε διαμέρισμα στην Γλυφάδα, δεν είχα την δυνατότητα ούτε το αυτοκίνητό μου να πλύνω μόνος μου. Μετά δε από το κλείσιμο των μαγαζιών μου, ούτε την μοτοσυκλέτα μου δεν μπορούσα να συντηρίσω. Που να έβαζα τα εργαλεία μου; Στο σαλόνι ή στον κοινόχρηστο κήπο;
:cheer:
Τέλος πάντων.
Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και τον Αύγουστο του 2009 μετακόμισα μόνιμα στην επαρχία. Εδώ λοιπόν έβγαλα το άχτι μου!
:cheer: :cheer:
Αρχικά δεν είχα πρόθεση παρά μόνο να τοποθετήσω μόνος μου τα νέα πλακάκια στο σπίτι που θα ανακαινίζαμε - ανακατασκευάζαμε με την γυναίκα μου εκ βάθρων. Για όλα τα υπόλοιπα θα βάζαμε τεχνίτες.
Κατόπιν πάνω σε μια συζήτηση που είχαμε με έναν γείτονα μου που γνώρισα εδώ (μελισσοκόμο στο επάγγελμα αλλά ουσιαστικά πολυτεχνίτη) ειπώθηκε από αυτόν πως είχε φτιάξει μόνος του εξ ολοκλήρου ένα σπίτι στα Άγραφα Ευρυτανίας. Τότε ακριβώς σαν κάτι να έκανε κλικ μέσα μου. Τα κατάφερε αυτός σκέφτηκα και δεν μπορώ να τα καταφέρω εγώ; Και κάπως έτσι ξεκίνησε η Οδύσσεια της ανακατασκευής του σπιτιού που πρόκειται να μείνουμε σαν τελειώσει και διαρκεί ακόμη μέχρι σήμερα. 2 χρόνια τώρα.
:cheer:
Τεχνογνωσία μηδέν από θέματα οικοδομής. Ψάχνοντας όμως ατέλειωτες ώρες στο internet, ρωτώντας πολλές φορές στα μαγαζιά που αγόραζα τα υλικά, (πχ υδραυλικά) με κάποια μικρή συμβουλευτική βοήθεια από τον γείτονα πάνω στα χτισίματα και σοβατίσματα, (δεν είχα δει στη ζωή μου μέχρι τότε άνθρωπο να σοβατίζει, δεν ήξερα καν πως ξεκινούσαν) με απέραντη όρεξη για δημιουργία και μπόλικο μεράκι, ξεκίνησα και το έφτασα εδώ που έφτασα.
Στην περίπτωση μου, η χαρά της δημιουργίας ξεπερνούσε την εξοικονόμηση χρημάτων από την προσωπική εργασία. Όχι πως η τελευταία δεν ήταν σημαντική, απλά ήταν δευτερεύουσας σημασίας.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17775 από Βιομαζιστής
"Καταπέλτης" ανύψωσης γυψοσανίδων light. :P

Νέο μοντέλο (7ος 2012) καθότι ο παλιός λόγω μεγέθους αποσυναρμολογήθηκε -αφού πρώτα εξετέλεσε το έργο του στο σαλόνι και στην κουζίνα- και κατόπιν οδηγήθηκε στην... ανακύκλωση. :cheer:

Προσόν του νέου (και πάνω εκεί εκπονήθηκε όλος ο σχεδιασμός :woohoo: :woohoo: ) είναι ότι μεταφέρεται εύκολα και είναι ιδανικός για μικρότερα δωμάτια. ;)
Ο παλαιότερος, αν και με ρόδες, δεν χωρούσε να περάσει από τις πόρτες. :S

Μειονέκτημα του, ότι θα χρειαστεί μάλλον τρίτο χέρι (έστω και γυναικείο) να τοποθετεί από κάτω τα υποστυλώματα, κοινώς μπουντέλια, όταν ο μάστορας (Ich) θα τον χρησιμοποιεί για να ανασηκώνει τις γυψοσανίδες. :unsure:

Μετά το πέρας των εργασιών, θα ακολουθήσει τον άδοξο δρόμο του προκατόχου του.
:woohoo: :woohoo: :woohoo:






Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στελιος1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17787 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!
Το τερπνόν μετά του ωφελίμου λοιπόν!

Και διασκέδαση και αποτέλεσμα και οικονομία €€€€€!

Μεγάλη απόφαση πήρες πάντως να το ξεκινήσεις χωρίς εμπειρία και γνώση.

Δικαιώθηκες όμως!

Ωραίος ο φίλος!


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17792 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!
πριν 2 χρονια εκανα και εγω ακριβως το ιδιο...ολο το σπιτι μου εχει περασμενο στο ταβανι του φελιζολ πλε 5 ποντων και απο πανω μετα τη γυψοσανιδα...

αυτο που σκεφτομαι τωρα να κανω και ψαχνομαι οπως παντα στο ebay ειναι ενα συστημα αυτοματου εξαερισμου του σπιτιου.. να μην εχω αυτο το ανοιξε πορτες και παραθυρα ειδακα το καλοκαιρι που δεν θελεις να φευγει ολη η δροσια και το χειμωνα να σου φευγει ολη η ζεστη....

Εδω μου ζητησαν γυρω στα 3500€ για ενα τετοιο συστημα που θα ρουφαει απο ολα τα δωματια τον αερα και θα εισαγει αερα απο εξω..εχουν ΗΔΗ τραβηχτει σε ολα τα δωματια σπιραλ.Τα υλικα τα βρηκα απλα ακομη μαζευω τα χρηματα...
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ