D.I.Y.: χειροποίητη ξυλόσομπα by billgogos

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80711 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα D.I.Y.: χειροποίητη ξυλόσομπα by billgogos
Να ρωτήσω
πρωτογενή αέρα παίρνεις από το πλάι σωστά? από εκείνες τις 4 τρύπες που τις ελέγχεις με τον μηχανισμό που έφτιαξες. Δλδ ο πρωτογενής μπαίνει στον χώρο καύσης από το ένα πλαινό.
Παρακάτω όμως λές ότι ο πρωτογενής αέρας βγαίνει από την τρύπα που έχεις στο πάτωμα το διπλού τοιχώματος.
Κάτι δεν κατάλαβα καλά?

Και να πω και κάτι άλλο.
Ο αέρας της αεροκουρτίνας (από όσα έχω καταλάβει) δεν πρέπει να είναι ζεστός.
Το νόημα ειναι να έρχεται από το σαλόνι (να είναι κρύος δλδ) και καθώς είναι κρύος να κατεβαίνει προς τα κάτω και έτσι να μην επιτρέπει στα καυσαέρια να κάθονται και να λερώνουν το τζάμι.
Μήπως δλδ να σκεφτόσουν να κλείσεις την προθερμασμένη παροχή προς την αεροκουρτίνα και να την κάνεις ελεγχόμενη με αέρα από το σαλόνι.
Ετσι θα έχεις και καλύτερο έλεγχο. Κλείνοντας δλδ πρωτογενή αέρα και αεροκουρτίνα θα δημιουργείται υποπίεση στο χώρο καύσης και θα βγαίνει αέρας μόνο από τις τρύπες για την δευτερογενή καύση.

Τέλος αν θές εξήγησέ μας λίγο πως τελικά θα αποδίδεται η ζέστη στο χώρο.
Κάποιες τρύπες είδα στις πρώτες φώτο αλλά δεν κατάλαβα αν αυτές είναι για να κυκλοφοράει αέρας (άραγε απο που τον οδηγείς εκεί) και να βγαίνει ζεστός στο σαλόνι σου.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80766 από billgogos
χαχαχα. το στήσιμο το έχω έτοιμο το hardware δεν ξέρω που μπορώ να βρώ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80768 από billgogos
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ καλή η συμβουλή σου και μαλλον θα το κάνω. 200 kg θα γίνει στο τέλος! Γερανό θα θέλω! χαχαχα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80772 από billgogos
Οι τέσσερεις τρυπούλες περνάνε τον αέρα απο το συρταράκι της στάχτης και απο την τετράγωνη τρύπα στο πάτωμα περνάει και ο πρωτογενης αέρας μέσα στο θάλαμο στάχτης, και η στάχτη στο συρτάρι. Με το θέμα της αεροκουρτίνας έφαγα πολλές μέρες να ψάχνω αλλά δεν την βρηκα αυτή την πληροφορια :( :( και σε ευχαριστω πολυ που μου το είπες.
Για το πως μεταφέρεται η θερμότητα στο χώρο: αριστερά και δεξία με φυσική ρωή και απο πίσω θα μπεί βεντιλατερακι που θα περνάει τον αέρα απο την πλατη μετά στους σωλήνες-εναλάκτη και θα τον βγάζει απο μπροστά. μπροστά θα μπεί και ένα καπακι με περσιδες για να μην φαίνονται οι τρύπες απο τις σωλήνες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80776 από billgogos
το έφτιαξα και το ταμπερ θα το βγάλο φωτογραφία τη δευτέρα να το δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80793 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα D.I.Y.: χειροποίητη ξυλόσομπα by billgogos

billgogos έγραψε: Οι τέσσερεις τρυπούλες περνάνε τον αέρα απο το συρταράκι της στάχτης και απο την τετράγωνη τρύπα στο πάτωμα περνάει και ο πρωτογενης αέρας μέσα στο θάλαμο στάχτης, και η στάχτη στο συρτάρι....

Είμαι περισσότερο οπτικός τύπος. Αν δε το δώ με τα μάτια μου κάτι δε το καταλαβαίνω.. :lol:

billgogos έγραψε: Για το πως μεταφέρεται η θερμότητα στο χώρο: αριστερά και δεξία με φυσική ρωή και απο πίσω θα μπεί βεντιλατερακι που θα περνάει τον αέρα απο την πλατη μετά στους σωλήνες-εναλάκτη και θα τον βγάζει απο μπροστά. μπροστά θα μπεί και ένα καπακι με περσιδες για να μην φαίνονται οι τρύπες απο τις σωλήνες.

Εδώ τις βλέπω τις τρύπες :woohoo: και μπορώ να σου πώ την γνώμη μου.
Θα σου έλεγα λοιπόν αυτές τις 4 τρύπες τις 3/4 ίντσας (ή και μία ίντσα να είναι) να τις κάνεις άλλες τόσες (αν γίνεται φυσικά). Να γίνουν σύνολο 8 δηλαδή. Και να βάλεις μοτέρ 400 κυβικών.
Εχεις κάνει τόσο όμορφη δουλειά. Μη κολλήσεις τώρα σε ένα μικρό βεντιλατέρ ή σε 4 σωλήνες.
Η αιτία που στα λέω όλα αυτά είναι γιατί είμαι σίγουρος πως η ζέστη που θα παίρνεις από το πάνω μέρος θα είναι 4 και 5 φορές περισσότερη από την ζέστη που θα παίρνεις από τα πλαινά.
Ειδικά άμα πετύχει και η δευτερογενής καύση. (που γιατί να μη πετύχει δλδ.. μια χαρά θα δείς τις φλόγες να κρεμονται)
Οπότε και βεντιλατέρ δυνατό θα θέλεις και χώρο να περάσουν τα κυβικά που θα σου βγάζει το βεντιλατέρ


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ