Aερόθερμη σόμπα pellet από το Leroy Merlin

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32203 από mastoras
Αυτό που θέλω να πω, είναι το εξής.

Σου εξασφαλίζει κανείς ότι σε 3-5-10 χρόνια θα μπορείς να βρεις ανταλλακτικά για να επισκευάσεις οποιεσδήποτε φυσιολογικές φθορές θα παρουσιαστούν στην συσκευή ?

Και δεν αναφέρομαι καν σε προβληματικές κατασκευές και ελαττωματικά προϊόντα. Αναφέρομαι σε φυσιολογικές φθορές των μηχανικών μερών που έχουν οι αεροθερμες και υδραυλικές σόμπες.

Επίσης δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα για την σόμπα του leroy......δεν την ξέρω άλλωστε, αλλά σε όλων των ειδών τις σόμπες.

Εαν μπορείς να εξασφαλίσεις τα ανταλλακτικά της για τα επόμενα χρόνια, τότε πάρε ότι βρεις στον δρόμο σου. Αλλιώς ότι και να αγοράσεις χωρίς αυτές τις προϋποθέσεις έχεις πετάξει τα λεφτά σου.....σύντομα. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32205 από bigN
Απαντήθηκε από bigN στο θέμα Aερόθερμη σόμπα pellet 749€ (στο Leroy Merlin)

mastoras έγραψε: Αυτό που θέλω να πω, είναι το εξής.

Σου εξασφαλίζει κανείς ότι σε 3-5-10 χρόνια θα μπορείς να βρεις ανταλλακτικά για να επισκευάσεις οποιεσδήποτε φυσιολογικές φθορές θα παρουσιαστούν στην συσκευή ?

Και δεν αναφέρομαι καν σε προβληματικές κατασκευές και ελαττωματικά προϊόντα. Αναφέρομαι σε φυσιολογικές φθορές των μηχανικών μερών που έχουν οι αεροθερμες και υδραυλικές σόμπες.

Επίσης δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα για την σόμπα του leroy......δεν την ξέρω άλλωστε, αλλά σε όλων των ειδών τις σόμπες.

Εαν μπορείς να εξασφαλίσεις τα ανταλλακτικά της για τα επόμενα χρόνια, τότε πάρε ότι βρεις στον δρόμο σου. Αλλιώς ότι και να αγοράσεις χωρίς αυτές τις προϋποθέσεις έχεις πετάξει τα λεφτά σου.....σύντομα. ;)


Φιλε συμφωνώ μαζί σου 100%, έχω την εντύπωση όμως ότι γενικά το πελετοπροτάθλημα είναι καινούργιο στην Ελλάδα, και γιαυτο άλλωστε και προσπαθώ να μάθω από εσάς που έχετε την σχετική εμπειρία να μην την πατήσω.
Δεν γνωρίζω ποια από τα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά έχουν και θα έχουν τα επόμενα χρόνια την υποστήριξη που αναφέρεις. Από την μικρή εμπειρία που έχω από λέβητες πετρελαίου (έχω συντηρήσει, ρυθμίσει και επισκευάσει αυτή που είχα παλιά στο σπίτι) έβρισα άνετα ανταλλακτικά από καινούργια μοντέλα αν και η σόμπα ήταν άνω 10ετίας και είχε καταργηθεί.
Πάντως το ερώτημα παραμένει .....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32211 από Asteris
Σε φίλο μου που ενδιαφέρεται για την Iris 9kW, του ειπανε ότι είναι απο την www.lineavz.it/ . Δεν τις βλέπω βέβαια μέσα στον κατάλογό τους, οπότε μπορεί να είναι και τίποτα φασόν για το Leroy...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32244 από κακαλος
καλημερα φιλοι μου.η σομπα ειναι απο τουρκια.τεχνικη υποστηριξη μηδεν.αν χαλασει κατι δεν αναλαμβανει κανενας τεχνικος να την φτιαξει.εγγυηση καυσης μηδεν.πρωσοπικα δεν θα την επαιρνα.το φτηνο κρεας το τρωνε οι σκυλοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32250 από cantona

Asteris έγραψε: Σε φίλο μου που ενδιαφέρεται για την Iris 9kW, του ειπανε ότι είναι απο την www.lineavz.it/ . Δεν τις βλέπω βέβαια μέσα στον κατάλογό τους, οπότε μπορεί να είναι και τίποτα φασόν για το Leroy...

Κι εγώ κάτι τέτοιο υπέθεσα γιατί έψαξα αλλά δεν την βρήκα πουθενά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32256 από mastoras

κακαλος έγραψε: καλημερα φιλοι μου.η σομπα ειναι απο τουρκια.τεχνικη υποστηριξη μηδεν.αν χαλασει κατι δεν αναλαμβανει κανενας τεχνικος να την φτιαξει.εγγυηση καυσης μηδεν.πρωσοπικα δεν θα την επαιρνα.το φτηνο κρεας το τρωνε οι σκυλοι.


Βασικά το φτηνό το κρέας εάν το ψήσεις καλά, και το βάλεις μπόλικα μπαχαρικά, γίνεται λουκούμι. ;)

Τα κόκαλα τρώνε οι σκύλοι, αλλά έτσι που πάει το πράγμα, μας βλέπω να μένουν νηστικά τα σκυλιά μας. :(

Στο θέμα με την σόμπα τώρα.

Η αλήθεια είναι ότι η λειτουργία όλων των αερόθρμων σομπών βασίζεται στα ηλεκτρονικά μέρη [πλακέτα, και πάνελ μενού] και στα μηχανικά [μοτέρ κοχλία, βεντιλατέρ, μοτέρ καυσαερίων]

Όταν χαλάσει μέρος της ηλεκτρονική πλακέτας, πολύ δύσκολα μπορεί να επισκευασθεί.....το 90% πάει για πέταμα. Σε αυτήν την περίπτωση εάν δεν παρέχονται ανταλλακτικά, μπορούν να τοποθετηθούν ηλεκτρονικά από άλλου είδους σόμπα, με κάποιο σχετικό κόστος.

Και σε αυτήν την περίπτωση είναι απίθανο να συνεργάζονται τα παλιά μηχανολογικά μέρη με τα νέα ηλεκτρονικά, οπότε θα χρειαστεί να αντικατασταθούν και αυτά. Το κόστος τότε εκτοξεύεται. :(

.........και έτσι είναι πιθανόν σε λίγα χρόνια να βλέπουμε σόμπες πέλλετ φορτωμένες στα καρότσια των παλιατζήδων.

Χρειάζεται μεγάλη προσοχή η τοποθέτηση χρημάτων σε μια σόμπα πέλλετ...μεγάλη προσοχή !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ