Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111879 από kostascbr
Απαντήθηκε από kostascbr στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη

Pri έγραψε: Επειδή κι εγώ Τρίπολη μένω, και έχω περάσει από την φάση του ψαξίματος, θα σου σύστηνα πρώτα να πας σ' ένα μηχανολόγο να σου κάνει μια μελέτη και να σου πει ακριβώς πόσα KW χρειάζεσαι για θέρμανση. Είναι μικρό έξοδο (καμιά 200 ευρώ πέρσι-φέτος μπορεί και να έχουν πέσει κι άλλο) αλλά θα το βρεις πολλαπλάσιο μπροστά σου.

Από εκεί και πέρα μετά το περσινό ψάξιμο, δεν ξανακοίταξα τι καινούργιο παίζει στην αγορά. Εγώ έβαλα λέβητα βέβαια όχι σόμπα, από τον Τασσόπουλο (είναι αντιπρόσωπος των OPOP στην Τρίπολη) και είμαι ευχαριστημένος και από τοποθέτηση και από υποστήριξη.

Από κει και πέρα αφού έχεις την μελέτη ψάξε και μόνος σου. Καλό ψάξιμο!

Tlyberop έγραψε: Το πελλετ που λέγαμε (τοπική παραγωγή) πηγα και το ειδα σε δραση σε ενα λέβητα Kombi συνδεδεμένο σε ενδοδαπέδια ,δεν θα το παίξω γνώστης αλλα δεν ειδα κλινκερ ουτε κατι παράλογο στους τουμποσωληνες (μουτζούρα μονο) απο την αλλη ο ιδιοκτήτης το εβαλε μπρος πριν 2 εβδομάδες μόνο για την σεζόν. Τιμές μου ειπε τονος 270 τελική περίπου για πελλετ απο έλατο που δεν αφηνει πολλά υπολείμματα (μου το σύγκρινε ο ιδιοκτήτης του λεβητα με ενα αυστριακό πελλετ δεν το θυμάμαι μάρκα ) αλλα εμαθα οτι βγαζει και πελλετ φθηνότερο που περιέχει φλούδα ροδακινο κτλ απλα αφήνει περισσότερη στάχτη.
Να με συχωρέσουν οι ειδήμονες αν εχω πει μπαρούφα .. ειμαι ακόμα στο στάδιο εκμάθησης


Το πέλλετ του Κωσταρέ, γιατί περί αυτού πρόκειται, είναι εξαιρετικό. Έκαψα 2 τόνους απο αυτό πέρσι και ήταν μακράν ότι καλύτερο είχα κάψει στον λέβητά μου. Φέτος έχω πάρει 4 τόνους και μάλλον μόνο από αυτό θα κάψω (θα χρειαστώ φυσικά παραπάνω, αλλά θέλω να δω πως θα πάνε οι 4 πρώτοι τόνοι).

σημερα πηρα τηλεφωνο και τον κωσταρε μου ειπε που ειναι και επειδη μου τα ειπε καλα του ειπα θα παω τις επομενες μερες αφου πρωτα βρω σομπα και αφου μου το επιβεβαιωνεις και εσυ που το εχεις δουλεψη ολα καλα σε ευχαριστω φιλε
μαλλον ελυσα το προβλημα του πελλετ παμε για την σομπα που δεν εχω βρη ακομα ποια θα παρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111880 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη

kostascbr έγραψε: η συγκεκριμενη σομπα εχει ρυθμιζομενο και δυνατοτερο μοτερ καυσαεριων και ενα χρονο που την εχει βαλη δεν εχει χρειαστεί να καθαριση μπουρια


Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω, είναι ένα πράγμα που πρέπει να το δω με τα μάτια μου για να το πιστέψω. (το ότι δεν πιάνει στάχτη σε 3-4 μέτρα οριζόντιου μπουριού)

Το δυνατότερο μοτέρ (δηλαδή δεν χρησιμοποιεί φυσικό ελκυσμό? χρειάζεται και μοτέρ?) καυσαερίων φυσικά σημαίνει και μεγάλο ποσοστό θερμότητας χαμένο στην καμινάδα. Αλλά καλύτερα θα στα πουν οι ειδικοί του φόρουμ.

Όπως και να 'χει αν νομίζεις ότι σε καλύπτει κάτι τέτοιο, βάλτο. Αλλά κοίτα απλά πόσοι σε έχουν προειδοποιήσει. Και οι μισοί από αυτούς είναι μάστορες και κατασκευαστές οι ίδιοι. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν, λέω εγώ με το φτωχό μυαλό μου.

There is nothing more uncommon than common sense.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111883 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη
μηπως ξερει κανεις αν αυτο το καυτο πλαστικο ειναι και λιγο καρκινογονο κι οχι μονο ?
το οτι δεν καθαρισε ποτε δεν σημαινει οτι το μπουρι δεν εχει μεσα "παπαδες"
και κατι ακομα ...οταν λεμε μοτερ καυσαεριων δεν διωχνει μονο καυσαερια αλλα τραβαει και ιση ποσοτητα αερα για καυση
αυτο που στην ουσια ομως σχολιαστηκε ειναι η επικινδυνοτητα και το απαρδεκτο μιας κατασκευης ...αλλα και η τσαπατσουλια η οποια δειχνει και την εν γενει προχειροτητα του εγκαταστατη (δεν αναφερεθηκε πχ το ανακατεμα ασπρων και γκρι εξαρτηματων)
η ιδια η σομπα μπορει να ειναι μια χαρα ... η εγκατασταση ειναι απλα χαλια . :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111884 από kostascbr
Απαντήθηκε από kostascbr στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη
ολα αυτα για τα μπουρια και τους αεραγωγους εγω οπως και ολοι τα ειδαμε στο βιντεο τις επιμερους λεπτομεριες που αναφερω μου τις ειπε το μαγαζι τοποθετισης
δεν εχω ακομα αποφασιση ποια θα παρω γιατι λαβαίνω πολυ σοβαρα το τι μου γραφη ο καθε φιλος εδω μεσα και γιαυτο τον λογο αλώστε ανοιξα αυτο το θεμα και δοξα τον θεο απο οτι βλεπεις με βοηθανε παρα πολυ και τους ευχαριστω, εχω ενδιασμους για την μαρκα της σομπας, τοσο καιρο που ψαχνω δεν την ειχα δει καθολου τωρα μου την εδειξαν gfh.gr/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111886 από kostascbr
Απαντήθηκε από kostascbr στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη

dimlyk έγραψε: μηπως ξερει κανεις αν αυτο το καυτο πλαστικο ειναι και λιγο καρκινογονο κι οχι μονο ?
το οτι δεν καθαρισε ποτε δεν σημαινει οτι το μπουρι δεν εχει μεσα "παπαδες"
και κατι ακομα ...οταν λεμε μοτερ καυσαεριων δεν διωχνει μονο καυσαερια αλλα τραβαει και ιση ποσοτητα αερα για καυση
αυτο που στην ουσια ομως σχολιαστηκε ειναι η επικινδυνοτητα και το απαρδεκτο μιας κατασκευης ...αλλα και η τσαπατσουλια η οποια δειχνει και την εν γενει προχειροτητα του εγκαταστατη (δεν αναφερεθηκε πχ το ανακατεμα ασπρων και γκρι εξαρτηματων)
η ιδια η σομπα μπορει να ειναι μια χαρα ... η εγκατασταση ειναι απλα χαλια . :)

φιλε αυτο περι καρκινογονο παίζει πολυ και το φοβαμε οσο για το μοτερ εχεις δικιο θα τραβαει ολο την θερμοτητα εξω ,οσο για την τσαπατσοδουλεια δεν πιστευω να λεει καποιος οτι ειναι όμορφη (εγω δεν το ελαβα παρα πολυ υπόψιν μου διοτι μαλλον την καμηναδα και αεραγωγους θα την κανω μονος μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111891 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη
στην τσαπατσοδουλεια ...εως και επικινδυνη επιμενω γιατι δειχνει πως αντιμετωπιζει ο συγκεκριμενος εγκαταστατης (και εμπορος αν καταλαβα καλα) τον πελατη του.

το μοτερ ειναι αλλη ιστορια ...μπορει να ειναι δυνατο και να θελει 40 καμπυλες στην εξοδο για εξισοροπηση και να δουλευει μια χαρα .... μπορει να ειναι πολυρυθμιζομενο(ολα ρυθμιζονται σε καποια ορια) και να δουλευει και με μικρα μηκη ....δεν εχουμε συνηθισει ομως σε τετοιες δυνατοτητες οποτε απλα μας παραξενευει .

για τα καναλια σου κατα προτιμηση αανοξειδωτα ...αν δεν σε παιρνει οικονομικα ...γαλβανιζε η αλουμινιο σπιραλ ... θα διαλεξεις ομως καναλια κι οχι σωληνες αποχετευσης η οτιδηποτε αλλο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ