Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45470 από bemyguest
Απαντήθηκε από bemyguest στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Θυμιο αν το εκανα εγω αυτο με εβλεπα να κοιμαμαι στο χαλακι εξω απο το σπιτι.Εμενα βλεπεις προλαβε και με γρατσουνισε πριν τη σκισω τη γατα.
Στο δια ταυτα τωρα.Εχεις δει να κανουν δουλεια αυτα τα ανεμιστηρακια?
Ποση διαφορα σε βαθμους βλεπεις στα δωματια σε σχεσημε τον χωρο που εχεις τη σομπα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45472 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

akapsali έγραψε:

akapsali έγραψε: Θυμάστε που σας είχα ααναφέρει την αρχική χρήση της σόμπας για μη σταθερή καυση στη σόμπα μου ΗΡ24. Μερικές φορές μάλιστα μου εσβησε επειδή δεν κατέβασε Pellet ενώ ο κάδος ήταν γεμάτος.
Αδειασα την σόμπα απο το Pellet και με την σκουπα ρουφηξα οτι εμεινε ,σκονη και μερικούς κόκους pellet
το ιδιο έκανα και απο τον χώρο καυσης ρουφηξα οτι υπηρχε μέσα στον σωλήνα που πέφτει το pellet.

Σήμερα παρατήρησα οτι στη 5 ταχύτητα ενώ γυρναει ο κοχλίας δεν κατεβάζει Pellet .
Σε χαμηλότερες ταχυτητες βελετιώνεται το πρόβλημα αλλά και πάλι ποτε πέφτει κανονικά πότε πέφτει ολο μαζί και φουντώνει η φωτιά και ποτε καθολου και κοντευει να σβήσει
Τι μπορεί να φταίει;
Μπορώ να κάνω κάτι;


Υστερα απο αρκετή μέλέτη πάνω στο σχέδιο της σόμπας μπυ ηρθε η ιδέα να κοιτάξω το πιο προφανές , αν βουλωμένος ο σωλήνας που οδηγεία το πελλετ στον χωρο καυσης.
Το σημείο είναι δυσκολο και αφου επιστρατευσα προβολέα και καθρεφτη παρατήρησα οτι στο σημειο ένωσης του σιλό-κοχλία με τον σωλήνα που οδηγεί το πελλετ στον θαλαμο καυσης υπηρχε πυριμαχη σιλικόνη η οποία είχε "ξεραστεί" με αποτέλμα να δημιουργει δημιουργει δοντι 0,5 cm περίπου.
Σκεφτηκα οτι πιθανόν εμποδιζει ταπέλετ να "κατρακυλάνε' στον σωλήνα και με την βοήθεια μιας μακριας σπάτουλας και ενος μαχαιριού καθαρισα το "εμποδιο".

Δουλευω τώρα την σόμπα εδώ και μια ώρα και νομίζω οτι ομαλοποιηθηκε η συμπεριφορά της σχετικα με την τροφοδοσία πελλετ.
Θα παρατηρήσω παρισσοτερο την συμεριφορά της και θα σας ενημερώσω σχετικά.

Οσοι αντιμετωπιζεται παρομοιο πρόβλημα ελέξτε τον σωλήνα τροφοδοσίας....




Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ στην ΗΡ60. Κάποιες φορές έκανε και 60-70 δευτερόλεπτα να ρίξει pellet, ενώ έβλεπα ότι η ένδειξη του κοχλία πάνω στο display της σόμπας άναβε. Σαν αποτέλεσμα η σόμπα έσβηνε, διότι αφού ξέμενε από καύσιμα, έπεφτε όλο το pellet μαζεμένο μέσα στο ποτηράκι και πλάκωνε τα όποια λίγα pellet είχαν μείνει πυρακτωμένα. Κοιτώντας, χθες, μέσα στον σωλήνα που κατεβαίνουν τα pellet (ενώ η σόμπα ήταν σβηστή) είδα και εγώ περίσσια σιλικόνη στην οποία είχε σκαλώσει ένα pellet που είχε κατέβει κάθετα στον σωλήνα. Αφαίρεσα το περιττό κομμάτι και μέχρι στιγμής φαίνεται να καίει καλύτερα. Θα το παρακολουθήσ και θα σας ενημερώσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45550 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
την GP8000 την εχω εγω ειπαμε απο Γερμανια μεσω ebay... Για να πω ομως την αληθεια ΑΝ γνωριζα τον Κ. Μοσχαλη τοτε θα την αγοραζα απο εδω..
Εκτος του οτι η Γερμανοι ειναι του τυπου οτι ΔΕΝ γινεται η GP8000 ναι γινει GP8800 (δηλαδη να μπει lcd και και θερμομετρο) και εκτος του οτι τα ανταλλακτικα τους τα πουλανε 500%-800% παραπανω..... θελετε και αλλα;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45611 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

michalisgr έγραψε: την GP8000 την εχω εγω ειπαμε απο Γερμανια μεσω ebay... Για να πω ομως την αληθεια ΑΝ γνωριζα τον Κ. Μοσχαλη τοτε θα την αγοραζα απο εδω..
Εκτος του οτι η Γερμανοι ειναι του τυπου οτι ΔΕΝ γινεται η GP8000 ναι γινει GP8800 (δηλαδη να μπει lcd και και θερμομετρο) και εκτος του οτι τα ανταλλακτικα τους τα πουλανε 500%-800% παραπανω..... θελετε και αλλα;;

εγω πέρυσι σου τα έλεγα,
για σέρβις και συναφή

αλλά εσυ.....ιμπευ.....



www.energ.gr/j15/media/kunena/attachments/3213/DSCF3339.JPG

Τωρα είδα και τα ανεμιστηράκια της παραπανω φωτογραφίας.
Αν κάνουν δουλειά, σώθηκα.
Και είναι απο τον πατριώτη μου τον Καφέ ; Πόσο στοιχίζουν ;
Μπορώ να το χώσω και εδώ μέσα λέτε ;
:woohoo:


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45615 από APNEAS30
Απαντήθηκε από APNEAS30 στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
σόμπα πέλλετ αλλά ΠΙΝΟΚΙΟ με την διαφορά δεν λέει ψέματα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45722 από eytymhs
Απαντήθηκε από eytymhs στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

bemyguest έγραψε: Θυμιο αν το εκανα εγω αυτο με εβλεπα να κοιμαμαι στο χαλακι εξω απο το σπιτι.Εμενα βλεπεις προλαβε και με γρατσουνισε πριν τη σκισω τη γατα.
Στο δια ταυτα τωρα.Εχεις δει να κανουν δουλεια αυτα τα ανεμιστηρακια?
Ποση διαφορα σε βαθμους βλεπεις στα δωματια σε σχεσημε τον χωρο που εχεις τη σομπα?

δε ξερω ακομα αν κανουν δουλεια γιατι δεν τη καιω ολο το βραδυ...οταν θα αρχισω νατη δουλευω θα σας πω... υπαρχει ενας ενδιασμοσ.... η θα μεταφερει τον ζεστο αερα η απλα θα τον κρυωνει .... στη βράση κολαει το σιδερο. παντως τα ανεμηστιρακια δεν τα αγορασα αλλα τα εβγαλα απο παλια τροφοδοτικα
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by eytymhs.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.218 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ