Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47839 από jimaras
Απαντήθηκε από jimaras στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

grizos έγραψε:

Pani έγραψε: Το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι μέχρι να πάρει φωτιά, βγάζει αρκετό, πολύ θα έλεγα, άσπρο καπνό.


Είναι φυσιολογικό να βγάλει λίγο άσπρο καπνό πριν ανάψει, το ποιο σημαντικό είναι να έχει τοποθετηθεί το ποτηράκι σωστά.Ακόμη και όταν φαίνεται ότι τοποθετήθηκε τέλεια, έχει λίγα κενά ( το δικό μου τουλάχιστο) για να κάνει μπροστά η πίσω. Τοποθετησέ το τέρμα πίσω.

Το ιδιο προβλημα ειχα αλλα βρηκα τη λυση.Τραβηξα την αντισταση αναφλεξης κοντα στο δοχειο καυσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47951 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Και πόσες ώρες περίπου προτείνετε να την αφήσω αναμμένη στο μπαλκόνι μέχρι να ξεμυρίσει; Μιλάμε, βρώμισε όλο το σπίτι που την άναψα μέσα. :sick:

Επιμένω πάντως, δε θα έπρεπε στο χειροκίνητο πρόγραμμα να έχει ένα σχετικά σταθερό ρυθμό καύσης; Κάνει σχεδόν σαν να πάει να σβήσει, μετά δυναμώνει, μετά πάλι τα ίδια, σαν να κάνει κύκλους. Την έχω τώρα στο μπαλκόνι στο 4 και την κοιτάω και κάθε άλλο παρά σταθερή καύση έχει. :unsure:

ΥΓ: Μιλάω για energy gp 8000.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Pani.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47975 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Pani έγραψε: Και πόσες ώρες περίπου προτείνετε να την αφήσω αναμμένη στο μπαλκόνι μέχρι να ξεμυρίσει; Μιλάμε, βρώμισε όλο το σπίτι που την άναψα μέσα. :sick:

Επιμένω πάντως, δε θα έπρεπε στο χειροκίνητο πρόγραμμα να έχει ένα σχετικά σταθερό ρυθμό καύσης; Κάνει σχεδόν σαν να πάει να σβήσει, μετά δυναμώνει, μετά πάλι τα ίδια, σαν να κάνει κύκλους. Την έχω τώρα στο μπαλκόνι στο 4 και την κοιτάω και κάθε άλλο παρά σταθερή καύση έχει. :unsure:

ΥΓ: Μιλάω για energy gp 8000.


Αν θα γυρίσεις μερικές σελίδες πιο πίσω, θα βρεις ένα post του akapsali, που περιγράφει πως διόρθωσε παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου. Και εγώ το ίδιο είχα πάθει και το έλυσα και. Δες μήπως έχεις το ίδιο θέμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48406 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Η σόμπα έχει δουλέψει στο μπαλκόνι ήδη τουλάχιστον 5 ωρίτσες, αλλά η βρώμα καλά κρατεί, καθώς και οι αρθυμίες.
Ρε παιδιά, οι δικές σας όταν δουλεύτηκαν από εκεί και πέρα δε βρώμαγαν καθόλου μα καθόλου; Δε μπορώ να τη βάλω στο σπίτι μέσα αν δεν ξεβρωμίσει. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48414 από dimkais
Απαντήθηκε από dimkais στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Αν θυμάμαι καλά, κάπου είχα δεί τον κ. Μοσχαλη να λεει οτι θέλει 3 γεμίσματα και κάψιμο στην 5η σκάλα για να ξεμυρίσει τελείως. Εσύ με 5 ώρες δεν νομίζω να έκαψες πάνω απο 1 σακί.

Εγώ την δική μου την έκαψα 2 γεμίσματα και την έβαλα μέσα και πάλι μύρισε στις 2-3 πρώτες καύσεις και μετά ΤΙΠΟΤΑ! οπότε μην αγχώνεσαι.....

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimkais.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48419 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Pani έγραψε: Η σόμπα έχει δουλέψει στο μπαλκόνι ήδη τουλάχιστον 5 ωρίτσες, αλλά η βρώμα καλά κρατεί, καθώς και οι αρθυμίες.
Ρε παιδιά, οι δικές σας όταν δουλεύτηκαν από εκεί και πέρα δε βρώμαγαν καθόλου μα καθόλου; Δε μπορώ να τη βάλω στο σπίτι μέσα αν δεν ξεβρωμίσει. :(


Κανονικά φίλε μου σε 5-6 ώρες στο φουλ δηλ. στο 5 πρέπει να σταματήσει να μυρίζει. Όσο για την καύση, όλες οι σόμπες πέλλετ δουλεύουν κατά αυτόν τον τρόπο. Ρίχνει ο κοχλίας πέλλετ, ανάβει,έχει ένα χρονικό όριο αναμονής και ο κοχλίας ξαναρίχνει. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν είναι σταθερή η φλόγα. Πρέπει να δώσει χρόνο να ανάψει καλά το αρχικό πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.188 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ