Kalor ilaria 22kw

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174204 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Kalor ilaria 22kw
Κώστα δεν " βάλαμε τα χερια μας και βγάλαμε τα μάτια μας" αλλά βοηθήθηκε κόσμος να ζεστάνει το σπιτικό του σε μία περίοδο που η θέρμανση είχε γίνει προνόμιο για λίγους. Σίγουρα μέσα στο "κοπάδι" υπάρχουν και οι λύκοι μεταμφιεσμένοι σε πρόβατα. Αυτό δε λείπει από πουθενά και είναι δύσκολο να τους εντοπίσεις. Η βοήθεια προς τον συνάνθρωπο που τελικά μπόρεσε να ζεσταθεί χάρη στις γνώσεων και τις εμπειρίες των μελών του φόρουμ είναι η μεγάλη αποζημίωση. Και ειδικά όταν οι συμβουλές είναι απο επαγγελματίες του χώρου που έχουν γράψει εδώ ολόκληρα κατάστιχα όπως, θερμουδραυλικοί, επαγγελματίες τζακάδες , παραγωγοί πέλλετ , παραγωγοί λεβήτων και άλλοι πολλοί ( δεν αναφέρω ονόματα ο νοών  νοείτω). Δεν συμφωνώ βέβαια σε μία νέα εγκατάσταση λέβητα/  σόμπας το πρώτο άναμμα να γίνεται από τον χρήστη  και τη βοήθεια των φόρουμ. Θα πρέπει  να γίνεται από τεχνικό ( και αν γίνεται εξουσιοδοτημένο από την εταιρεία του λέβητα ) ώστε να δει τυχόν λάθη και να λύνονται οι πρώτες απορίες. Είναι θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.  Από το πρώτο άναμμα και ύστερα ο κάθε ένας ορίζει το δρόμο του. Αν πιάνουν τα χέρια του μαθαίνει και ασχολείται με το μηχάνημα του. Αν δεν πιάνουν απευθύνεται στους τεχνικούς των εταιρειών, πρέπει να ζήσουν και αυτοί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174211 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Kalor ilaria 22kw
Θα ΣΟΥ ΠΩ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΨΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝΕ ΕΔΩ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΓΚΕΣ!!ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.ΕΠΕΙΣΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ!!!ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΝΑΥΣΗ π.χ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΖΗΤΑΕΙ ΑΠΟ 80 ΕΥΡΩ ΡΥΘΜΙΣΗ ΕΝΤΟΣ ΟΡΙΟΥ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΣΤΟ  ΠΕΛΑΤΗ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΣΟΜΠ(ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ 499 !!!!)!!!!!ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΙΑΖΕΙ"""Η ΠΡΩΤΗ ΔΗΘΕΝ ΕΝΑΥΣΗ'''(ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ) ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ Η ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΒΙΝΤΕΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ  ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ!!!!ΜΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΖΑΜΠΕΛΑ !!!!ΕΠΑΨΑ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ!!!ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΑ. Π Ο Τ Ε  ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ !!!ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΠΕΡΝΕΙ !!!!!!
Last edit: 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174216 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Kalor ilaria 22kw
Εργοστασιακές ρυθμίσεις και οι δικές μου ρυθμίσεις
Pr01-15 ----15
Pr02-06
06
Pr03-30
30
Pr04-1.9----1.5γιατί μου μπουκωνε το τασάκι
Pr05-1.8----1.5
Pr06-1.9----1.6
Pr07-2.2----2.0
Pr08-2.9----2.6
Pr09-3.2----2.9
Pr10-3.5----3.2
Pr11-240----240
Pr12-15---15
Pr13-40----40
Pr14-220---220
Pr15-50----40
Pr16-1950-1980
Pr17-2000-2100
Pr18-1950-2050
Pr19-2050-2150
Pr20-2150-2250
Pr21-2250-2350
Pr23-60-60
Pr24-30-30
Pr25-01-01
Pr26-01-01
Pr27-off- off
Pr28-90-90
Η φλόγα είναι πολύ έντονη και στα νερά έχω θερμοκρασία 54 βαθμούς και θερμοκρασία καυσαερίων 157 βαθμούς . και έχω πάρα πολλά καυσαέρια μαύρα λόγω προφανώς μη σωστής καύσης και μου μαυρίζει το τζαμί.
Για όλα αυτά ευθύνεται η απουσία καμινάδα και ότι βγαίνει μόνο ένα ίσιο κομμάτι 50cm?
Το πέλλετ που καίω είναι σβειτσχοφερ .
Η σόμπα είναι φουλ πεντακάθαρη από καθάρισμα που έγινε το πρωί και άδειασμα και σκούπισμα παντού . Όχι μόνο στα κλασικά σημεία. Επίσης και στο πρόγραμμα 3 από τα 9 . Προσπαθώ να δω που είναι το πρόβλημα μου και αν ο ελκυσμός της καμινάδας είναι το τόσο σοβαρό μου λάθος .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174221 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Kalor ilaria 22kw
Τα μαύρα καυσαέρια θα τολμούσα να πω ότι δηλώνουν ατελή καύση. Δεν είναι για μένα ότι καλύτερο. Ή έχεις περίσσια τροφοδοσία πέλλετ ή  χαμηλή τροφοδοσία αέρα καύσης. Από ότι λες έχεις πολύ έντονη φλόγα.  Δε χαμηλώνεις λίγο-λίγο την τροφοδοσία καυσίμου για αρχή και να δεις τι θα κάνει; Στο δικό μου λέβητα με δυσκολία διακρίνεις στη καμινάδα καπνό. Δεν γνωρίζω το controller σου για να σε βοηθήσω παραπάνω. Αλλά από τις παραμέτρους που έγραψες καταλαβαίνω ότι πρόκειται για στροφές βεντιλατερ και τροφοδοσία κοχλία σε όλα τα στάδια λειτουργίας.Αν κάποιος εδώ γνωρίζει από calor μπορεί να σε κατατοπίσει. Πρέπει να βρεις τον σωστό συνδυασμό τροφοδοσίας και  αέρα καύσης παρατηρώντας τα καυσαέρια. Αυτό είναι όλο το παιχνίδι στη καύση πέλλετ. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174222 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Kalor ilaria 22kw
Τα βλέπεις φίλε ΡΟΦΕ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΘΕΛΕΙ ΤΖΑΜΠΕΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ!!!ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΌΜΑΣΤΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΨΑΡΑ !!!! ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΡΑΦΩ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΩ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΙΕΣΑ Η ΠΙΕΖΩ  ΚΑΝΕΝΑΝ !!!!
Last edit: 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174226 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Kalor ilaria 22kw
Rofos καλημέρα .
Δεξιά γράφω τις ρυθμίσεις που έβαλα εγώ.
Εκεί βλέπουμε ότι έχω κόψει το πέλλετ κατά 0.2 έως 0.3 σε κάθε στάδιο από το strength 1 και πάνω . Επίσης ανέβασα τον αέρα κατά 100 στροφές σε όλες τις σκάλες . Ούτε αυτό είναι η λύση για την ώρα . Σε μια κατα τα άλλα πεντακάθαρη σόμπα (καπάκι πάνω πλαϊνά μεταλλικά στον χώρο καύσης -δοχειο καυσης- δοχείο στάχτης - κάτω συρτάρι στα κάτω Τούμπο και το βεντιλατερ . Η κάνει τόση ζημιά το προβληματικό κορδόνι στην πόρτα (που θα αλλάξω εντός ημερών ) η είναι θέμα ρύθμισης η φταίει η καμινάδα και ο ελκυσμός η κάτι ακόμα χειρότερο έχει αλλαχτεί κάποιο μοτέρ με κάποιο που δεν είναι kalor (η σομπα έχει αγοραστεί μεταχειρισμένη ) και δεν το ξέρω με αποτέλεσμα να μην τραβάει σωστά με τις σωστές στροφές γιατί πολύ απλά οι ρυθμίσεις οι εργοστασιακές δεν ταιριάζουν σε αυτό το μοτέρ .


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giannis kalor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ