Pellet από πυρηνόξυλο: ευκαιρία ή κάτι άλλο;

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105805 από NIKITAS
Να πω την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω την τροπή που έχει πάρει η συζήτηση.
Η θεωρία είναι καλή, η πράξη είναι ένα άλλο πράγμα (γιατί συνήθως καμία από τις συνθήκες της θεωρίας στην πράξη δεν παραμένει σταθερή), η εμπειρία του καθενός έχει να κάνει και με τις ανοχές του και εξηγούμαι:
όλα είναι ένας συνδυασμός, τι μηχάνημα έχει ο καθένας, σε τι τιμή βρίσκει κάυσιμο και ποσο χρόνο και όρεξη έχει να ασχοληθεί με την θέρμανση του.
Προσωπικά θα δοκίμαζα πυρήνα, πέλλετ πυρήνα, αλλά με δεδομένο ότι είμαι Αθηνα, και παράπονα θα έχω περισσότερα απο γείτονες λόγω μυρωδιάς και η τιμή που τα βρίσκω δεν είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική, οπότε δεν το κάνω.
Αν ήμουνα στο χωριό μου δύσκολα θα έκαιγα κάτι άλλο εκτός απο ξύλο και πυρήνα (το ελαιοτριβείο του χωριού το χει ο κουμπάρος).
Με δεδομένο ότι δεν υπάρχει τίποτα στάνταρ στον πυρήνα, θεωρώ ότι και η εμπειρία του χρήστη, μπορεί να είναι απο δραματική έως εξαιρετική. Αλλά αυτό δεν μας βοηθάει να βγάλουμε συμπεράσματα.
Όταν παίρνεις μια σόμπα λοιπόν ή ένας εκλεπτυσμένο λέβητα, δεν καταλαβαίνω πως περιμένεις να καίει τα πάντα (και συνήθως οι κατασκευαστές στα εγχειρίδια, τα γράφουν αναλυτικά).
Απο την άλλη με έναν παμφάγο λέβητα ή τελος πάντων έναν λέβητα που μπορεί να κάψει και άλλα καύσιμα, οι περιορισμοί έχουν να κάνουν με χρόνο, χρήμα, χώρο, ενόχληση γειτόνων. Δεν υπάρχει ιδανική λύση σε διαφορετικές ανάγκες, προς τι η αντιπαράθεση?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105806 από creta pellet

NIKITAS έγραψε: Να πω την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω την τροπή που έχει πάρει η συζήτηση.
Η θεωρία είναι καλή, η πράξη είναι ένα άλλο πράγμα (γιατί συνήθως καμία από τις συνθήκες της θεωρίας στην πράξη δεν παραμένει σταθερή), η εμπειρία του καθενός έχει να κάνει και με τις ανοχές του και εξηγούμαι:
όλα είναι ένας συνδυασμός, τι μηχάνημα έχει ο καθένας, σε τι τιμή βρίσκει κάυσιμο και ποσο χρόνο και όρεξη έχει να ασχοληθεί με την θέρμανση του.
Προσωπικά θα δοκίμαζα πυρήνα, πέλλετ πυρήνα, αλλά με δεδομένο ότι είμαι Αθηνα, και παράπονα θα έχω περισσότερα απο γείτονες λόγω μυρωδιάς και η τιμή που τα βρίσκω δεν είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική, οπότε δεν το κάνω.
Αν ήμουνα στο χωριό μου δύσκολα θα έκαιγα κάτι άλλο εκτός απο ξύλο και πυρήνα (το ελαιοτριβείο τουχωριού το χει ο κουμπάρος).
Με δεδομένο ότι δεν υπάρχει τίποτα στάνταρ στον πυρήνα, θεωρώ ότι και η εμπειρία του χρήστη, μπορεί να είναι απο δραματική έως εξαιρετική. Αλλά αυτό δεν μας βοηθάει να βγάλουμε συμπεράσματα.
Όταν παίρνεις μια σόμπα λοιπόν ή ένας εκλεπτυσμένο λέβητα, δεν καταλαβαίνω πως περιμένεις να καίει τα πάντα (και συνήθως οι κατασκευαστές στα εγχειρίδια, τα γράφουν αναλυτικά).
Απο την άλλη με έναν παμφάγο λέβητα ή τελος πάντων έναν λέβητα που μπορεί να κάψει και άλλα καύσιμα, οι περιορισμοί έχουν να κάνουν με χρόνο, χρήμα, χώρο, ενόχληση γειτόνων. Δεν υπάρχει ιδανική λύση σε διαφορετικές ανάγκες, προς τι η αντιπαράθεση?


κυριε ΝΙΚΗΤΑ καλησπερα

Δεν βαζουμε πυρηνα αν βαζαμε θα το ειχαμε κλεισει απο καιρο .
στο σαιτ γραφουμε ακριβως τι κανουμε .
ευχαριστω
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105808 από stratis 1
Η αντιπαραθεση Νικιτα οφειλεται στον τιτλο του θεματος.
Ευτυχως άλλαξε.
Απο 'απατη' εγινε 'κατι αλλο'.
Κανονικα επρεπε να γινει...
ΠΕΛΛΕΤ ΑΠΟ ΠΥΡΗΝΟΞΥΛΟ, ΠΟΙΕΣ ΣΟΜΠΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΨΟΥΝ?
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105809 από creta pellet

stratis 1 έγραψε: Η αντιπαραθεση Νικιτα οφειλεται στον τιτλο του θεματος.
Ευτυχως άλλαξε.
Απο 'απατη' εγινε 'κατι αλλο'.
Κανονικα επρεπε να γινει...
ΠΕΛΛΕΤ ΑΠΟ ΠΥΡΗΝΟΞΥΛΟ, ΠΟΙΕΣ ΣΟΜΠΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΨΟΥΝ?


Αυτο το παιδι για να βαλει μυαλο πρεπει να βαλω το δικηγορο να του κανει μια μηνυση να πληρωση μερικα χιλιαρικα + εξοδα για ηρακλειο να βαλει μυαλο .ξερεις σε ποση ωρα σε βρισκω σε χρονο ρεκορ .Προσεχε αρχιζω να το σκεφτομαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105810 από giogud
Τα πράγματα είναι σχετικά απλά. Αν το πέλλετ της Creta pellet, ήταν αυτό που διαφημίζεται ότι είναι, θα είχε αγοραστεί όλη η ποσότητα από κάποιον Αθηναίο έμπορο. Και μάλιστα σε τιμή καλύτερη από αυτή που προσφέρεται στο energ. Άλλωστε πόση παραγωγικότητα να έχει το εργοστάσιο; 100-200 τόνους το μήνα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105812 από NIKITAS
Να τροποποιήσω λίγο την τοποθέτηση μου, προς αποφυγή παρεξηγήσεων: μιλώντας για πυρήνα, γενικέυω για να περιλάβω και τα παράγωγα του, όπως το πυρηνόξυλο ή το κουκούτσι. Γενικότερα, αυτό που προσπάθησα να πω και παραπάνω είναι ότι ο καθένας, διαλέγει ένα καύσιμο βάση εμπειρίας, προσδοκιών και απαιτήσεων. Δοκιμή, λάθος, δοκιμή, και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Απλά.
Εκτός απο καύσιμο, κάποιος έχει κάνει την επιλογή του και για μηχάνημα θέρμανσης, πήρες σόμπα φίλε μου? δύσκολα θα βρεις άλλο καύσιμο εκτός απο καλό πέλλετ ξύλου (φίλος μου έχει σόμπα που μόνο με rz μπορέι να την δουλέψει, με άλλο πέλλετ δεν μπορεί βρει τις ρυθμίσεις. Άσχετος? πιθανόν, αλλά δεν του βγάζεις το rz με τίποτα απο το σπίτι).
Πήρες λέβητα τελευταίας τεχνολογίας αυτοκαθαριζόμενο? θέλεις πέλλετ υψηλής ποιότητας.
Πήρες λέβητα βιομαζας που καίει τα πάντα? δοκιμάζεις και κρατάς ότι σε βολεύει.
Απλά.
Η κόντρα σας, ποιον σκοπό εξυπηρετεί?
Το ιδανικό καύσιμο, είναι διαφορετικό για κάθε περίπτωση (τιμή, χρόνος για συντήρηση, ευκολία ανεύρεσης κτλ), επομένως προς τι η κόντρα? Διάβασα όλο το τόπικ, και ειλικρινά δεν βρήκα τίποτα ενδιαφέρον (με εξαίρεση την μελέτη που άνεβασε ο doom, για αναφορά) αρκετά ενδιαφέρον για να πω ότι άξιζε τον κόπο η αντιπαράθεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ