Ρυθμίσεις MyTherm IOLI 18+3

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175128 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Ρυθμίσεις MyTherm IOLI 18+3
θα σου πρότεινα απαραίτητα να βγάλεις και να ελέγξεις/καθαρίσεις το σημείο στην έξοδο καυσαερίων. Αυτή η καμπύλη 90 μοιρών πρέπει να έχει μαζέψει πολύ πράμα , άμα δεν το έχεις κάνει ακόμα. Και όλα τα μπουριά θα σου έλεγα να ελέγξεις-καθαρίσεις.  Η σόμπα ίσως δεν  αναπνέει σωστά από φραγμένες διόδους ή ακόμα να μπάζει αέρα από κάπου (πόρτα , πάνω καπάκι λεβητα, δεξια-αριστερά πορτάκια) έλεγξέ τα όλα. Και μετά πας σε ρυθμίσεις.
Εκεί που πάνε τα μπουριά στο τοίχο ψηλά, από κει και πέρα τι γίνεται πως συνεχίζουν;
Επειδή και στο δικό μου λέβητα η καμινάδα δεν ήταν ακριβώς πάνω από την έξοδο του ανεμιστήρα ώστε να πάει 100% κάθετα ( είναι πιο αριστερά) έχει γύρει περίπου 30 μοίρες μέχρι να συναντήσει και να κουμπώσει στην καμινάδα. Είναι πολύ καλύτερο από το να είχα οριζόντια τμήματα με σπασίματα δεξιά και αριστερά. Οταν μπορέσω θα ανεβάσω φωτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175141 από RasBilly1983
Απαντήθηκε από RasBilly1983 στο θέμα Ρυθμίσεις MyTherm IOLI 18+3
Τα καθάρισα πριν κανα 1,5 μήνα. Έβγαλα όλους τους αεραγωγούς και του καθάρισα. Λίγο δύσκολο από πλευρά της κυρίας να κάνω μια τέτοια αλλαγή φέτος τουλάχιστον. Γι αυτό ρώτησα αν πρέπει να κάνω τις ανάλογες ρυθμίσεις… που μαυρίζει και ποτίζει και το τζαμί. Το είχα και γω αυτό το θέμα στην δικη μου αερόθερμη πελλετ και ήταν ρύθμιση για την ρίψη του πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175160 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Ρυθμίσεις MyTherm IOLI 18+3
Για αρχή η  φλόγα στη max ισχύ πρέπει ίσα να ακουμπάει από πάνω στην αρχή των τούμπων. Οι άκρες από τις γλώσσες της φλόγας θα εισέρχονται στα τούμπα. Η φλόγα στη min ισχύ θα πρέπει να είναι μικρή αλλά άνετη χωρίς να κινδυνεύει να σβήσει. Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει η φλόγα να είναι ζωηρή και όχι χαλαρή. Θα βρεις το σωστό μείγμα ρυθμίζοντας πέλλετ και αέρα στο μενου dosol isxios. Ρυθμίζεις την ώρα που δουλεύει και βλέπεις το αποτέλεσμα. Περιμένεις λίγο δεν το βλέπεις άμμεσα. Ο πολύς αέρας κάνει σπίθες και κοντή φλόγα. Ο λίγος αέρας κάνει ψηλή φλόγα αλλά άτονη με κίνδυνο να μαυρίζει το τζάμι γρήγορα. Θα πρέπει τα πέλλετ να προλαβαίνουν να καούν στο κουπάκι και όχι να συνωστίζονται με κίνδυνο να μην προλαβαίνουν να καούν με πολλή άκαυτη θράκα , φράξιμο των οπών στο κουπάκι, και πολλά υπολείματα στο τέλος στο δοχείο καύσης. Μετά μιλάμε και για το μενού του τεχνικού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175168 από RasBilly1983
Απαντήθηκε από RasBilly1983 στο θέμα Ρυθμίσεις MyTherm IOLI 18+3
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ. Μια τελευταία ερώτηση. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις τι είναι καλυτερα και ποιο οικονομικά, να είναι μόνιμα αναμμένος ο λέβητας η μόλις πιάνει θερμοκρασία να σβήνει και να ξαναπαίρνει μόλις πέσει η θερμοκρασία; Ειδικά τώρα με τα κρύα σβήνει κανα 20 λεπτό μόνο και μετά άντε ξανά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175171 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Ρυθμίσεις MyTherm IOLI 18+3
Εγώ τον  έχω λειτουργήσει και on/off και να μπαίνει σε αναμονή με μικρή φλόγα μέχρι να ζητήσει πάλι θέρμανση το σπίτι. Οι διαφορές στη κατανάλωση δεν ήταν σημαντικές. Η λειτουργία on/off είχε λίγο περισσότερη κατανάλωση ΑΛΛΑ καθαρότερο δοχείο καύσης. Αρα αραιά διαστήματα καθαρισμού. Η άλλη λειτουργία είχε λιγο λιγότερη κατανάλωση ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ υπολείμματα καύσης - φραγμένες τρύπες κ.τ.λ . Και αυτό γιατί ο λέβητας λειτουργούσε πολλή ώρα σε χαμηλή ισχύ με αποτέλεσμα να μην καθαρίζει καλά. Αρα ήθελε κάθε 1-2 μέρες καθάρισμα και εγώ δεν μπορούσα λόγω  της δουλειάς μου το βράδυ που γυρνούσα να περιμένω να κρυώσει ο λέβητας για να καθαρίσω το κουπάκι καύσης. Ετσι διάλεξα τη λειτουργία on/off με αναμονή σε off 10-15 λεπτά. Καθαρίζω κουπάκι κάθε Σάββατο. Βέβαια να ξέρεις όλα εξαρτώνται από την ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!  Δε μπας  να ρυθμίζεις και να ξαναρυθμίζεις και να σου λέει ο φίλος ή γνωστός σου ότι θα σου πω εγώ ρυθμίσεις να γίνει πύραυλος η σόμπα. Αμα το πέλλετ είναι άχρηστο ή φουσκί όπως λέει ο συμφορουμίτης john88 θα έχεις θέματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ