Invicta Selenic 700 by liakjim

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114696 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Συγνώμη που επεμβαίνω στους επαγγελματίες του αντικειμένου πάντως θυμάμαι πως σε παλαιότερες συζητήσεις έχει αναφερθεί πως το καλύτερο καπέλο είναι το τύπου παγόδα που βλέπετε παρακάτω. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114706 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Λοιπόν για το καπέλο , έστειλα email στην εταιρία που το προμηθεύτηκα και περιμένω απάντηση.

Για το θέμα της θερμοκρασίας, έχω τις εξής 3 σκέψεις :
1. Προσωπικά σκέφτομαι ότι οι 140C είναι πολλοί. Ο Βασίλης λέει ότι είναι αποδεκτοί αλλά θα ήθελε 80-110C.
O pontios74 , λέει ότι είναι οκ και ότι και εκείνος τόσο έχει. ¨Όμως έχει θερμοθάλαμο απο izol και περσίδες στενές τύπου τουνελ άρα λογικό είναι να βλέπει εκείνος υψηλές θερμοκρασίες και λόγω izol δεν έχει λόγο ανησυχίας.
Άρα φοβάμαι ότι θέτω την εγκατάσταση σε περιττό θερμικό stress.
2. Μήπως έχω μικρές περσίδες εξόδου?
Τώρα έχω 1200cm^2
Η invicta για το selenic , θέτει ως ελάχιστο νούμερο τα 1200cm^2.
Άρα στην θεωρία έπρεπε να είμαι οκ.
Ναι αλλά τώρα που έχω τον εναλλάκτη + μαύρο χάλυβα , μήπως έχουν αυξηθεί οι ανάγκες για απαγωγή? Μήπως τελικά πρέπει να πάω στα 1500 ή και στα 1800cm^2?
3. Μήπως έχω μικρές περσίδες εισόδου? (όπως λέει και ο Βασίλης)
Η invicta θέλει τουλ 400cm^2.
Η εστία μου έχει ΔΕ κι ΑΡ 2.5cm κενά Χ 52cm ύψος + 1cm σήκωμα Χ 70cm πλάτος = 330cm^2.
Επίσης στο πλάι ΔΕ του θερμοθαλάμου , έχω ανοίξει περδίδα εισόδου 20Χ20=400cm^2 (δεν φαίνεται στις φωτό).
Άρα συνολικά έχω 730cm^2 δηλαδή σχεδόν το διπλάσιο από το απαιτούμενο.
Θεωρώ λοιπόν ότι είμαι οκ.
4. Μήπως τσάμπα αγχώνομαι και το τζάκι είναι κομπλέ?

Περιμένω την τοποθέτησή σας , πριν ξεκινήσω τριψίματα/τεχνοτροπίες. :whistle:

Υ.Γ. Ο Βασίλης ακόμα δεν μας έχει πει για το ενδεδειγμένο τρόπο , κλεισίματος καμινάδας... ;)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114707 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Εγώ στη θέση σου θα μεγάλωνα τις περσίδες και τις πάνω και τις κάτω. Κακο δεν πιστεύω να έκανα στην όλη εγκατάσταση και σίγουρα η ροή θα αυξανόταν και οι θερμοκρασία θα έπεφτε. Για την ώρα δεν έχεις μυρωδιές αλλά μελλοντικά; Και όπως λέει και η παροιμία "Καλια γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114714 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
τελικα φαινεται οτι ο εναλλακτης κανει δουλεια :)
αν εχεις υπομονη θα σουλεγα να μην βιαστεις να δεις το τζακι σε πιο "ζορικες" συνθηκες

για το τελειωμα το μισο στοπε ο στελιος ...το αλλο μισο ειναι η σιλικονη οταν ριχνεις το τσιμεντακι βαζεις μια ταινια αφρολεξ η κατι περιμετρικα στην καμιναδα και γεμιζεις το κενο μολις στεγνωσει το τσιμεντο με κοκκινη σιλικονη . η πιο σωστη λυση θα ηταν μια τετραγωνη φλαντζα με τρυπα στην μεση για να περασει η καμιναδα αλλα ...αυτο μαλλον θελει κατασκευη οποτε παμε στα απλα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114715 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
εγώ θα δοκίμαζα με έναν αγωγό εύκαμπτο να στείλω αέρα, από το πλάι στην πλάτη της εστίας. Ακόμη θα έβγαζα τελείως τις επάνω περσίδες γιατί οι γρίλιες μειώνουν την διατομή και την ελεύθερη ροή του θερμού αέρα. Μετρώντας θερμοκρασίες θα με βοηθούσε στα συμπεράσματα μου προτού αρχίσουν οι μοντιφιες.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114716 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjimι
Καλημέρα και απο μενα,
και εγω την ιδια απορια ειχα γιατι να κλεινει το κενο και πανω στο καπελο
της καμιναδας.
Ο Αστερης ειχε πει καποτε(μα που εχει εξαφανιστει τωρα..)οτι
επιδει γινετε συστολη-διαστολη απο την διαφορα θερμοκρασιας(για το εξωτερικο κομματι λεω)
δεν εχεις προβλημα,και επισεις η καμιναδα δεν κρυωνει γρηγορα..
Για την μεσα μερια πανω απο τον θερμοθαλαμο το καταλαβαινω να μονωνει η καμιναδα για να μην φευγει η ζεστη..
αλλα για το υπολοιπο κομματι που βγαινει εξω..και γω εχω αμφιβολιες αν πρεπει αυτο το κενο να κλεινει.
Επισεις αλλο να το κλεινεις με τσιμεντο..και αλλο με πετροβαμβακα..
Τελικα τι ειναι το καλυτερο...
και κατι ακομα το κομματι που περισευει(η καμιναδα) ειναι μονωμενη η οχι;;;
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GGEOR7777.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ