Invicta Selenic 700 by liakjim

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114938 από AndreasX
Απαντήθηκε από AndreasX στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Liakjim είμαι στο στάδιο ταπώματος της καμινάδας κι εγώ. Ο Βασίλης έχει δίκιο, γιατί τώρα η καμινάδα σου είναι ένας θερμοθάλαμος χωρίς περσίδες. Η θερμότητα που μαζεύεται εκεί μέσα κάπου θα ξεσπάσει. Θα σου πω τι έχω σκεφτεί εγώ.
Κατ´αρχήν για το κλείσιμο στο ταβάνι αγόρασα μία πλάκα ytong. Θα κόψω κομμάτια με το πριόνι και θα τα σφηνώσω γύρω γύρω
ανάμεσα στο μπετό και την καμινάδα και από κάτω θα λασπώσω με πυρίμαχο τσιμέντο. Για το τέλος έχω κόψει χοντρή λαμαρίνα, της έχω κάνει τρύπα όσο η καμινάδα και θα την βιδώσω γύρω γύρω στο ταβάνι με ούπα.
Το ίδιο θα κάνω και στο πάνω μέρος της χτιστής με το ytong και τη λάσπη. Λίγο πιο πάνω από τη λάσπη θα τυλίξω γύρω από την ανοξείδωτη καμινάδα μια λεπτή ανοξείδωτη λαμαρίνα σε σχήμα κινέζικου καπέλου, του οποίου η άκρη θα τελειώνει λίγο πιό έξω και πιο κάτω από τη χτιστή. Έτσι θα γλυτώσω απ´τα νερά.
Τώρα για τη θερμότητα που εγκλωβίζεται, θα ανοίξω με ποτηροτρύπανο δύο τρύπες, μία χαμηλά και μία ψηλά στη χτιστή. Ίσως περάσω σ´αυτές και δύο κομμάτια σωλήνα με γωνία απ´έξω για τα νερά. Η άλλη λύση είναι να μην ταπώσω τελείως κάτω απ´το κινέζικο καπέλο και να κάνω μόνο μία τρύπα χαμηλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115081 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Κύριοι θεωρώ ότι μπορώ να πω "επιτυχία".

Είχα δίκιο που διαισθανόμουν ότι μου "λειπει" εμδαδό στις περσίδες εξαγωγής.
Αποφάσισα λοιπόν και άνοιξα και αντικατέστησα την μπροστινή περσίδα με μία διαστάσεων 80Χ15 από 40Χ15 ,ανεβάζοντας το εμβαδόν εξαγωγής από 1200cm^2 στα 1800cm^2.

Αποτέλεσμα μετά από 5-ωρο μαζί με μπουμπούνισμα στην αρχή, να δω μέγιστο 100C και τα χαρτιά σε οριζόντια θέση.
Περιτό να πω ότι δεν υπήρξε οποιοδήποτε υποψία μυρωδιών.






Νομίζω του πάει και πιο πολύ η μεγάλη.
Χρωστάω φωτογραφίες όταν βρω τα λεφτά για την τεχνοτροπία που μου αρέσει -> www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s...vm=bv.55980276,d.ZGU
καθώς και αναλυτικό κοστολόγιο!!!

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115086 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Μπράβο αφού το ισορόπησες καλές ζέστες! :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115091 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Ευχαριστώ πολύ.

Επιπλεόν αν και δεν ξέρω πως θα ήταν τα πράγματα χωρίς τον εναλλάκτη + μαύρο χάλυβα + τάμπερ ή χωρίς κάποια από αυτά , από όσα βλέπω μέχρι τώρα φαίνεται ότι αποδίδουν.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115172 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
osaka τεχνοτροπία πέρασα και γω! όχι αυτό που έδειξες βέβαια.

εγώ πέρασα το μαύρο αστάρι και η γυναίκα έκανε το χρώμα και το στεγνό πινέλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115211 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Ωραία. Εμένα μ αρέσει αυτή γιατί θυμίζει πατητή τσιμεντοκονία .

Ελπίζω να τα καταφέρω. Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί λίγο. Στην αρχή θα κάνω δοκιμές σε κανά ξύλο.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ