Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #108322 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Θερμομόνωση
Παντελή εάν η βαμμένη επιφάνεια του τοίχου είναι σε καλή κατάσταση, δεν χρειάζεται τίποτα. Κολλάς το φύλλο κατευθείαν στον τοίχο.......ακόμα και σε σπατουλαριστά. ;)

Για να δοκιμάσεις την αντοχή του χρώματoς του τοίχου, κάνεις σε αυτό μερικές τομές ανα 1cm με ξυραφάκι. Εαν ξεκολλήσει παραπάνω από το 10% της επιφάνειας που έχεις χαρακώσει, τότε χρειάζεται άλλου είδους προεργασία η επιφάνεια.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pannarab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #108356 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Θερμομόνωση
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα δω το video το βράδυ στο σπίτι. Μια τελευταία ερώτηση : Ο τοίχος στον οποίο θα κολληθεί, θα πρέπει να είναι εντελώς ίσιος; Δλδ, το πάνελ θα πρέπει να ακουμπά σε όλη την επιφάνεια του τοίχου ή μπορεί σε κάποια σημεία να μην έχει απόλυτη επαφή;
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by pannarab.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #108359 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Θερμομόνωση
Είναι η ίδια τεχνική, όπως γίνεται στην τοποθέτηση ενός πλακιδίου σε ανώμαλη επιφάνεια δαπέδου, η τοίχου......εκεί δηλαδή που δεν μπορείς να εφαρμόσεις την κόλλα με οδοντωτή σπάτουλα.

Με την διαφορά ότι αυτό το "πλακίδιο" της KNAUF είναι τεράστιο σε διαστάσεις. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #108368 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Θερμομόνωση
@pannarab
Όπως θα δεις καλύπτεται με παχύ στρώμα κόλλας το 40% περίπου της επιφάνειας του μονωτικου. Μετά με ελαφρύ χτύπημα έρχεται στην θεση του. Έτσι αυτές οι ανωμαλίες καλύπτονται πολύ εύκολα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #108371 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Θερμομόνωση
Το σύστημα εσωτερικής θερμομόνωσης της knauf τι κόστος έχει ανά τετραγωνικό (τελική τιμή). Νομίζω ότι παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #108373 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Θερμομόνωση

vag1234 έγραψε: Το σύστημα εσωτερικής θερμομόνωσης της knauf τι κόστος έχει ανά τετραγωνικό (τελική τιμή). Νομίζω ότι παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον..


Βασικά και εγώ που ενδιαφέρομαι άμεσα δεν το έψαξα καλά ακόμα όσον αφορά το κόστος. Το μόνο που είδα σε ένα τύπου e-shop είναι ότι το δίνει σχεδόν 40€ τα 3 τ.μ. για το πάνελ 5cm+την γυψοσανίδα (το κάθε πάνελ είναι 2,50m x 1,2m). Δεν ξέρω αν είναι αυτή η τελική τιμή

Αλλά μάλλον θα εννοείς τι άλλα υλικά θα χρειστούν, ε; (κόλλες, αρμόστοκοι) Βρήκα ένα PDF που λέει κάποια πράγματα για τα υλικά που χρειάζονται ανά τ.μ. (για το ποιό λεπτό πάνελ όμως)
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by pannarab.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.213 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ