Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47716 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Εγω διαβασα διαφορα σχετικα με τις εφαρμογες του πετροβαμβακα και μπορω να πως πως τρομαξα!
εκτος απο νερο τραβαει και υγρασια και αν μπει εξωτερικα θέλει στεγανωση. Ακομη και σε εσωτερικες χρήσεις, εντος γυψοσανιδας, λενε, τραβαει υγρασια και χανει τις θερμαντικες τις ιδιοτητες.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47726 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
ολοι οι ...βαμβακες θελουν προσοχη στην υγρασια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47809 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Αντε παλι,αυτες οι αποψεις οταν διιστανται με τρελενουν. Αν ισχυει αυτο που λετε τοτε ο Asteris θα ειχε παρατηρησει απωλεια στους βαθμους του εσωτερικου του χωρου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47860 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Καλα ολα αυτα οι τυποι οι συντελεστες λ και ολα αυτα αλλα σκεφτηκε κανεις οτι ολα αυτα ειναι και ενα τρικ ωστε οι εταιριες να πασαρουν αυτο που θελουνε.
Ειναι τοσο μεγαλη επιστημη η παραγωγη θερμομονωτικων πλακων που η fibran και ο γερμανος εγινε αυθεντια.
Μηπως πολυ κουβεντα για το τιποτα?μηπως η εξιλασμενη μα την διογκωμενη πολυστερινη δεν εχουν καμια διαφορα στην μονωση αλλα εχουν μισή τιμη η μια με την αλλη?

Μιλωντας με μαστορα που δουλευε στην γερμανια μου ειπε οτι για το σπιτι μου αν ειναι να κανω μονωση να προτιμήσω να βαλω 10αρα διογκωμένη και οχι 7 εξιλασμενη.
Και αν βαλω 10αρα διογκομενη με απλο σοβα και οχι ακρυλικο τι θα γινει?
Αποψη μου ειναι οτι μια χαρα μονωση θα εχω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47866 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Μόνωση θα έχεις την ίδια, συμπεριφορά στην υγρασία θα είναι διαφορετική. Άν ανοίξει ρωγμή στον σοβά και περάσει υγρασία πίσω από την πολυστερίνη, θα κατέβει όλη η κατασκευή κάτω. Όχι σε 2-3 χρόνια, αλλά σε 5-6. Και άντε να είναι μονοόροφο το κτίριο και να κάτσεις να ξανακάνεις το κομμάτι που έπεσε, αν πρόκειται για 9 μέτρα ύψος σαν τα δικά μας και πέσει η μόνωση του τρίτου, τι κάνεις, ξανά σκαλωσιές και πάγια έξοδα γιατί δεν έβαλες τον ακρυλικό εξ αρχής...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #47870 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

ELECTRICALCHIEF έγραψε: Εγω διαβασα διαφορα σχετικα με τις εφαρμογες του πετροβαμβακα και μπορω να πως πως τρομαξα!
εκτος απο νερο τραβαει και υγρασια και αν μπει εξωτερικα θέλει στεγανωση. Ακομη και σε εσωτερικες χρήσεις, εντος γυψοσανιδας, λενε, τραβαει υγρασια και χανει τις θερμαντικες τις ιδιοτητες.


Η εφαρμογή για την οποία μιλάμε, είναι η κάλυψη της σοφίτας που βρίσκεται κάτω από πετσωμένη στέγη και με ασφαλτόπανο. Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει νερό εκεί. Πιθανόν να μπερδεύεσαι με την περίπτωση ανεστραμμένου δώματος, δηλαδή ταράτσας ξεσκέπαστης, όπου εκεί δεν συζητάμε να μπει πετροβάμβακας σε καμία περίπτωση, ούτε καλυμένος με γκρο-μπετόν, ούτε με τίποτα. Σε αυτήν την περίπτωση μπαίνει πολυστερίνη κάτω από το μπετό ή το ασφαλτικό πανί με τα χαλίκια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.178 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ