Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51707 από tsimentoulis
Απαντήθηκε από tsimentoulis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dimlyk έγραψε: tsimentouli

καλα τα πηγαιναμε μεχρι εδω ...μη μας βαζεις θεματα αν σαν λαος κανουμε κατι σωστο η αν μας αφηνουν να κανουμε κατι σωστο η γιατι τα κανουμε ολα λαθος ....δεν ειναι καιρος για αλληλοσπαραγμους αλλα για ενοτητα
μια εξαρτημενη χωρα χορευει παντα οπως της βαρανε οι αλλοι :)
[/οφτοπικ]

μια και απαντησες στον ερημιτη ...τα μονωτικα καταστρεφονται μονιμα απο τον εμποτισμο ..αν αυτο ομως στην συκγεκριμενη περιπτωση σημαι οτι το λ απο 0,4 εγινε 0,7 η 1 η οτιδηποτε αλλο δεν το ξερω


Ο λόγος που ανέφερα τα του λαού μας είναι λόγω του αρνητικού σχολίου για το τί κάνουν στο εξωτερικό!

Για τη μόνιμη καταστροφή έχεις κάποιο λινκ για διάβασμα?
Στο Pdf γράφει ότι εάν περάσει υγρασία λόγω διαπνοής φεύγει ευκολότερα απο ότι στο xps.
Επίσης, η "καταστροφή" οφείλεται στο ότι το νερό είναι καλύτερος αγωγός θερμότητας απο τον αέρα.
Αφού κάπως μπήκε (αν μπεί) δε θα βγεί κιόλας?
Όταν βγεί δε θα ξαναμπεί αέρας?
Θα αλλοιώσει το μονωτικό υλικό?

Στο εξωτερικό με περισσότερες υγρασίες γιατί το προτιμάνε?


Τέλος δε καταλαβαίνω γιατί κολλάτε στον εμποτισμό τόσο πολύ.
Πάντα μιλάμε για σωστή εγκατάσταση απο εξειδικευμένο προσωπικό.


Υπόψιν κουβέντα κάνουμε χωρίς να πληρώνομαι κιόλας απο τη sto!
Αναζητάω την καλύτερη δυνατή λύση για το νέο μου σπίτι και την τσέπη μου!
(Το ξαναγράφω γιατί με βάζετε να επιμένω πολύ σε κάτι που μου φαίνεται λογικό για μένα αλλά παράλογο για εσάς!)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51710 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

erimitis έγραψε: Παιδια πριν απο λιγο ημουν στην σοφιτα και διαπιστωσα οτι εκει που μπηκε το καλοκαιρι ο ηλιακος σταζει σταγονες.Αν ειχα πετροβαμβακα θα εκλαιγα τωρα αλλα με την πολυστερινη στα φρυδια μου και αντε γεια.

και γω στα φρυδια μου οταν εσταζε απο βασεις ηλιακου και καμιναδα. Πηρα ομως ενα isoflex του κιλου, και περασα απεξω τα "περασματα" τις ενωσεις κλπ και τωρα στα και στα φρυδια των γειτονων! :lol:

Η υγρασια και το νερο μπορει να σου χαλασει και τα ξυλα της στεγης ( σε βαθος χρόνου) γιαυτο μην σκας κιολλας αλλά μην το αφησεις!

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51714 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
η απαντηση μου αφορουσε στον ερημιτη ...που ο περοβαμβακας του ποτιστικε και "ποτισε" υποθετω :)

αν θες να το δοκιμασεις αμεσα,.... παρε ενα κοματακι υαλοβαμβακα και ποτισε το ...αμα το δεις να ξαναεπανελθει πες το μου :)

η υδροαποροφητικοτητα δεν εχει πολυ σχεση με το παραπανω .

φιλε τσιμεντουλη..τιποτα δεν μου φαινεται παραλογο πολυ περισσοτερο που δεν ξερω και τιμες
ουτε ειπα οτι εχεις κανει κακη επιλογη ...περισσοτερο θεωρητικη ειναι η κουβεντα μας για να δωσουμε εναυσμα και σε καποιους αλλους που μας διαβαζουν να ψαξουν οπως εψαξες κι εσυ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51720 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Εγω πάντως με εξηλασμενη πολυστερινη εξωτερικά( κέλυφος) από κάτω υπόγειο από πάνω ταράτσα με σκέπη με αναπνεουσα μεμβράνη κ φελιζολ στο κεραμμυδι και Αλουμίνιο ενεργειακό θερμοδιακοπτωμενα μέσα στο σπίτι έχω από 16.7 έως 20 με εξωτερική θερμοκρασία μέχρι στιγμής από 10-17 με θέρμανση μόνο το παλιό τζάκι. Κ θείος μου με νέο σπίτι 3 ετών με εξηλασμενη κ καλύτερες μονωσεις έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51767 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

eightball2020 έγραψε: Εγω πάντως με εξηλασμενη πολυστερινη εξωτερικά( κέλυφος) από κάτω υπόγειο από πάνω ταράτσα με σκέπη με αναπνεουσα μεμβράνη κ φελιζολ στο κεραμμυδι και Αλουμίνιο ενεργειακό θερμοδιακοπτωμενα μέσα στο σπίτι έχω από 16.7 έως 20 με εξωτερική θερμοκρασία μέχρι στιγμής από 10-17 με θέρμανση μόνο το παλιό τζάκι. Κ θείος μου με νέο σπίτι 3 ετών με εξηλασμενη κ καλύτερες μονωσεις έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες.


Κανένα σπίτι δεν είναι ίδιο με κανένα άλλο. Οι θερμοκρασίες μπορεί να είναι διαφορετικές όχι γιατί δεν έχει καλύτερη μόνωση η είναι παλιό η καινούριο. Παίζει ρόλο ο προσανατολισμός αν συνορεύει με αλλά αν έχει η δεν έχει υπόγειο. Ακόμα και το τοπικό κλήμα. Γιατί ένα σπίτι μέσα σε οικισμό έχει άλλες απώλειες από ένα σπίτι μόνο του σαν την καλάμια

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51991 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Εγώ έκανα κέλυφος φέτος. Φύγαμε από το σπίτι το Σάββατο το πρωί στις 7:00 με θερμοκρασία 22 βαθμοί. Γυρίσαμε Κυριακή βράδυ 12:00 και το βρήκα στους 21. Δεν είναι άσχημα, μου φαίνεται ή κάνω λάθος;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.189 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ