Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #128975 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Κατατοπιστικότατος ο Κύριος Γεράσιμος συμφωνείς Κύριε Νίκο ;
Και βλέπετε πόσο καθαρό το έχει το εργοστάσιο ; Γεράσιμε μήπως τον ανάβεις μόνο Σαββατοκύριακο και εορτές ;
Να αφήσουμε όμως τα αστεία γιατί και το αστείο με την παγωνιά παραπήγε, η φαγάνα έφαγε-έφαγε και θα μας βγάλει εκτός προυπολογισμού. Ευτυχώς έχουμε μια άνοδο της θερμοκρασίας και κάθοδο κατανάλωσης τελευταία. Τις δύο μέρες της παγωνιάς έφτασα τα 4 τσουβαλάκια 24 άωρο, τώρα πλέον είναι σκέτο το "Καριπίδης" και χρειάστηκε λίγο να κατεβάσω τον αέρα, σαν να μου φάνηκε ότι έχει πιο δυνατή φλόγα, καυσαέρια φτάνουν μέχρι 170 C° αφού χαμήλωσα τον αέρα, το τελικό των καυσαερίων θα είναι μετά το καθάρισμα που θα γίνει μάλλον την Παρασκευή.

Νίκο καλή ευκολία να έχεις με το τάμπερ, είναι πολύ εύκολο να το βάλεις αρκεί να έχεις τα απαραίτητα εργαλεία, εγώ έκοψα με σέγα και λαμαρινοψάλιδο και ο τροχός καλός είναι ότι έχεις, τα υπόλοιπα τα ανέλυσε στο έπακρο νομίζω ο Γεράσιμος. Αναμένω να αποτυπώσεις τις διαφορές που θα δεις.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #128976 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

vag1234 έγραψε:

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Παρέλαβα σήμερα το τάμπερ, οπότε Γεράσιμε παρακαλώ τα φώτα σου. Οδηγίες για το πως θα του ανοίξω το στόμιο για να προσαρμοστεί στο φ.200 και κάποια κοντινή φωτογραφία γιατί από αυτήν που έχεις στην πρώτη σελίδα δεν φαίνεται καλά.


Νίκο, από που το προμηθεύτηκες το τάμπερ και σε ποια τιμή??



Βαγγέλη ακόμη δεν έχεις βάλει τάμπερ ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #128977 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα
Με κατάλαβες Σακη...... Έχω ένα καλό λεβητοστασιο για τις γιορτές και τις φωτο και το πρόχειρο που ανάβω κάθε μέρα !!!! :woohoo:

Το λεβητοστασιο αυτό έγινε πριν ένα χρόνο ακριβώς σε καθαρό χώρο που επισκεύασα. Παλιά το νοίκιαζα για αποθήκη αλλά πλέον δεν βρίσκεις νοικαρη και απο τον τελευταίο τρόμαξα να τον βγάλω και να πάρω και τα λεφτά. Το λεβητοστασιο το είχα στην ταράτσα με λεβητα πετρελαίου σε μια πρόχειρη καταςκευη και μου έβαζε υγρασίες και πετρέλαια απο κάτω. Έτσι τα ξήλωσα έφτιαξα την ταράτσα και με την ευκαιρία άλλαξα και τον καυστήρα.
Έτσι έχω καινούργιο λεβητοστασιο και πολύ χώρο .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #129201 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Σήμερα έγινε το καθάρισμα έχω και τα πρώτα συμπεράσματα για το Καριπίδης.
Επτά μέρες μετά το προηγούμενο καθάρισμα. 28 τσουβαλάκια πέλλετ.
Στάχτη τριπλάσια από το Golden δέστε την στάχτη του Golden με 24 τσουβαλάκια με ίδια διάρκεια Φώτο στάχτη από το Golden
Ο θάλαμος έπιασε πάρα πολύ καπνιά από υγρασία πρέπει να είναι εντάξει, δεν γυάλισε πουθενά ο θάλαμος, τα τούμπα είχαν πολύ περισσότερη στάχτη από το Golden, πριν σβήσω τα καυσαέρια έφταναν 220 C° με αέρα 35% ενώ στο Golden ο αέρας στο 45% και μετά από 14 μέρες έφταναν 190 C°. Μετά το καθάρισμα έβαλα πάλι τον αέρα 45% χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο, μέγιστη θερμοκρασία καυσαερίων 160 C° περίπου το ίδιο με το Golden κάτι λίγο παραπάνω, επίσης να πω και αυτό τα τσουβαλάκια είναι πολύ καθαρά, δεν έχουν καθόλου σκόνη. Ενδεχομένως το "Καριπίδης" να έχει μεγαλύτερη θερμογόνο από το Golden γι΄αυτό και έχει μεγαλύτερη φλόγα και λίγο παραπάνω θερμοκρασία καυσαερίων, Για να διατηρηθεί όμως αυτή η απόδοση μάλλον θα πρέπει να πάει το καθάρισμα στις πέντε μέρες. Τι να κάνω θα το πιω κι αυτό το ποτήρι. Μόλις οι θερμοκρασίες θα πάνε 9 - 15 C° θα έχω και ένα συγκριτικό για θερμογόνο.
Γεράσιμε δεν έβαλα και την σχάρα να δω αν πέφτει η στάχτη κάτω, γιατί μαζεύει αρκετή στάχτη στην εστία και καθαρίζω πιο συχνά.

Αυτά τα λίγα για το "Καριπίδης"

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #129217 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

SakiSystem έγραψε:

vag1234 έγραψε:

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Παρέλαβα σήμερα το τάμπερ, οπότε Γεράσιμε παρακαλώ τα φώτα σου. Οδηγίες για το πως θα του ανοίξω το στόμιο για να προσαρμοστεί στο φ.200 και κάποια κοντινή φωτογραφία γιατί από αυτήν που έχεις στην πρώτη σελίδα δεν φαίνεται καλά.


Νίκο, από που το προμηθεύτηκες το τάμπερ και σε ποια τιμή??



Βαγγέλη ακόμη δεν έχεις βάλει τάμπερ ;


Όχι ακόμα !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #129218 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Πήγα σήμερα στο Carrefour γιατι εχει την προσφορα στα 40 ευρώ 10 δωροεπιταγή, αλλά δεν υπάρχει πελλετ ούτε για δείγμα. Δεν ξέρουν αν θα ξαναφέρουν.
Σακη μου κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορα που έχεις στη θερμοκρασια καυσαεριων χωρις καθάρισμα. Εγώ με το υλικό που καίω και στη εβδομάδα που καθαρίζω δεν έχω πάνω απο 15-20 βαθμούς διαφορα. Ακόμα και στις δέκα μέρες περίπου εκεί είμαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.010 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ