Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #129224 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γεράσιμε έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφω είναι, με το Golden δεν έχω ξεπεράσει τους 200 C° σε διάστημα επτά ημερών.
Μια μικρή διαφορά φάνηκε με καθαρά τούμπα η οποία όμως είναι αμελητέα, οι ρυθμίσεις είναι ίδιες όπως με το Golden, ίσως πιο έντονη φλόγα, δυστυχώς όμως μόλις καπνιάσουν τα τούμπα τα καυσαέρια ανεβαίνουν και αυτό αρχίζει να γίνεται στην τρίτη-τέταρτη μέρα όπου και κατέβασα λίγο τον αέρα. Οι 160 C° μετά το καθάρισμα είναι μετά από μια ώρα συνεχούς λειτουργίας με τα νερά στους 70C°.
Τα ίδια με τα περσινά, άντε λίγο καλύτερα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #129255 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νικο από Τρίπολη είμαι στα μέρη σου απο το απόγευμα !! Εχω έρθει για ΣΚ στην Βυτινα !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #129259 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα
Σάκη το γεγονός είναι ότι με τη βιομάζα χορτάσαμε ζέστη.Το ζητούμενο τώρα είναι η χρυσή τομή, το σπίτι να είναι φούρνος με το μικρότερο δυνατό κόστος ανάλογα πάντα με τις δυνατότητες του καθενός.Ίσως ο συνδυασμός golden με Καρυπίδη να είναι η λύση για σένα, ώστε και λιγότερη στάχτη και κάπνα να έχεις και λιγότερα καυσαέρια και να μειώσεις αρκετά το κόστος. Ο Γεράσιμος με το συνδυασμό alpha και creta είναι ευχαριστημένος.
Χθες έκανα αλλαγές στο λέβητα.Εκτός από το τάμπερ που τοποθέτησα, άλλαξα και τη θέση του λέβητα ώστε να αντικαταστήσω το λοξό κομμάτι της καμινάδας με μικρότερο κάθετο, όπως φαίνεται στη φωτογραφία(με το τάμπερ σε πλήρη λειτουργία).

Σαν πρώτο συμπέρασμα ότι έπεσε η θερμοκρασία καυσαερίων από 220 β. στους 180. Και επειδή το creta δεν ήρθε ακόμα,συνδύασα το alpha με πυρήνα σε αναλογία 6 προς 1.Οι πρώτες διαπιστώσεις ήταν η αρκετά μεγαλύτερη φλόγα με τις ίδιες ρυθμίσεις, η περισσότερη στάχτη και ότι άρχισε να εξαφανίζεται από τα πρώτα λεπτά η γυαλάδα από τα τοιχώματα. Μένει αύριο που θα είναι μέρα να δω πώς πάει από καπνό στην καμινάδα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #129260 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Θα σε πάρω τηλέφωνο. Θα χαρώ να τα πούμε από κοντά αν ευκαιρήσεις.

vag1234 έγραψε: Νικο από Τρίπολη είμαι στα μέρη σου απο το απόγευμα !! Εχω έρθει για ΣΚ στην Βυτινα !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #129262 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Θα σε πάρω τηλέφωνο. Θα χαρώ να τα πούμε από κοντά αν ευκαιρήσεις.

vag1234 έγραψε: Νικο από Τρίπολη είμαι στα μέρη σου απο το απόγευμα !! Εχω έρθει για ΣΚ στην Βυτινα !!


Πάρε με !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #129264 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο χαίρομαι που είδες ήδη τα πρώτα αποτελέσματα απο τη τοποθέτηση του ταμπερ ;)
ΜΠΡΑΒΟ σου που είχες τη διαθεση να μετακινήσεις τον λεβητα :woohoo: δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα !!!
Δεν ξέρω γιατι αλλά το πυρηνοξυλο εξαφανίζει την πίσσα.
Ζήτησα απο την creta 20 σακιά απο το νέο προϊόν για δοκιμή. Θα σας ενημερώσω για τις εντυπώσεις. Πάντως η σύσταση είναι αρκετά υποσχόμενη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.268 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ