Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130109 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

kalyvia80 έγραψε: Καλημερα στην παρεα της bioplex. με λενε νικο κι εχω τον bioplex hl 60 με τον αναλογικο πινακα. Καιω τωρα creta pellet με ρυθμισεις 9 s τροφοδοσια, 32 s ανααμονη και τον αερα μπολικο. Η φλογα φαινεται να ειναι σωστη αλλα ορισμενες φορες συμβαλλω αρκετα στο φαινομενο της αιθαλομιχλης και βγαζει καλο ντουμανι. επισης βγαζει μπολικη σταχτη! καμια συμβουλη για τον αρχαριο;


Περισσότερη στάχτη από το πυρηνόξυλο ή από πέλλετ ξύλου, η σταχτη σου είναι γκρι ανοικτό προς το λευκό ή μαύρη? Τον ελκυσμό της καμινάδας τον έχεις τσεκάρει?

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130115 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο "kalyvia80" ο ελκυσμός είναι ένα από τα κύρια πράγματα που συμβάλουν στην καλή ή κακή λειτουργία (καύση του υλικού) του λέβητά μας, έχεις κάποια διαπίστωση σε τι κατάσταση είναι ο ελκυσμός ;
Η πολύ στάχτη πάντως είναι αναπόφευκτο γεγονός με το creta, δες εδώ σύγκριση Φώτο από στάχτη
Καπνό έχεις καθ΄όλη την διάρκεια της καύσης ή σε συγκεκριμένα στάδια π.χ όταν σταματά ο φυσητήρας, ή όταν ξεκινά από συντήρηση, ή όταν είναι σε συντήρηση ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130119 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
για τον ελκυσμό θα σε γελάσω, γιατι δεν τον εχω μετρηση.Όταν ξεκιάει από τη συντήρηση δίνει ρέστα κυριως οταν εχει υγρασια.Οταν καιει κανονικά κάπως στρώνει κι όταν είναι στη συντήρηση σχεδον καθόλου

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130127 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Όταν ξεκινάει από συντήρηση λίγος καπνός μέχρι να πάρει φλόγα είναι πιστεύω ανεκτός αλλά όταν πλέον μπει σε κανονική φάση δεν πρέπει να έχει καπνό ούτε στον θάλαμο ούτε στην καμινάδα. Πέραν του ελκυσμού ο χώρος που βρίσκεται ο λέβητας πρέπει να αερίζεται επαρκώς. Αν πούμε πως ο ελκυσμός είναι καλός και ο αερισμός του χώρου είναι επαρκής τότε δεν πρέπει να υπάρχει καπνός αφού έχεις ρυθμίσει σωστά την ένταση του φυσητήρα σύμφωνα με την ποσότητα και το είδος του καυσίμου, ίσως όμως φταίει και το καύσιμο, το creta δεν το έχω κάψει και δεν ξέρω την συμπεριφορά του, πέρσι που δοκίμαζα διάφορα σπάνια είχα λίγο καπνό ακόμη και με τα ξύλα, με τα δε Αυστριακά ούτε ίχνος αλλά και πολύ λίγη στάχτη και καπνιά. Έχεις δοκιμάσει άλλο καύσιμο ;
Πρώτα απ΄όλα νομίζω θα πρέπει να σιγουρευτείς για την καμινάδα και να έχεις ελεύθερο και επαρκή αερισμό στο χώρο του λέβητα, αρκούν αυτά, μαζί με τις ρυθμίσεις τροφοδοσίας και αέρα για να πετύχεις καλή καύση.
Οι χρόνοι τροφοδοσίας-αναμονής-ένταση αέρα έχουν να κάνουν με την ποσότητα και το είδος του καυσίμου, για το creta λεπτομέρειες θα σου μεταφέρει ο Γεράσιμος.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130128 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Εχω δοκιμάσει και το bioenergy, ειχε σαφως λιγοτερο καπνο. Με το creta οταν ανοιγω την πορτα του καυστηρα για να ρυθμισω τη φλογα βγαινει εξω αρκετος καπνος. Η φλογα φαινεται ενταξει, αλλα γιατον πολυ καπνο που βγαινει εξω δεν ξερω αν φταιει ο πολυς αερα που εχω το βεντιλατερ

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130130 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
και κατι αλλο, τις πισσες πως τις καθαριζεις;

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.335 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ