Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130134 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο μάλλον δεν τραβάει καλά η καμινάδα αφού μόλις ανοίγεις πόρτα σε παίρνουν τα ντουμάνια, το κλαπέτο του λέβητα της καμινάδας σε ποια θέση το έχεις ; Το δοκίμασες τελείως ανοιχτό ;

kalyvia80 έγραψε: και κατι αλλο, τις πισσες πως τις καθαριζεις;


Αυτή η ερώτηση μου φέρνει κακές αναμνήσεις.

Φλόγιστρο + σπάτουλα + ξύστρες + υπομονή + υπομονή + υπομονή + υπομονή + υπομονή + υπομονή.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130136 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα και ειδικά στον νεόφερτο συνονόματο ομοιοπαθή
Νίκο αν δεν μπορέσεις να ρυθμίσεις τον καπνό με τον αέρα, τότε μάλλον θα πρέπει να ανακατέψεις το creta με κάποιο άλλο ξύλου, ειδικά για τα ρέστα στο ξεκίνημα, όπως ο Γεράσιμος και τελευταία και εγώ. Εδώ και κάποιες μέρες καίω creta σε αναλογία ένα προς ένα με το alphawood. Τώρα που ο καιρός καλυτέρεψε έχω μέτρο σύγκρισης σε σχέση με το ντόπιο που χρησιμοποιούσα πριν. Πολλή στάχτη τόση που πρέπει να καθαρίζω την εστία δυο φορές την ημέρα, ενώ πριν την καθάριζα μια φορά την εβδομάδα με το γενικό καθαρισμό.Μειωμένη απόδοση με συνέπεια την αύξηση της κατανάλωσης έως και ένα σακί την ημέρα. Πριν είχα φτάσει την κατανάλωση σε δυόμισι σακιά, τώρα συν ένα με τις ίδιες ακριβώς καιρικές συνθήκες.Αύξηση καυσαερίων από 180 β. στους 210 που δεν μειώνεται όσο αέρα και να δώσω και βέβαια σε αντίθεση με το Γεράσιμο η γυαλάδα δε λέει να φύγει. Το μόνο θετικό ότι έχει μειωθεί αρκετά ο καπνός στην καμινάδα στη συντήρηση.
Ή το ντόπιο πέλλετ ήταν εφάμιλλο του swai και δεν το είχα καταλάβει, ή κάτι άλλο συμβαίνει. Γεράσιμε και Σάκη έχετε το λόγο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130143 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκος Τρίπολη τα Αυστριακά και όλα τα άλλα που δοκίμασα με τις ανώτερες πιστοποιήσεις δεν συγκρίνονται με κανένα, είναι νύχτα με την μέρα. Εδώ στην Θεσσαλονίκη από τιμή-απόδοση-στάχτη το μόνο που συμφέρει είναι το Αυστριακό, όταν η τιμή τόνου από όλα τα άλλα(ακόμη και χωρίς πιστοποιήσεις) έχει ανώτερη διαφορά 40 €, ήδη αυτό που λέω άρχισε να αποδεικνύεται τώρα που για 10 μέρες καίω το Ελληνικό της προσφοράς (όπως και από τις περσινές μετρήσεις), μόνο στην τιμή της προσφοράς συμφέρει αλλιώς καλύτερα το Αυστριακό.
Νίκο kalyvia80 δοκίμασε όπως λέει και ο Νίκος Τρίπολη κάψτο σε μίξη με κάποιο άλλο.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130163 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
αν το ανακατεψω με αλλο ξαναμανα ρυθμισεις και παρακολουθηση για καμποσες μερες. επισης εδω ευβοια που εειμαστε σε οτδηποτε παραγγειλουμε ειμαστε συν 70e λογω μεταφορικων. μεχρι και στα καρφουρ μαζι με την προσφορα μας ερχεται εδω 4e το 15κιλο. το creta μου ερχεται εδω μαζι με τα μεταφορικα 320e τα 1260 κιλα.
οσων αφορα τη σταχτη θελει μια φορα την ημερα καθαρισμα η εστια και αδειασμα η σταχτη μια φορα τις 2 μερες που για μενα δεν ειναι κατι τραγικο. η συμβολη μου ομως στην αιθαλομιχλη κυριως οταν εχει υγρασια ειναι αρκετη

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130176 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γεια σας παιδιά !!
Kalyvia καλώς ορισες !!!!
Το creta εχει αρκετή στάχτη, αν βγάλεις και τη σχαρα καύσης ξυλων η στάχτη πέφτει έξω και δεν προβληματίζει. Καπνο εγώ δεν έχω πολύ, ειδικά στην συντήρηση σχεδόν καθόλου μόνο λίγο οταν ταΐζει. Οι χρόνοι μου στην συντήρηση είναι 12" κάθε 15'. Ούτε βγαίνει καπνος οταν ανοίγω την πόρτα, έχω δυο πόρτες στο θάλαμο καύσης και μια για την στάχτη. Εσυ πόσες έχεις ;
Αν έχεις τον αέρα ψηλά παλι βγάζει καπνο πρέπει να αφήνεις τη φλόγα να αναπτυχθεί πλήρως.
Πάντως η καλύτερη λύση είναι μίξη με pellet ξύλου, λιγότερη στάχτη σαν πουδρα και καλή καυση.

Νίκο από Τρίπολη μάλλον πρέπει να χαμηλωσεις λίγο τροφοδοσία και αέρα για να μειώσεις τη θερμοκρασια καυσαεριων. To creta εχει μεγάλη δύναμη και πρέπει να το προσαρμοσεις κατάλληλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130193 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
εγω εχω μια πορτα για τη σταχτη και αλλη μια για τα υπολοιπα. και μενα στη συντηρηση δεν βγαζει σχεδον καθολου. βγαζει μπολικο κατα την εναυση. επισης βγαζει καπνα απο την πορτα οταν την ανοιξω κατα τη διαρκεια της καυσης. εχω βγαλει κι εγω τη σχαρα για τα ξυλα κι οταν ειναι να καθαρισω τη σταχτη απο το χωρο της καυσης κλεινω προσωρινα τον αερα και τον κοχλια για να μη με φαει το ντουμανι!πατεντες αρχαριου!με αυτον τον τροπο δεν βγαινει σχεδον καθολου καπνα. για τους χρονους καυσης καισυντηρησης δεν ξερω αν μπορουμε να πουμε κατι γιατι ο δικος μου ειναι ο 60αρης και μαλλον πρεπει να διαφερει απο τον κοχλια του δικου σου του 40αρη

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.283 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ