Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130421 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Τελικά το κάθε μηχάνημα έχει διαφορετική συμπεριφορά από άλλα ίδιας εταιρείας και ίδιου μοντέλου. Στη φωτογραφία βλέπετε τη στάχτη μιας ημέρας και την πίσσα στα τοιχώματα που δεν λέει να καεί. Αυτή η στάχτη είναι με ρύθμιση 4" τάισμα και 15"

αναμονή. Και ενώ με το προηγούμενο πέλλετ άναβε στις 6.30 το πρωί και έπιανε τη θερμοκρασία χώρου (21 β.) στις 9.00, τώρα με το συνδυασμό πιάνει τη θερμοκρασία χώρου στις 10.00 με τις ίδιες εξωτερικές συνθήκες.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130449 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Νίκο δεν θα το έλεγα αυτό " Τελικά το κάθε μηχάνημα έχει διαφορετική συμπεριφορά από άλλα ίδιας εταιρείας και ίδιου μοντέλου. " απλά κάπου κάνουν παραλείψεις αλλά και η λειτουργία με τον ψηφιακό πίνακα ελέγχεται διαφορετικά απ΄ότι με τον αναλογικό.
Θα επιμείνω στο γεγονός ότι χωρίς φλόγα σε συντήρηση είναι αναπόφευκτα ο καπνός και η πίσσα και δυστυχώς δεν υπάρχει λύση γι΄αυτό παρά μόνο να έχεις φλόγα σε συντήρηση. Αυτή η καρβουνιά στην συντήρηση χωρίς φλόγα παράγει πάρα πολούς υδρατμούς από την υγρασία του πέλλετ η οποία μαζί με τον καπνό σου χαρίζει μια ωραία καθρεφτιζέ πίσσα πέρα από αυτό η παρατεταμένη χρονικά αυτή κατάσταση ίσως έχει σαν αποτέλεσμα και την παραγωγή οξικού οξέως, τώρα σε πόσο χρόνο θα εμφανιστούν τα πρώτα σημάδια διάβρωσης δεν ξέρω, αν είναι σε δέκα χρόνια "ζήσε Μάη να φας τριφύλλι" αν όμως είναι σε 3-4 χρόνια ;
Αν δεν βρεθεί λύση τότε θα πρέπει σε κάθε τέλος περιόδου να απομακρύνεις οπωσδήποτε σχολαστικά την πίσσα όπου έχει πιάσει και σε πληροφορώ πως είναι μεγάλο βάσανο(το οποίο δεν θέλω να ξαναπεράσω).

Αντε και καλό καλοκαίρι, σήμερα πιάσαμε 18 C°

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130467 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
καλησπερα κι απο μενα. οταν λες φλογα στη συντηρηση, για τι χρονους μιλαμε;

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130471 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Σάκη και εμείς εδώ 18 πιάσαμε σήμερα.Το βάσανο με το καθάρισμα της πίσσας το πέρασα και εγώ πέρυσι,να φανταστείς μέχρι και τα τούμπα είχαν γεμίσει. Κατανάλωσα 2 φιάλες αερίου με το φλόγιστρο και τρεις ώρες δουλειά. Το θέμα με τη φλόγα στη συντήρηση όπως σου είχα γράψει το έχω στα υπόψιν, αλλά δεν προλαβαίνω να αγιάσω και προκύπτουν νέοι μπελάδες. Τώρα προσπαθώ να ρυθμίσω την καύση με το συνδυασμό των δυο πέλλετ, γιατί σήμερα για πρώτη φορά είχα καπνό στην καμινάδα και κατά τη διάρκεια της καύσης. Ίσως το creta να πήρε υγρασία γιατί μου το έφεραν τις ημέρες που έβρεχε. Το μεσημέρι μετράω θερμοκρασία καυσαερίων και τη βρίσκω 240. Υπέθεσα ότι θα θέλει καθάρισμα λόγω αυξημένης στάχτης. Κάνω γενικό καθαρισμό το απόγευμα, μετράω πάλι θερμοκρασία καυσαερίων ξανά 240. Γιαυτό σου λέω δεν προλαβαίνω να αγιάσω.
Βαγγέλη στη δική μου περίπτωση η τρίοδη με βοήθησε πολύ λίγο ως προς την πίσσα. Όπως βλέπεις στη φωτο υπάρχει αρκετή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130476 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
που να δεις σημερα και τον δικο μου καρβουνιαρη,κυριως οταν παιρνει μπρος βγαζει σα φουγαρο και μειωνεται καπως κατα τη διαρκεια της καυσης. καιω ομως μονο το creta χωρις αναμιξη. πηγα και μειωσα τον αερα μπας και δω λιγη προκοπη. αυριο εχει καθαρισμα!

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130477 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

kalyvia80 έγραψε: καλησπερα κι απο μενα. οταν λες φλογα στη συντηρηση, για τι χρονους μιλαμε;


Καλησπέρα Νίκο οι χρόνοι στην συντήρηση είναι 12 λεπτά αναμονή και 15 δευτερόλεπτα τροφοδοσία και δεν έχω κλαπέτο στον φυσητήρα όπου έβαλα ένα τάμπερ, όταν δεν δουλεύει ο φυσητήρας κλείνει τόσο όσο για να μην σβήνει η φλόγα, να λάβεις υπ΄όψιν ότι έχω δοχείο αδράνειας 500 λίτρα και δεν έχω αντιμετωπίσει υπερθέρμανση ακόμη και σήμερα που είναι καλοκαίρι.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ