Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130481 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
λιγο ασχετο, αλλα οσο αφορα το ντουμανι τοσο λαθος ρυθμισεις εχω κανει; η φλογα οταν την κοιταζω ειναι καλη και "διαβρεχει" ολο τον ιπταμενο δισκο ,οπως λενε οι οδηγιες του κατασκευαστη

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130483 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Από αυτά που διαβάζω ως σήμερα συμπεραίνω ότι έχετε πολύ πίσσα λόγω ότι δεν 'τραβάει' η καμινάδα στην φάση που ο λέβητας 'κάθετε'. Οπότε τα καυσαέρια μένουν αρκετή ώρα στον θάλαμο με αποτέλεσμα να υγροποιούνται..

Θα σας εξηγήσω πως δουλέυει ο termodinamik που έχω και δεν κάνει πίσσες. Πίσσες έκανε μόνο όταν δούλευε χωρίς τρίοδη. ζητάει ο θερμοστάτης και είναι ο λέβητας σε κανονική λειτουργία. όταν ο θερμοστάτης είναι κλειστός κάθε μία ώρα ξεκινάει ο κυκλοφορητής για 2 λεπτά ωστε να κάνει αποθέρμανση π.χ έχει ο λέβητας 68 βαθμούς δουλεύει ο κυκλοφορητής για 2 λεπτά και σταματάει, αν η θερμοκρασία πέσει 3-4 βαθμούς ξεκινάει να κάνει συντήρηση (περίπου για 5 λεπτα) ώστε να ανεβάσει άλλους 3 βαθμούς. Στην φάση της λειτουργίας αυτής η τροφοδοσία-αναμονή και φυσητήρας δουλεύουν όπως είναι ρυθμισμένα στην κανονική λειτουργία, δηλαδή όταν είναι ανοικτός ο θερμοστάτης.
Στον thermostahl πως είναι η παραπάνω λειτουργία συντήρησης?

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130484 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

vag1234 έγραψε: Από αυτά που διαβάζω ως σήμερα συμπεραίνω ότι έχετε πολύ πίσσα λόγω ότι δεν 'τραβάει' η καμινάδα στην φάση που ο λέβητας 'κάθετε'. Οπότε τα καυσαέρια μένουν αρκετή ώρα στον θάλαμο με αποτέλεσμα να υγροποιούνται..

Θα σας εξηγήσω πως δουλέυει ο termodinamik που έχω και δεν κάνει πίσσες. Πίσσες έκανε μόνο όταν δούλευε χωρίς τρίοδη. ζητάει ο θερμοστάτης και είναι ο λέβητας σε κανονική λειτουργία. όταν ο θερμοστάτης είναι κλειστός κάθε μία ώρα ξεκινάει ο κυκλοφορητής για 2 λεπτά ωστε να κάνει αποθέρμανση π.χ έχει ο λέβητας 68 βαθμούς δουλεύει ο κυκλοφορητής για 2 λεπτά και σταματάει, αν η θερμοκρασία πέσει 3-4 βαθμούς ξεκινάει να κάνει συντήρηση (περίπου για 5 λεπτα) ώστε να ανεβάσει άλλους 3 βαθμούς. Στην φάση της λειτουργίας αυτής η τροφοδοσία-αναμονή και φυσητήρας δουλεύουν όπως είναι ρυθμισμένα στην κανονική λειτουργία, δηλαδή όταν είναι ανοικτός ο θερμοστάτης.
Στον thermostahl πως είναι η παραπάνω λειτουργία συντήρησης?


Νίκο πόσο ήταν η μέτρηση ελκυσμού της καμινάδας σου όταν δεν δούλευε ο λέβητας??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130486 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
απο οτι εχω καταλαβει χωρις να ειμαι κι ο πιο ειδικος, μολις κλεισει ο θερμοστατης, παιρνουν μπρος τα χρονικα της συντηρησης χωρις καμια αλλη λειτουργια. απλα να θυμισω οτι εχω τον αναλογικο πινακα

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130488 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

kalyvia80 έγραψε: απο οτι εχω καταλαβει χωρις να ειμαι κι ο πιο ειδικος, μολις κλεισει ο θερμοστατης, παιρνουν μπρος τα χρονικα της συντηρησης χωρις καμια αλλη λειτουργια. απλα να θυμισω οτι εχω τον αναλογικο πινακα


Δηλαδή δουλεύει ο κοχλίας π.χ. για 12'' κάθε 15 λεπτά χωρίς καμιά άλλη λειτουργία π.χ φυσητήρα για 1-2 λεπτά?

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130492 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
οσο χρονο λειτουργει ο κοχλιας τοσο λειτουργει κι ο φυσητηρας

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ