Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130493 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Έτσι είναι Νίκο, η διαφορά σε μένα με τον Νίκο Τρίπολη είναι στο ότι όταν κάνει τροφοδοσία σε συντήρηση ανάβει και ο φυσητήρας ενώ σε μένα όχι.
Βαγγέλη στου τύπου Volcano θεωρώ πως είναι αναπόφευκτα ο καπνός και η πίσσα από την στιγμή που θα σβήσει η φλόγα και μάλιστα όταν είναι για μεγάλα χρονικά διαστήματα, παράδειγμα σήμερα από το πρωί δεν έκαψα ούτε δέκα κιλά πέλλετ και τα περισσότερα ήταν σε συντήρηση φαντάσου τα ντουμάνια σε τόσο μεγάλο χρόνο σε συντήρηση χωρίς φλόγα, που είναι και πιο έντονα κάθε φορά που παίρνει κανονικά. Σε σένα έχει συνέχεια φλόγα σε οποιαδήποτε φάση και αν βρίσκεται ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130495 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

SakiSystem έγραψε: Έτσι είναι Νίκο, η διαφορά σε μένα με τον Νίκο Τρίπολη είναι στο ότι όταν κάνει τροφοδοσία σε συντήρηση ανάβει και ο φυσητήρας ενώ σε μένα όχι.
Βαγγέλη στου τύπου Volcano θεωρώ πως είναι αναπόφευκτα ο καπνός και η πίσσα από την στιγμή που θα σβήσει η φλόγα και μάλιστα όταν είναι για μεγάλα χρονικά διαστήματα, παράδειγμα σήμερα από το πρωί δεν έκαψα ούτε δέκα κιλά πέλλετ και τα περισσότερα ήταν σε συντήρηση φαντάσου τα ντουμάνια σε τόσο μεγάλο χρόνο σε συντήρηση χωρίς φλόγα, που είναι και πιο έντονα κάθε φορά που παίρνει κανονικά. Σε σένα έχει συνέχεια φλόγα σε οποιαδήποτε φάση και αν βρίσκεται ;


Όταν σταματάει ο φυσητήρας μετά απο λίγο σβήνει και η φλόγα στον δικό μου.

Όταν είσαστε σε φάση συντήρησης δουλεύει ο κοχλίας 12'' και ο φυσητήρας πάλι 12'' ή περισσότερο?

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130498 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Στου Γεράσιμου και στους Νίκους στην συντήρηση ο φυσητήρας ναι δουλεύει όσο και ο κοχλίας, στον δικό μου όχι.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130499 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

SakiSystem έγραψε: Στου Γεράσιμου και στους Νίκους στην συντήρηση ο φυσητήρας ναι δουλεύει όσο και ο κοχλίας, στον δικό μου όχι.


Οκ, κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα..

¨οταν δίνει τροφοδοσία με τόσο μικρό χρόνο λειτουργίας του φυσητήρα, συσσωρεύεται μεγάλη ποσότητα υλικού η οποία δεν μπορεί να καεί σωστά και καπνίζει ντουμάνια. κανονικά θα έπρεπε να δίνει π.χ. 12'' και να δουλεύει ο φυσητήρας για 60 sec κατ' ελάχιστον. Αν δεν έχετε καλό φυσικό ελκυσμό στην φάση μη κανονικής λειτουργίας, τουλάχιστον 10-12 pascal, τα καυσαέρια (ντουμάνια) μένουν μεγάλο χρόνικο διάστημα εντός θαλάμου και υγροποιούνται με αποτέλεσμα να έχετε πολλές πίσσες. Νομίζω ότι η λύση θα ήταν να μπορούσε να δουλεύει η συντήρηση όπως δουλεέυει στον δικό μου ή να λειτουργούσε ο φυσητήρας για 2 λεπτά μετα την τροφοδοσία υλικού..
:)

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130502 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γειά σου Βαγγέλη
Όπως βλέπεις οι bioplex εδώ είμαστε ισοπαλία. Ο Νίκος και εγώ τραβάμε κουπί, ενώ ο Γεράσιμος και ο Σάκης είναι ήρεμοι και άνευ προβλημάτων.
Ο λέβητάς σου στην συντήρηση είναι αεροδιαστημικός σε σχέση με τους δικούς μας με τον αναλογικό πίνακα. Στη συντήρηση ο δικός μας δίνει υλικό 12" για παράδειγμα κάθε 15 λεπτά και ταυτόχρονα το ίδιο διάστημα ανοίγει και ο φυσητήρας.Ο φυσητήρας δουλεύει μόνο τα 12" που δουλεύει και ο κοχλίας. Ανάβει φλόγα η οποία διαρκεί λίγα λεπτά και αφού δεν υπάρχει πλέον παροχή υλικού και αέρα ξανασβήνει με αποτέλεσμα η καρβουνιά μέσα να ξαναντουμανιάζει. Αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται σταθερά και τίποτα παραπάνω μέχρι ο θερμοστάτης χώρου να δώσει εντολή στο λέβητα να δουλέψει συνεχώς για να ζεστάνει πάλι το σπίτι.
Ο ελκυσμός της καμινάδας μου στη συντήρηση ήταν 3 pascal, ενώ στη λειτουργία 30.
Νίκο δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις το λέβητα, αλλά εγώ αναρωτιέμαι εδώ και ένα χρόνο αν έχω κάνει λάθος ρυθμίσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130507 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Βαγγέλη αν έχεις τον ψηφιακό πίνακα θα έχει διάφορα για να ελαχιστοποιεί το πρόβλημα αυτό στην συντήρηση όπως και του Γεράσιμου, πιστεύω όμως πως αφού σβήνει η φλόγα θα έχεις σε κάποιες φάσεις καπνό και κυρίως την ώρα που θα παίρνει κανονικά, έτσι όπως τον δουλεύω εγώ, συνέχεια με φλόγα(αναλογικός πίνακας), δεν έχω ποτέ καπνό πουθενά. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το καύσιμο, τώρα που καίω το "Karipidis" σπάνια βλέπω μια αχνάδα ενώ με τα Αυστριακά δεν φαίνεται ποτέ τίποτα από καπνό. Για το Creta είδα την στάχτη στου Γεράσιμου και τρόμαξα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ