Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130509 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Γειά σου Βαγγέλη
Όπως βλέπεις οι bioplex εδώ είμαστε ισοπαλία. Ο Νίκος και εγώ τραβάμε κουπί, ενώ ο Γεράσιμος και ο Σάκης είναι ήρεμοι και άνευ προβλημάτων.
Ο λέβητάς σου στην συντήρηση είναι αεροδιαστημικός σε σχέση με τους δικούς μας με τον αναλογικό πίνακα. Στη συντήρηση ο δικός μας δίνει υλικό 12" για παράδειγμα κάθε 15 λεπτά και ταυτόχρονα το ίδιο διάστημα ανοίγει και ο φυσητήρας.Ο φυσητήρας δουλεύει μόνο τα 12" που δουλεύει και ο κοχλίας. Ανάβει φλόγα η οποία διαρκεί λίγα λεπτά και αφού δεν υπάρχει πλέον παροχή υλικού και αέρα ξανασβήνει με αποτέλεσμα η καρβουνιά μέσα να ξαναντουμανιάζει. Αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται σταθερά και τίποτα παραπάνω μέχρι ο θερμοστάτης χώρου να δώσει εντολή στο λέβητα να δουλέψει συνεχώς για να ζεστάνει πάλι το σπίτι.
Ο ελκυσμός της καμινάδας μου στη συντήρηση ήταν 3 pascal, ενώ στη λειτουργία 30.
Νίκο δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις το λέβητα, αλλά εγώ αναρωτιέμαι εδώ και ένα χρόνο αν έχω κάνει λάθος ρυθμίσεις.


Τα 3 pascal είναι πολύ λίγο, πρέπει να βρεις έναν τρόπο να βγαίνουν τα καυσαέρια γρήγορα από τον θάλαμο και όχι να 'κάθονται' μέσα.. Λόγω πολύ άκαυστου υλικού στον θάλαμο τα ντουμάνια θα συνεχίζονται.. Πρέπει ο φυσητήρας να δουλεύει περισσότερη ώρα για να μην μένουν πολλά άκαυστα στον θάλαμο..

ϊσως ο ηλεκτρονικός πίνακας της ecomax να κάνει καλύτερη διαχείριση στην συντήρηση..

Ο termodinamik δεν είναι διαστημικός, κατα τύχη μου έτυχε, όταν τον αγόρασα δεν έιχα μεγάλη εμπειρία, απλά οι τούρκοι φαίνεται τελικά ότι τουλάχιστον έχουν δωσει σωστή λειτουργία στην συντήρηση..

π.χ. όταν έχει σταματήσει η συντήρηση στον δικό μου, μετά απο λίγη ώρα που ανοίγω την πόρτα δεν βγάινει καθόλου καπνά αλλά βλέπω αναμμένα κάρβουνα μέσα στον καυστήρα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130510 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Άργησα να γράψω Βαγγέλη και δεν είδα τους συναδέλφους πιο πάνω ότι σου απάντησαν. Ακριβώς επειδή ο φυσητήρας δουλεύει όσο και ο κοχλίας δεν προλαβαίνει καλά-καλά να ανάψει το υλικό.
Σάκη πως γίνεται στη συντήρηση να μην δουλεύει ο φυσητήρας σου ενώ στη λειτουργία δουλεύει; Και το λέω αυτό γιατί και εσύ έχεις τον αναλογικό πίνακα. Άρα εγώ αν θελήσω να διατηρήσω φλόγα στη συντήρηση θα γίνει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130512 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

SakiSystem έγραψε: Βαγγέλη αν έχεις τον ψηφιακό πίνακα θα έχει διάφορα για να ελαχιστοποιεί το πρόβλημα αυτό στην συντήρηση όπως και του Γεράσιμου, πιστεύω όμως πως αφού σβήνει η φλόγα θα έχεις σε κάποιες φάσεις καπνό και κυρίως την ώρα που θα παίρνει κανονικά, έτσι όπως τον δουλεύω εγώ, συνέχεια με φλόγα(αναλογικός πίνακας), δεν έχω ποτέ καπνό πουθενά. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το καύσιμο, τώρα που καίω το "Karipidis" σπάνια βλέπω μια αχνάδα ενώ με τα Αυστριακά δεν φαίνεται ποτέ τίποτα από καπνό. Για το Creta είδα την στάχτη στου Γεράσιμου και τρόμαξα.


Η στάχτη δεν πρέπει να σας προβληματίζει αν δεν λερώνει τα τούμπα πολύ γρήγορα.. Αν απλά γεμίζει γρήγορα το ταψάκι δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130513 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
μπας κι υπαρχει καμια πατεντα να βαζαμε κατι σαν απορροφητηρα στην εξοδο της καμιναδας του λεβητα να τραβαγε την καπνα εξω;

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130514 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

kalyvia80 έγραψε: μπας κι υπαρχει καμια πατεντα να βαζαμε κατι σαν απορροφητηρα στην εξοδο της καμιναδας του λεβητα να τραβαγε την καπνα εξω;


Θα ήταν μία λύση.. αλλά μάλλον είναι ακριβή λύση.. Μάλλον καλύτερα είναι να παρμβάλλετε ένα είδος χρονικού στον φυσητήρα που θα λειτουργεί για 90 sec (αλλά να μπορέι να ρυθμίζετε όσο θέλετε 60 ή 90 ή 120 sec) επιπλέον τον φυσητήρα μετά από κάθε εντολή σβέσης από τον πίνακα, είτε σε κανονική λειτουργία ή σε λειτουργία συντήρησης...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130515 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Άργησα να γράψω Βαγγέλη και δεν είδα τους συναδέλφους πιο πάνω ότι σου απάντησαν. Ακριβώς επειδή ο φυσητήρας δουλεύει όσο και ο κοχλίας δεν προλαβαίνει καλά-καλά να ανάψει το υλικό.
Σάκη πως γίνεται στη συντήρηση να μην δουλεύει ο φυσητήρας σου ενώ στη λειτουργία δουλεύει; Και το λέω αυτό γιατί και εσύ έχεις τον αναλογικό πίνακα. Άρα εγώ αν θελήσω να διατηρήσω φλόγα στη συντήρηση θα γίνει;


Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω, χωρίς να υπολογίζω σφάλμα συνδεσμολογίας στο εσωτερικό του πίνακα, είναι : Επειδή λείπει και το τάμπερ του φυσητήρα, στην συντήρηση αρκεί ο φυσικός ελκυσμός για να κρατάει φλόγα γι΄ αυτό και δεν έδωσαν να παίρνει και ο φυσητήρας.
Να φανταστείς πως αν αφήσω ελεύθερη την ροή του αέρα από το φυσητήρα η φλόγα είναι πάρα πολύ έντονη σαν να δουλεύει και αυτός.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ