Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130530 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καληνύχτα και από μένα, παρομοίως αύριο έχω και εγώ καθάρισμα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130532 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

fritakos έγραψε: Καλησπέρα παιδιά ... Δεν σας προλαβαίνω !!!

Λοιπόν Νίκο στη Τρίπολη δοκίμασε τροφοδοσία 8" και 30" αναμονή έτσι νομίζω οτι σπρώχνει πιο εύκολα την στάχτη απο την εστια .
Δοκιμασε να κατεβασεις λίγο τροφοδοσία και αέρα για να μειώσεις την θερμοκρασια καυσαεριων. Το creta εχει μεγάλη θερμογονο.
Βαγγέλη με τον ecomax 750 στην συντήρηση δινει λίγο αέρα πριν την τροφοδοσία και λίγο μετα. Δεν μπορείς όμως να ρυθμίσεις ξέχωρα τον φυσητηρα. Μετα απο λίγο η φλόγα σβήνει απο έλλειψη αέρα, αν βέβαια παιρνει απο κάπου αέρα πχ σιλο ανοικτο τότε η φλόγα κρατάει. Έχω βάλει περιστροφικο καπέλο οποτε μου τραβάει αρκετό καπνο έξω. Με το creta έχω ελάχιστο καπνο στη συντήρηση , πολύ λιγοτερο απο πελλετ ξύλου, και καθόλου πίσσα.
Λίγο καπνος στην καμινάδα είναι ορατός που και που αλλά μην ξεχνάτε στερεά καύσιμα καίμε. Τα τζάκια βγάζουν πολύ περισσότερο και δεν είδα κανέναν να βγαίνει και να κοιτάει την καμινάδα του ή να νοιαζεται B)


Γεράσιμε άργησες, βάλε ότι έχεις να πεις θα τα δω αύριο

Καληνύχτα

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130534 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

fritakos έγραψε: Καλησπέρα παιδιά ... Δεν σας προλαβαίνω !!!

Λοιπόν Νίκο στη Τρίπολη δοκίμασε τροφοδοσία 8" και 30" αναμονή έτσι νομίζω οτι σπρώχνει πιο εύκολα την στάχτη απο την εστια .
Δοκιμασε να κατεβασεις λίγο τροφοδοσία και αέρα για να μειώσεις την θερμοκρασια καυσαεριων. Το creta εχει μεγάλη θερμογονο.
Βαγγέλη με τον ecomax 750 στην συντήρηση δινει λίγο αέρα πριν την τροφοδοσία και λίγο μετα. Δεν μπορείς όμως να ρυθμίσεις ξέχωρα τον φυσητηρα. Μετα απο λίγο η φλόγα σβήνει απο έλλειψη αέρα, αν βέβαια παιρνει απο κάπου αέρα πχ σιλο ανοικτο τότε η φλόγα κρατάει. Έχω βάλει περιστροφικο καπέλο οποτε μου τραβάει αρκετό καπνο έξω. Με το creta έχω ελάχιστο καπνο στη συντήρηση , πολύ λιγοτερο απο πελλετ ξύλου, και καθόλου πίσσα.
Λίγο καπνος στην καμινάδα είναι ορατός που και που αλλά μην ξεχνάτε στερεά καύσιμα καίμε. Τα τζάκια βγάζουν πολύ περισσότερο και δεν είδα κανέναν να βγαίνει και να κοιτάει την καμινάδα του ή να νοιαζεται B)


Οτι τα τζάκια βγάζουν πολλά περισσότερα ντουμάνια είναι το μόνο σίγουρο.. :evil:

Νίκο (kalyvia 80) δεν παραγγέλνεις το χρονικό που σου έδειξα να έρθω ένα απόγευμα να το συνδέσουμε να δούμε αν δουλεύει καλύτερα έτσι?? ή μάλλον άστο θα τους πάρω έγω τηλέφωνο γιατί έχει δύο τύπους, δεν νομίζω να στοιχίζει πάνω από 40€..

Fritaco στειλε μου το e-mail σου γιατί έχω λάβει ένα μύνημα από κάποιον που έχει εγκαταστήσει τον λέβητα σου με τον ίδιο πίνακα και θέλει να επικοινωνήσει μαζί σου..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130535 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Γειά σου Γεράσιμε
Θα δοκιμάσω αύριο αν και σήμερα όσο και αν άνοιγα ή έκλεινα τον αέρα ο καπνός δεν έλεγε να σταματήσει.
Βαγγέλη εμένα η φλόγα στη συντήρηση σβήνει και με την πόρτα του λέβητα ανοιχτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130536 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

vag1234 έγραψε:

fritakos έγραψε: Καλησπέρα παιδιά ... Δεν σας προλαβαίνω !!!

Λοιπόν Νίκο στη Τρίπολη δοκίμασε τροφοδοσία 8" και 30" αναμονή έτσι νομίζω οτι σπρώχνει πιο εύκολα την στάχτη απο την εστια .
Δοκιμασε να κατεβασεις λίγο τροφοδοσία και αέρα για να μειώσεις την θερμοκρασια καυσαεριων. Το creta εχει μεγάλη θερμογονο.
Βαγγέλη με τον ecomax 750 στην συντήρηση δινει λίγο αέρα πριν την τροφοδοσία και λίγο μετα. Δεν μπορείς όμως να ρυθμίσεις ξέχωρα τον φυσητηρα. Μετα απο λίγο η φλόγα σβήνει απο έλλειψη αέρα, αν βέβαια παιρνει απο κάπου αέρα πχ σιλο ανοικτο τότε η φλόγα κρατάει. Έχω βάλει περιστροφικο καπέλο οποτε μου τραβάει αρκετό καπνο έξω. Με το creta έχω ελάχιστο καπνο στη συντήρηση , πολύ λιγοτερο απο πελλετ ξύλου, και καθόλου πίσσα.
Λίγο καπνος στην καμινάδα είναι ορατός που και που αλλά μην ξεχνάτε στερεά καύσιμα καίμε. Τα τζάκια βγάζουν πολύ περισσότερο και δεν είδα κανέναν να βγαίνει και να κοιτάει την καμινάδα του ή να νοιαζεται B)


Οτι τα τζάκια βγάζουν πολλά περισσότερα ντουμάνια είναι το μόνο σίγουρο.. :evil:

Νίκο (kalyvia 80) δεν παραγγέλνεις το χρονικό που σου έδειξα να έρθω ένα απόγευμα να το συνδέσουμε να δούμε αν δουλεύει καλύτερα έτσι?? ή μάλλον άστο θα τους πάρω έγω τηλέφωνο γιατί έχει δύο τύπους, δεν νομίζω να στοιχίζει πάνω από 40€..

Fritaco στειλε μου το e-mail σου γιατί έχω λάβει ένα μύνημα από κάποιον που έχει εγκαταστήσει τον λέβητα σου με τον ίδιο πίνακα και θέλει να επικοινωνήσει μαζί σου..


Ευχαρίστως να βοηθήσω όπου μπορώ και να ανταλλάξουμε απόψεις. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130537 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Γειά σου Γεράσιμε
Θα δοκιμάσω αύριο αν και σήμερα όσο και αν άνοιγα ή έκλεινα τον αέρα ο καπνός δεν έλεγε να σταματήσει.
Βαγγέλη εμένα η φλόγα στη συντήρηση σβήνει και με την πόρτα του λέβητα ανοιχτή.


Νίκο δοκίμασε μειωση αέρα μα μειωση τροφοδοσίας γιατι έχεις υψηλή θερμοκρασια καυσαεριων. Εχε υπόψιν σου οτι ο λίγος αέρας όπως και ο πολύς αέρας βγάζει καπνο.
Έχεις πολύ χαμηλό έλκυσμο στην συντήρηση γι αυτό και σβήνει η φλόγα σου ακόμα και με την πόρτα ανοικτή. Εμένα ακόμα και το σιλο να αφήσω ανοικτο η φλόγα δεν σβήνει. Βέβαια μου καεί το υλικό και κατεβαίνει μεσα στον κοχλια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ